nofooz
19 مرداد 1401 - 17:09

واکسیناسیون در عبور از موج هفتم کرونا ضروری است

شیراز-ایرنا-معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، گسترش پوشش واکسیناسیون کرونا را راهکار اساسی برای عبور از موج هفتم کرونا عنوان کرد.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، عباس رضاییان زاده چهارشنبه در پانصد و بیستمین نشست ستاد مدیریت بیماری کووید ۱۹ در دانشگاه علوم پزشکی شیراز ضمن تسلیت شهادت حضرت امام سجاد(ع)، بر ضرورت رعایت شیوه نامه های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و در کنار واکسیناسیون تاکید کرد و گفت: افراد بالای ۱۸ سال که از دریافت نوبت سوم واکسن آنان دست کم شش ماه می گذرد، می توانند برای دریافت نوبت یادآور (نوبت چهارم) به مراکز تزریق واکسن مراجعه کنند.

او با اعلام آمادگی مراکز واکسیناسیون استان برای خدمت رسانی به مراجعان افزود: مردم می توانند برای دریافت نشانی مراکز و آخرین اطلاعات مربوط به نوع واکسن و ساعت کاری مراکز واکسیناسیون و یا تغییرات احتمالی برنامه، به پایگاه اینترنتی http://covidvaccine.sums.ac.ir مراجعه کنند.

معاون بهداشت دانشگاه با بیان اینکه در روز عاشورای حسینی نیر واحد سیار واکسیناسیون در شیراز فعال بوده است، گفت: تا کنون، ۹۳ و ۸۶ صدم درصد جمعیت هدف استان واکسن دُز اول، ۸۷ و ۹۳ صدم درصد دُز دوم، ۴۹ و ۶۸ صدم درصد دُز سوم و ۲ و ۸۴ صدم درصد دُز یادآور را دریافت کرده اند.

دکتر رضائیان زاده ابراز امیدواری کرد با توجه به اهمیت دریافت به موقع واکسن در افزایش ایمنی فردی و عمومی نسبت به این بیماری، مردم فارس در این زمینه مشارکت جدی داشته و برنامه واکسیناسیون خود را تکمیل کنند.

در این نشست وضعیت ابتلا در مناطق مختلف استان، روند اجرای برنامه واکسیناسیون کرونا در فارس، علت های جان باختن مبتلایان طی روزهای اخیر، وضعیت سلامت افراد بستری در بخش های عادی و مراقبت ویژه بیمارستان های استان، روند خدمت رسانی به مبتلایان و میزان رعایت شیوه نامه های بهداشتی بررسی شد.

دیگر مدیران ارشد دانشگاه نیز در این نشست گزارشی از اقدامات حوزه خود در راستای مدیریت این بحران، روند اجرای مصوبات پیشین ستاد، آمار روزانه واکسیناسیون در مناطق مختلف استان، علت جان باختن جانباختگان ناشی از کرونا طی چند روز گذشته در فارس و شیوه خدمت رسانی به مبتلایان و مراجعان در بیمارستان های شیراز و شهرستان های استان ارائه کردند.

وضعیت سلامت ۶۷ بیمار کرونا در بیمارستان‌های فارس وخیم است

وضعیت سلامت ۶۷ بیمار کرونا در بیمارستان‌های فارس وخیم استروابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز همچنین طی اطلاعیه ای، آخرین وضعیت کروناویروس در استان فارس را از ابتدای شیوع تا امروز چهارشنبه، نوزدهم مرداد ۱۴۰۱، اعلام کرد.

در این اطلاعیه آمده است: از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، دو میلیون و ۱۹۹ هزار و ۳۰۲ تست تشخیصی مولکولی و تست سریع در آزمایشگاه های استان تهیه شده که با بررسی نمونه های انجام شده، ۶۴۶ هزار و ۶۹۶ بیمار مثبت شناسایی شده است.

از مجموع تست های انجام شده از ابتدای شیوع تاکنون، یک میلیون و ۷۹۱ هزار و ۱۹۲ تست تشخیصی مولکولی بوده که ۵۲۶ هزار و ۲۲۵ مورد بیمار مثبت قطعی شناسایی شده، همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج «قاسم سلیمانی» تاکنون ۴۰۸ هزار و ۱۱۰ مورد تست سریع انجام شده و ۱۲۰ هزار و ۴۷۱ بیمار مثبت شناسایی شده است.

بر اساس این گزارش با بستری ۸۲ بیمار جدید طی ۲۴ ساعت گذشته، هم اکنون ۴۷۲ بیمار مثبت و مشکوک دارای علایم در بیمارستان های استان بستری هستند که از این تعداد، ۶۷ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش های ICU، مراقبت های ویژه درمانی دریافت می کنند.

متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته یک مورد جدید فوتی کووید۱۹ در فارس ثبت شده و مجموع جان باختگان ناشی از کووید۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تاکنون، به هشت هزار و ۶۷ نفر رسید.

در ادامه این اطلاعیه اضافه شده است: از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون ۶۳۵ هزار و ۸۵۹ هم استانی مبتلا به کووید۱۹ بهبود یافته که از بیمارستان ها ترخیص شده و یا از ایزوله خانگی خارج شده اند.

در حال حاضر مجموع تعداد دُز تزریق شده واکسن کرونا در شهرستان های زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز با احتساب چهار دُز، به هشت میلیون و ۲۱۰ هزار و ۳۹۷ دُز رسیده که از این تعداد سه میلیون و ۴۲۷ هزار و ۵۹ دُز نوبت اول، سه میلیون و ۱۳۳ هزار و ۷۱۴ دُز نوبت دوم، یک میلیون و ۵۶۰ هزار و ۳۸۴ دُز نوبت سوم و ۸۹ هزار و ۲۴۰ دُز یادآور واکسن بوده است.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 561448