nofooz
19 مرداد 1401 - 10:00

وزیر ارتباطات: ماهواره جدید در روزهای آینده پرتاب می‌شود/ اختصاص بسته اینترنت ۲۰۰ گیگابایتی به خبرنگاران

وزیر ارتباطات گفت: هم‌اکنون امکان پرتاب ماهواره تا زیر ۵۰ کیلو و قرار دادن در مدار را داریم که آخرین آن ماهواره‌بر قاصد بود و در دو سه هفته آینده ماهواره‌بر جدیدی تست می‌شود که می‌تواند ماهواره‌ای را تا ۱۰۰ کیلو در مدار قرار دهد.

- اخبار سیاسی -به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات در حاشیه جلسه امروز (چهارشنبه 19 مرداد 1401) هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: ما در وزارت ارتباطات از فیبرهای نوری کف اقیانوس تا فضا و محدوده 36 کیلومتری زمین مأموریت داریم.

خبرگزاری تسنیموی افزود: در کنار توسعه صنعت فضایی بومی، در جاهایی که خلا داریم و هنوز نیاز به همکاری با کشورهای دیگر داریم، همکاری‌های راهبردی با کشورهای اصلی دنیا را در دستورکار قرار دادیم.

وزیر ارتباطات گفت: دیروز ماهواره خیام از پایگاه قزاقستان که متعلق به روسیه است، پرتاب شد که این پرتاب با موفقیت هم انجام گرفت. در این پایگاه فضایی از دهه‌ی شصت فضانورد به ایستگاه‌های فضایی دنیا اعزام می‌شود.

زارع‌پور گفت: افتخار بزرگی برای کشور است که در کنار متخصصین روسیه که در این زمینه حدود هفت دهه تجربه دارند، قرار گرفتیم و کارهای مشترک انجام دادیم‌‌. این ماهواره با دقت بالا، 600 کیلو وزن دارد و از جمله کارآیی‌های آن ارتقای بهره‌وری در کشاورزی، مبارزه با زمین‌خواری و کاربردهای گوناگون دیگری است.

وی تصریح کرد: این ماهواره با همکاری بین ایران و روسیه شکل گرفت و ساخت آن حدود 5 سال شروع شده بود و یک‌ سال هم بود آماده بود و ما در دولت سیزدهم با کار جهادی توانستیم با دیپلماسی فعال این را با ماهواره‌بر بر سایوز 2 که برای اعزام فضانوردان هم مورد استفاده قرار می‌گیرد، پرتاب کنیم و تا الان چهاربار سیگنال‌های آن در ماهدشت را دریافت کردیم؛ ماهواره با موفقیت پرتاب شد.

وزیر ارتباطات بیان کرد: این کار که از 5 سال پیش آغاز شده بود، در دولت سیزدهم با دیپلماسی فعال به نتیجه رسید و ما قرارداد را از خرید به قرارداد انتقال فناوری تغییر دادیم و برای نسخه‌های بعدی هم هماهنگی انجام دادیم. در این حوزه توافقات خوبی برای همکاری‌های مشترک صورت گرفته است.

زارع‌پور خاطر نشان کرد: هم‌اکنون امکان پرتاب ماهواره تا زیر 50 کیلو و قرار دادن در مدار را داریم که آخرین آن ماهواره‌بر قاصد بود و در دو-سه هفته آینده ماهواره‌بر جدیدی تست می‌شود که می‌تواند ماهواره‌ای تا 100 کیلو در مدار قرار دهد. هدف داریم تا پایان دولت ماهواره‌های بالای 500 کیلو را با ماهواره‌بر ایرانی در مدار قرار دهیم که بتوانیم مانند خیام را با پرتاب‌گر داخلی با موفقیت در مدار قرار دهیم.

وی هم‌چنین درباره بسته‌های اینترنت خبرنگاران گفت: خبرنگاران از امروز و فردا می‌توانند به درگاه ملی خدمات هوشمند مراجعه کرده و با ثبت یک شماره تلفن همراه، بسته 200 گیگابایتی دریافت کنند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 558918