nofooz
27 شهریور 1401 - 07:24

عبور خودروها هموار، عبور پیاده به قیمت جان

شیراز-ایرنا- هر روز بر تعداد سازه‌های عظیم شهری شیراز برای تردد روان تر خودروهای آهنی افزوده و در هیاهوی سرب و دود حقوق شهروندان و عابرین پیاده به فراموشی سپرده می‌شود.

به گزارش ایرنا،حقوق شهروندان و خصوصا عابرین پیاده شیراز در میانه برخی سازه‌های عظیم شهری که برای تردد سهل تر خودروها،هر روز بر تعدادشان افزوده می شود گم شده است. وضعیت شهروندان گرفتار در محاصره پل‌ها و تقاطعاتی که برای تسهیل تردد خودروهای آهنی ساخته می شود به کلاف سردرگمی می ماند که هر روز بر وخیم تر شدن این شرایط دامن زده و شهروندان خسته از هیاهوی شهر را ناگذیر به استفاده از خودرو برای تردد در شهر و حتی محله‌شان می کند زیرا امکان تردد پیاده در سطح شهر و حتی برخی محله‌ها نیست.

درخواست جانبازان شیراز برای احداث یک پل عابر پیاده

درخواست جانبازان شیراز برای احداث یک پل عابر پیادهدر پی اصلاح هندسی گسترده مسیرهای منتهی به شهرک جانبازان شیراز و بلوار فراشبندی و افزایش تصادفات خودروهای عبوری با عابرین پیاده در این منطقه،اهالی درخواست ایجاد پل عابر پیاده برای حفظ ایمنی و جانشان را دارند. ساخت تقاطع بزرگ و چند سطحی شهدای کشن در سال ۹۷ و همچنین تغییرات هندسی گسترده مسیرهای منتهی به شهرک جانبازان شیراز و بلوار فراشبندی در مجاورت باغ جنت شیراز طی چند سال اخیر این محور به یکی از شریان‌های پرتردد خودرویی شیراز تبدیل شد و همین مساله به بروز تصادفات گسترده فوتی و جرحی خصوصا برای اهالی پیاده این منطقه که قصد گذر از این مسیر پرتردد را دارند منجر شده است. بیست و یکم بهمن ماه ۹۷ تقاطع سه سطحی شهدای کُشن در شیراز که در آن زمان گفته شد که بزرگترین پروژه عمرانی جنوب کشور است با اعتباری افزون بر یک هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال به بهره برداری رسید که ایجاد این سازه عظیم نقش مهمی در روان سازی ترافیک این منطقه شیراز داشت اما به دلیل شاهراه شدن این محور بعد از ساخت این تقاطع عبور و مرور خودروها از این منطقه نیز افزایش زیادی پیدا کرد و اکنون به دلیل سرعت بالای خودرویی و عدم پیش بینی هیچ پل عابر پیاده‌ای در این محدوده ،روزانه شهروندان شاهد برخورد خودروها با عابرین پیاده که قصد عبور از عرض این بلوار را دارند هستند که هفتگی تعدادی مصدوم و یا کشته بجا می گذارد.

عبور خودروها هموار،عبور پیاده به قیمت جان

عبور خودروها هموار،عبور پیاده به قیمت جانیکی از اهالی شهرک جانبازان شیراز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: از زمان احداث تقاطع چند سطحی بزرگ و چند طبقه چهار راه کشن به سمت بلوار فراشبندی واقع در پشت باغ جنت مشکلات زیادی در اثر برخورد عابرین با خودروهای عبوری به وجود آمده است. مهراب بهنام افزود: بعد از ایجاد این سازه چند سطحی ،راه های دسترسی به بلوار مطهری، امیر کبیر ، کمربندی و بلوار فراشبندی و بلوار رحمت از این منطقه فراهم شد و به همین دلیل به یکباره تردد خودرویی در این محله افزایش بسیار زیادی پیدا کرد.

وی ادامه داد: ایجاد این سازه بزرگ شهری همچنین زمینه تردد خودروهای سنگین به سمت ترمینال و کمربندی را نیز از این منطقه فراهم کرد و به همین دلیل میزان تردد خودرویی بلوار فراشبندی بعد از ساخت تقاطع چندسطحی شهدای کشن به شدت بالا رفت. این شهروند شیرازی اضافه کرد: با این شرایط اکنون عبور عابرین پیاده از عرض بلوار فراشبندی و از سمت شهرک جانبازان به سمت پارک جنت به دلیل نبود پل عابر پیاده بسیار خطرناک و سخت شده است.

چند کشته و معلول دیگر تا ساخت پل عابر؟

چند کشته و معلول دیگر تا ساخت پل عابر؟یکی دیگر از شهروندان ساکن شهرک جانبازان شیراز به خبرنگار ایرنا گفت: اهالی این منطقه بعد از ساخت تقاطع چندسطحی شهدای کشن و افزایش چشمگیر تردد خودرویی از این منطقه روزانه و هفتگی شاهد تصادفات زیادی در این محله هستند که به مصدومیت و یا فوت شهروندان که اغلب نیز ساکنین همین محله هستند منجر می شود. مسعود اسلامی ادامه داد: با گذشت حدود ۴ سال از ساخت تقاطع چندسطحی شهدای کشن اما تاکنون یک پل عابر پیاده در بلوار فراشبندی ساخته نشده که از جان شهروندان و اهالی این منطقه محافظت کند. وی عنوان کرد: آیا مشخص است که چند نفر از ساکنین محله فراشبندی،جنت،کشن،شهرک جانبازان و خیابان موسی نژاد باید کشته و یا معلول شوند تا مسئولان شهری به خودشان آمده و اقدام به ساخت پل عابر پیاده در این محله کنند؟

جانبازان شهرک در خانه زندانی‌اند

جانبازان شهرک در خانه زندانی‌اندآمنه حبیبی یکی از شهروندان ساکن شهرک جانبازان در گفت و گو با ایرنا گفت: هماهنگونه که از اسم این شهرک مشخص است حدود ۷۰ درصد اهالی این منطقه را جانبازان جنگ تحمیلی و خانواده آنها تشکیل می‌دهند که بسیاری از این جانبازان نیز قطع نخاعی و یا ناچار به استفاده از ویلچر برای تردد هستند.

