nofooz
01 شهریور 1401 - 15:03

سازمان ملل بر تقویت اقتصاد افغانستان تاکید کرد

سازمان ملل با بیان اینکه کمک بشردوستانه قادر به حل مشکلات افغانستان نیست، بر تقویت اقتصاد، سیستم بانکی و خدمات اولیه در این کشور تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «مارتن گرفتس»، رئیس کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل گفت که کمک انسان‌دوستانه به تنهایی نمی‌تواند بحران موجود در افغانستان را حل کند.

افغانستانمارتن گرفتس، مسوول کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد در گفت‌وگو با سی‌جی‌تی‌ان اظهار داشت که ۱۹ میلیون نفر در افغانستان با گرسنگی روبه‌رو و 6 میلیون نفر به کمک فوری غذایی نیاز دارند.

وی تاکید کرد: برای مقابله با قحطی ما نیازمند کمک مداوم به مردم افغانستان هستیم.

گرفتس گفت: در حال حاضر مشکلات اقتصادی باعث شده که مردم افغانستان درآمدی برای خرید غذا نداشته باشند و 40 درصد جمعیت بزرگسال بیکار در این کشور بیکار هستند.

وی با بیان اینکه تورم به شدت در افغانستان افزایش یافته، افزود: نیمی از درآمد هر فرد صرفا برای خرید غذا هزینه می‌شود و 25 میلیون نفر در افغانستان در فقر زندگی می‌کنند.

این مقام سازمان ملل متحد تأکید کرد که کمک‌های بشردوستانه چاره‌ساز مشکلات افغانستان نیست و نیاز است تا اقتصاد، سیستم بانکی و خدمات اولیه در این کشور تقویت شود.

رئیس کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل همچنین گفت که مدارس دخترانه باید در افغانستان بازگشایی شود و حقوق زنان نیز در این کشور از سوی دولت موقت طالبان رعایت شود.

سازمان ملل متحد پیش از این هشدار داده بوده که شهروندان افغانستان زمستان سرد و دشواری در پیش دارند.

انتهای پیام/ ر

منبع: فارس
شناسه خبر: 643312