nofooz
08 شهریور 1401 - 14:12

۸۰۷ میلیارد تومان از مصوبات سفر رییس جمهور به زنجان تخصیص یافته است

زنجان - ایرنا -رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: تاکنون ۸۰۷ میلیارد تومان از محل مصوبات سفر رئیس جمهور به استان تخصیص و ابلاغ و تبدیل نقدینگی شده و اغلب پروژه های سفر فعال و پیشرفت فیزیکی مناسبی دارند که با گذشت زمان این مهم اطلاع رسانی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، رامین میرزایی روز سه شنبه در نشست خبری با خبرنگاران استان با اشاره به سفر  پرخیر و برکت رییس جمهور در آبان سال گذشته به زنجان افزود:  این سفر ۱۲۵ مصوبه داشت که تعداد ۲۸  مصوبه آن تسهیلات حمایتی، سرمایه گذاری، ۱۹ مورد مجوزهای خاص و پیگیری های ویژه از قبیل موضوع کمربندی شمالی و غیره و همچنین  ۷۸ مورد نیز پروژه بزرگ مقیاس را شامل می شود.

وی با بیان اینکه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان متولی پروژه های سفر رییس جمهور به استان زنجان است، اظهار داشت: اعتبارت عمرانی مصوبات سفر چهار هزار و ۷۶ میلیارد تومان بود که مقرر شد تامین این منابع از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور، استان، وزارتخانه ها، سازمان ها و نهادهای غیردولتی انجام گیرد که استان توان خود را در این خصوص به کار گرفته است.

این مسوول، با اشاره به اینکه ۶ هزارو ۶۶۴ میلیارد تومان نیز از محل سرمایه گذاری یعنی تسهیلات و نیز ۲۸۰ میلیون یورو بصورت ارزی به استان داده شده است، اضافه کرد: اهداف سفر دور اول تکمیل پروژه های عمرانی با  درصد پیشرفت بالا در حوزه های مختلف  است و به این مهم باید توجه داشت که نقطه قوت دولت سیزدهم  توجه یکسان به مناطق شهری و روستایی، برخوردار و کم برخوردار بوده و در واقع  تفاوتی قائل نشده است.

میرزایی افزود: بر این اساس دولت سیزدهم بر بحث عدالت محوری متمرکز شده است و در این میان  یکی از پروژه های مهم استان ۲ خطه کردن راه آهن زنجان به قزوین  است و در این ارتباط تورم و از طرفی افزایش قیمت ها  موجب عقب ماندگی  آن  شده و با توجه به تصمیمات استانی امسال  بخش حوزه زنجان این پروژه به اتمام خواهد رسید.

وی اضافه کرد: طول این خط از راه آهن قزوین تا زنجان ۱۷۳ کیلومتر را شامل می شود که از این میزان ۱۰۳ کیلومتر آن در استان زنجان واقع شده و توسط راه آهن به چهار قطعه تقسیم و به چهار پیمانکار سپرده شده که عملیات عمرانی قطعه اول از سمت زنجان و قطعه سوم آن ۱۰۰ درصد به اتمام رسیده است.

میرزایی با بیان اینکه قطعه دوم نیز به میزان  ۸۲ درصد پیشرفت دارد و قطعه چهارم نیز که مرز زنجان قزوین است ۷۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تلاش می شود که با همکاری مجموعه نمایندگان استانی این پروژه امسال به اتمام برسد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان با  اشاره به اینکه وظیفه اصلی سازمان مدیریت و برنامه ریزی پایش و  رصد توسعه استان است، افزود: هماهنگی و راهبری نظام، تحقق سهم جی تی پی و تعیین و ارز ش افزوده بخش های مختلف اقتصادی و تهیه  نقشه  راه اقتصادی، برنامه ریزی برای کاهش نرخ بیکاری و توسعه صادرات غیر نفتی از جمله وظایف  آن به شمار می رود.

وی با اشاره به اینکه یکی از اقدامات مهم استان ارتقای بخش خدمات است، اضافه کرد: توسعه این بخش گستردگی استان و در نهایت رونق سرمایه گذاری را  بدنبال دارد و باید به آن توجه کرد.

این مسوول با بیان اینکه  از جمله این خدمات حوزه گردشگری است و آنگونه که باید و شاید در استان به آن توجه نشده است، خاطرنشان کرد:متاسفانه زیرساخت حوزه گردشگری این استان بسیار ضعیف است با وجود آنکه این بخش ظرفیت ها و پتانسیل های خیلی بالایی دارد.

وی تاکید کرد: تلاش می شود به این حوزه توجه بیشتری انجام شود.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 686670