nofooz
12 مهر 1401 - 09:29

روسیه همچنان یک ابرقدرت است که نمی توان آن را نادیده گرفت

«الیزابت بورن» با بیان اینکه روسیه همچنان یک ابرقدرت است که نمی توان نادیده اش گرفت، گفت که مذاکره با این کشور ادامه دارد و حمایت از اوکراین بدون تقابل با روسیه ادامه خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیر، «الیزابت بورن» نخست وزیر فرانسه روز دوشنبه در نشست پارلمان این کشور برای بررسی سیاست پاریس در قبال جنگ اوکراین و پیامدهای آن سخنرانی کرد.

بورن در این نشست پارلمان فرانسه گفت: روسیه همچنان یک ابرقدرت است. این کشور همسایه ما (اروپا) است و نمی‌توان آن را نادیده گرفت و مذاکره با این کشور ادامه دارد. آینده بر سر میز مذاکره تعیین می‌شود نه در میدان جنگ و به همین علت امانوئل ماکرون، گفتگو با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را انتخاب کرد. ما تهدیدات روسیه را درباره استفاده از سلاح هسته‌ای جدی می‌گیریم.

وی تصریح کرد: ما با امپریالیسم جدید روسیه مواجه هستیم. مردم اوکراین به خاطر آزادی خود مبارزه می‌کنند و ما در این مسیر به طور کامل از آنها حمایت می‌کنیم. روسیه برای اقداماتش در اوکراین باید بازخواست شود.

نخست وزیر فرانسه ادامه داد: در تحقیقات کیفری بین المللی درباره حمله روسیه به نیروگاه‌های هسته‌ای در داخل اوکراین مشارکت می‌کنیم. ما باید به ادامه حمایت از اوکراین بدون تقابل مستقیم با روسیه ادامه دهیم.

الیزابت بورن اظهار داشت: نیروهای خود را در شرق اروپا تقویت کردیم و مسئولیت تأمین امنیت حریم هوایی آن منطقه را در چارچوب نیروهای ناتو به عهده می‌گیریم. ما در حال آماده سازی بسته تحریمی جدید اروپا علیه روسیه هستیم که ۱۳۰۰ فرد روس را شامل خواهد شد.

نخست وزیر فرانسه افزود: ما کمک‌های نظامی پیشرفته در اختیار اوکراین قرار می‌دهیم و تحریم‌های سختی را علیه روسیه وضع کرده‌ایم تا این کشور قبل از هر تجاوزی، بهتر به عواقب آن فکر کند. تحریم‌ها علیه روسیه تا زمانی که پوتین به تجاوز خود ادامه دهد، پابرجا خواهد بود.

وی بیان داشت: از اوکراین حمایت بشردوستانه می‌کنیم و هزاران اوکراینی که از جنگ فرار کرده‌اند را پناه می‌دهیم. از هر کشوری هم که از آوارگان و پناهجویان اوکراینی میزبانی کند، حمایت بیشتری خواهیم کرد.

نخست وزیر فرانسه در پایان گفت: این روسیه است که از انرژی و گاز به عنوان ابزاری برای باج خواهی از ما استفاده می‌کند. ما برای مقابله با بحران انرژی در فصل زمستان آماده هستیم و با کشورهای همسایه گاز و برق را مبادله خواهیم کرد. اقدامات روسیه در بخش انرژی لازم می‌سازد که ما در آینده در بخش انرژی به خودمان تکیه کنیم.

منبع: مهر
شناسه خبر: 767677