nofooz
09 شهریور 1401 - 11:40

وزیر جهاد کشاورزی به خراسان‌شمالی سفر می‌کند

بجنورد- ایرنا- «سیدجواد ساداتی نژاد» وزیر جهاد کشاورزی برای کلنگ زنی و آغاز عملیات اجرایی هشت پروژه و بررسی وضعیت کشاورزی خراسان شمالی فردا پنجشنبه( ۱۰ شهریورماه) به این استان سفر می‌کند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در این باره به رسانه ها اظهار داشت: این هشت پروژه در بخش های آب و خاک، امور دام، باغبانی و صنایع و شامل افتتاح شامل کارخانه فرآورده گیاهان دارویی در شیروان، پروژه ۸۳۰ هکتاری آبیاری نوین در مانه و سملقان، پروژه مجتمع پرورش و اصلاح نژاد گوسفند در جاجرم و پروژه انتقال آب دشت صفی آباد اسفراین است.

محمد محمد زاده افزود: پروژه مجتمع پرورش بره پروار یکهزار و ۵۰۰ راسی در بجنورد، پروژه مجتمع بره پروار پنج هزار راسی در جاجرم، فاز ۲ مجتمع گلخانه ساریگل اسفراین نیز با حضور وزیر جهاد کشاورزی کلنگ زنی خواهد شد.

وی تصریح کرد: وزیر جهاد کشاورزی همچنین از فاز یک مجتمع گلخانه ساریگل شهرستان اسفراین و سردخانه پنج هزار تنی این شهرستان نیز بازدید خواهد شد.

خراسان شمالی از قطب های کشاورزی و باغداری کشور محسوب می شود و کشاورزی به عنوان نخستین محور توسعه این استان تعریف شده است.

سهم کل استان خراسان شمالی ۰.۶ درصد از تولید ناخالص داخلی کلیه بخش های اقتصادی کشور را تشکیل می دهد و ۳۶.۴ درصد از سهم اشتغال در استان نیز مربوط به بخش کشاورزی است که بالاترین نرخ اشتغال در سطح کشور است.

۴۴ درصد از جمعیت ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در نواحی روستایی سکونت دارند و این استان ۳۴۴ هزار هکتار عرصه زراعی و باغی دارد که سالانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن انواع محصولات از این سطح برداشت می شود.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 691066