nofooz
11 مهر 1401 - 14:35

استحصال معدن نباید باعث آلودگی محیط زیست شود

فرماندار بهار با بیان اینکه در عین حفظ تولید باید به مردم روستای باباعلی کمک کنیم گفت: با استحصال معدن نباید محیط زیست آلوده شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از بهار، روح‌الله نباتی ظهر امروز در جلسه بررسی مشکلات معدن روستای باباعلی با حضور فرماندار بهار، مدیرکل محیط زیست استان و مسئولان ذیربط شهرستانی استحصال معدن را موضوعی مهم دانست و اظهار کرد: دستگاه‌های ذیربط باید همکاری کنند موادی که زیر زمین وجود دارد استحصال شود چراکه استحصال مواد موجود در معدن به پیشرفت کشور کمک خواهد کرد.

وی با بیان اینکه اگر موادی امثال آهن‌‌، فلزات و مواد معدنی را نداشته باشیم باید ملتمس کشورهای دیگر شویم چه بسا فی الحال هم در این زمینه تا حدودی محتاجیم تاکید کرد: در کنار کمک به استحصال معدن باید چند نکته دیگر را نیز در نظر داشته باشیم که عمده‌ترین آن در معرض تهدید نبودن منابع طبیعی است چه بسا در سطح جهان نیز قرار به همین منوال است و با استحصال معدن، سنگ یا کوهی دچار تخریب نمی‌شود.

فرماندار شهرستان بهار محیط زیست را دومین مورد پراهمیت در بحث استحصال برشمرد و گفت: با استحصال معدن نباید محیط زیست آلوده شود؛ همانطور که در سطح جهان با استحصال معدن، محیط زیست آلوده نمی‌شود ما نیز باید سعی کنیم به محیط زیست خطری وارد نشود و این موضوع  باید به عوامل معدن تاکید شود و نظارت‌ها نیز برای همین امر است.

وی آرامش و آسایش مردم را اولویت‌ترین نکته دانست و تاکید کرد: وظیفه ما نظارت بر عدم آلودگی آب، خاک، هوا و محیط زیست انسانی است و در همین راستا نباید مردم آزرده خاطر شوند.

نباتی برای پیشبرد هر چه بهتر این امر و قرائت گزارش محیط زیست و همچنین نظر کارشناسی مقرر کرد در جلسه بعدی مدیرعامل معدن، شورا و دهیار این روستا، منابع طبیعی، میراث فرهنگی و دیگر مسئولان مرتبط حضور داشته باشند.

وی تعطیلی معدن ها را غیر ممکن دانست و تاکید کرد: در اینکه به مردم روستای باباعلی کمک کنیم شکی نیست اما باید در نظر داشته باشیم که تعطیلی معدن‌ها به علت مزایای کشوری آن ممکن نیست و با قاعده و قانون این امر انجام پذیر است.

فرماندار شهرستان بهار بیان کرد: بهینه‌ترین حالت ممکن در همین راستا حالتی است که نه مردم و نه محیط زیست آسیبی ببینند و در عین حال به استخراج معدن ادامه دهیم؛ این حرکت دغدغه‌ای است که سال‌هاست انجام نگرفته و به تعویق انداخته شده اما برآنیم که این مشکل را رفع کنیم.

وی در ادامه خواستار کشف راهکار از جانب مسئولان مرتبط شهرستانی شد و عنوان کرد: در عین حفظ تولید باید به مردم روستای باباعلی کمک کنیم.

نباتی گفت: معدن در قبال روستا از مسئولیت اجتماعی برخوردار است و باتوجه به درآمدش باید هزینه کند و انتظار می‌رود با احداث ورزشگاه، زمین چمن و یا پروژه‌های درخور برای این روستا مسئولیت اجتماعی خود را به ثمر نشاند.

انتهای پیام/ 3140/

منبع: فارس
شناسه خبر: 766921