حبیبی افزود: وضعیت ساکنین و جانبازان این شهرک به گونه ای است که باید شرایط مناسب و خاص تردد آنها فراهم باشد در حالی که با ایجاد تقاطع چندسطحی شهدای کشن شرایط بسیار ناگواری برای اهالی و جانبازان این محله به وجود آمده است. وی ادامه داد: با وجود این تقاطع و عدم وجود یک پل عابر پیاده امکان تردد جانبازان و کسانی که از ویلچر استفاده می کنند نیست. این شهروند شیرازی که همسر یک جانباز قطع نخاعی است،اضافه کرد: از زمانی که این تقاطع ساخته شده حتی یکبار نتوانستیم برای استفاده از باغ جنت به همراه خانواده به این بوستان برویم و در واقع جانبازان ساکن در این شهرک که تعدادشان هم زیاد است در خانه ها حبس شده اند چون امکان تردد آنها با ویلچر در سطح محله و خیابان هموار نیست. وی همچنین گفت: ساخت پل عابر پیاده در این محل نیز باید مناسب جهت استفاده جانبازانی باشد که در این منطقه از ویلچر استفاده می کنند.

شهردار: بودجه هست،پیمانکار کیمیا است!

شهردار: بودجه هست،پیمانکار کیمیا است!شهردار منطقه ۴ شیراز که این محدوده در این منطقه شهرداری واقع شده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: ساخت یک پل عابر پیاده در بلوار فراشبندی شیراز در بودجه سال ۱۴۰۰ و سال ۱۴۰۱ شهرداری پیش بینی شده است اما علیرغم اینکه ساخت این پل ۴ مرتبه آگهی روزنامه شده اما تاکنون پیمانکاری متقاضی ساخت آن نبوده است. حسام‌الدین اسدزاده افزایش نرخ آهن آلات و نوسانات شدید قیمتی را دلیل نبود متقاضی دانست و افزود: طی ۴ مرحله آگهی کردن پروژه ساخت پل عابر پیاده بلوار فراشبندی تاکنون هیچ متقاضی برای ساخت نداشته است. وی ادامه داد: معضل نبود پیمانکار و متقاضی ساخت پل عابر پیاده طی سالهای اخیر به دلیل نوسانات قیمت آهن در سطح کلانشهر شیراز وجود دارد. شهردار منطقه ۴ شیراز اظهار داشت: ساخت پل عابر پیاده بلوار فراشبندی بین ۷ تا ۱۰ میلیارد تومان هزینه دارد که مشکلی از این نظر وجود ندارد و در بودجه سال جاری دیده شده است.

ناامیدی از پیمانکار و امید به سرمایه گذار

ناامیدی از پیمانکار و امید به سرمایه گذاروی در ادامه عنوان کرد: شهرداری شیراز اخیرا در اقدامی جدید، ساخت ۲۳ پل عابر پیاده که یکی از این پل ها در بلوار فراشبندی واقع خواهد شد را به سازمان سرمایه گذاری شهرداری شیراز واگذار کرده است. اسدزاده گفت: ساخت این ۲۳ پل عابر پیاده در شیراز از طریق تهیه بسته سرمایه گذاری تعریف شده که گویا سرمایه گذاری از پایتخت متقاضی آن شده که اکنون در حال انعقاد قرار داد است که پیش بینی می شود بزودی عملیات اجرایی ساخت این پل ها ازجمله در بلوار فراشبندی آغاز شود. وی تاکید کرد: ردیف بودجه‌ای ساخت پل عابر پیاده بلوار فراشبندی شیراز بعد از نهایی شدن قرارداد با سرمایه گذار از شهرداری منطقه ۴ به سازمان سرمایه گذاری شهرداری شیراز منتقل خواهد شد که سریعا عملیات اجرایی ساخت این طرح انجام شود.

پل دوم، گردشگری است و در مرحله فراخوان

پل دوم، گردشگری است و در مرحله فراخوانشهردار منطقه ۴ شیراز در بخش دیگر سخنان خود گفت: هفته گذشته طرحی با عنوان ایجاد پل عابر پیاده در بلوار فراشبندی با هدف عبور و مرور عابرین پیاده و گردشگران رونمایی شد که در مرحله فراخوان و مناقصه قرار دارد. وی ادامه داد: ساخت این پل شکیل و متفاوت به جز پل عابر پیاده بلوار فراشبندی است که در آن کافه کتاب و ... با رویکرد گردشگری و خدماتی پیش بینی شده است. وی عنوان کرد: ساخت این پل زیبا نیز در قالب سرمایه گذاری دنبال شده است. اسدزاده در پایان افزود: ساخت ۲ پل عابر پیاده و مسیر گردشگری در بلوار فراشبندی شیراز دیده شده که عملیات اجرایی آن بزودی آغاز خواهد شد.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 738937