nofooz
12 مهر 1401 - 11:11

تلاش دشمن برای بی‌اثر نشان دادن اقدامات دولت/ اغتشاشات ادامه جنگ اقتصادی‌ علیه ایران است‌

استاد دانشگاه گفت: دشمن در گذشته از طریق جنگ سخت اقدام به ضربه زدن به کشور می‌کرد، اما در سال‌های گذشته روش نرم و حمایت از اغتشاشات و گسترده کردن آن را در دستور کار خود قرار داده است.

سید سجاد پادام در گفت‌‌‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درباره تاثیر منفی اغتشاشات اخیر بر روند رشد اقتصادی کشور اظهار داشت: دشمن سعی می‌کند با ایجاد شرایط ناامنی یکی از مهمترین اقدامات دولت که در یک سال گذشته محقق شده است را تحت تاثیر قرار دهد، در واقع دشمن‌به دنبال همین مساله و گرفتن ماهی از آب گل آلود است.

وی ادامه داد: در شرایطی که کشور در وضعیت ناامنی قرار دارد و اخبار این مساله نیز به دنیا مخابره می‌شود، سرمایه‌گذاری خارجی به شدت کاهش یافته و حتی قراردادهایی هم که تاکنون بسته شده با مشکل عدم اطمینان مواجه شده و ممکن است اجرایی نشود.

این پژوهشگر اقتصادی تاکید کرد: دشمن در گذشته از طریق جنگ سخت، اقدام به ضربه زدن به کشور می‌کرد، اما در سال‌های گذشته روش نرم و حمایت از اغتشاشات و گسترده کردن آن را در دستور کار خود قرار داده است. دشمن با توجه به ضربه‌ایی که از ایران در موارد مختلف خورده است، به دنبال ضربه زدن از نظر اقتصادی است.

دشمن در گذشته از طریق جنگ سخت، اقدام به ضربه زدن به کشور می‌کرد، اما در سال‌های گذشته روش نرم و حمایت از اغتشاشات و گسترده کردن آن را در دستور کار خود قرار داده است.آن راپادام با اشاره به جنگ اقتصادی دشمن علیه ملت ایران‌، افزود: در موضوعات مشابه مانند دی ماه سال 96 هم آمریکا چند ماه بعد از پایان ماجرا، از برجام خارج شد تا به اقتصاد ایران ضربه بزند. در سال 98 و بعد از اغتشاشات ایجاد شده درباره ماجرای بنزین، آمریکا به خودش اجازه داد سردار سلیمانی را ترور کند و به شهادت برساند.

جنگ اقتصادیبرجاموی تصریح کرد: همین مساله را می‌توان در تمام اتفاقات مشابه نیز دید و باید منتظر ماند تا آمریکا بعد از پایان اغتشاشات دوباره اقدام جدیدی علیه نظام اسلامی انجام دهد، یعنی غرب با مشاهده کوچکترین مساله ای در داخل کشور طمع کرده و می خواهد به این انقلاب آسیب برساند.

نظام اسلامیاین استاد دانشگاه با اشاره به مذاکرات چند ماه گذشته درباره احیای برجام و یا توافق جدید، ادامه داد: به احتمال زیاد آمریکا ایران را زیر فشار خواهد گذاشت تا امتیازات بیشتری بگیرد که باید متوجه باشیم. حمایت از اغتشاشگران در شرایط فعلی دقیقا در راستای همین هدف است.

پادام با اشاره به نوسانات اخیر در بازار ارز و طلا تصریح کرد: در همین یک هفته گذشته به دلیل وجود اغتشاشات، نوسان زیادی در بازار ارز داشته‌ایم و دشمن هم از طریق همین مساله می‌خواهد دولت و مردم را تحت فشار قرار دهد. در صورتی که این فشارها ادامه داشته باشد، ممکن است با افزایش نرخ ارز در بازار نیز مواجه شویم.

وی در پایان با اشاره به آثار منفی اغتشاشات بر اقتصاد کشور گفت: دشمن از هر فرصتی برای ضربه زدن به نظام اسلامی استفاده می کند و در مورد اخیر نیز باید از همین الان به فکر مقابله با هر اقدامی از سوی دیگر کشورها بود.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 767939