عناوین مهم

گزارش ویژه؛

پشت پرده همراهی و همسویی آمریکا با عربستان در بحران قطر چه بود؟

یکی از نکات مورد ابهام درباره تنش میان روابط قطر و عربستان، چراغ سبز آمریکا به کشورهای خلیج فارس برای اعمال فشار علیه دوحه است.

پایگاه جامع تبیینی نفوذ: قطر یک کشور شیخ نشین کوچک در خلیج فارس است که اغلب تحت الشعاع همسایگان بزرگ تر و قدرتمندتر خود مانند عربستان سعودی و یا همسایگانی مسحور کننده تر مانند امارات متحده عربی و دبی قرار گرفته است اما با این حال، یک شریک امنیتی حیاتی برای آمریکا در منطقه بی ثبات خاورمیانه به حساب می آید.

قطر محل قرار گرفتن مرکز عملیات های هوایی ائتلاف تحت رهبری آمریکا در پایگاه نظامی «العدید» است و این مرکز ائتلاف پیچیده با تکنولوژی های فوق العاده، بر عملیات های هوایی در عراق، سوریه، افغانستان و سایر بخش های منطقه نظارت می کند و پر از مانیتور و سیستم های رایانه ای است که قابلیت ردیابی جنگندنه ها و بمب افکن ها، تانکرهای سوخت گیری مجدد و پهپادها را در سراسر خاورمیانه دارد.

علاوه بر این، نیروی هوایی آمریکا حدود ۱۰۰ هواپیما در پایگاه نظامی العدید دارد و هر دقیقه یک هواپیما از این پایگاه نظامی بلند و یا یک هواپیما در آن فرود می آید و بیش از ۱۱ هزار نفر از نظامیان ائتلافی و آمریکایی در این پایگاه مستقر هستند.قطر مبلغی معادل ۵ میلیارد دلار برای به روز رسانی این پایگاه نظامی سرمایه گذاری کرده است تا نقش خود را در کانون پر اهمیت نظامی آمریکا در منطقه تقویت کند.

دلایل دیگر اقتصادی و نظامی هم وجود دارد که نشان دهنده روابط گسترده دوحه و واشنگتن در حوزه های مختلف است. با این وصف، با شروع بحران و تنش میان سعودی ها با قطر، مقامات واشنگتن به خصوص ترامپ همسو با ریاض به اتهام زنی علیه قطری ها پرداختند.این امر به یکی از ابهامات بزرگ در تحولات منطقه بدل شد، به گونه ای که برخی کاربران شبکه های اجتماعی در واکنش به توئیت های تهدیدآمیز ترامپ علیه قطر نوشتند:” شاید رئیس جمهور آمریکا نمی داند یکی از حساس ترین پایگاه های نظامی را در قطر دارد”

در نشست ۲۱ می چه گذشت؟

عربستان سعودی و امارات متحده عربی پیش از اینکه تهاجم دیپلماتیک علیه قطر را آغاز کنند، منتظر ماندند تا دونالد ترامپ در پایان ماه می حمایت از امیر تمیم بن حمد آل‌ثانی را پایان بخشد. در ادامه مطلب درباره دیداری که منجر به این گسست شد را می‌خوانید.

به لطف چندین منبع دیپلماتیک و امنیتی حاضر در نشست آمریکا و کشورهای خلیج فارس در ریاض در پایان ماه می، می‌توانیم آنچه را که در این دیدار رخ داده و سرنوشت قطر را رقم زد، تشریح کنیم. چند روز پیش از آنکه در ۵ ژوئن عربستان سعودی و ابوظبی و سپس بحرین و مصر، تصمیم به قطع هم‌زمان روابط دیپلماتیک با قطر بگیرند، امیر تمیم بن حمد آل‌ثانی مجبور شد به مجموعه اتهاماتی گوش دهد که دونالد ترامپ علیه وی مطرح کرد.

در این دیدار بسیار تنش‌آلود که در ۲۱ می پشت درهای بسته انجام شد، رئیس‌جمهور آمریکا به گزارش‌های سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا اشاره داشت که طرف مقابل قطری وی را متهم می‌کردند نیروهای اسلام‌گرای جبهه فتح الشام (جبهه النصره سابق) را در سوریه تأمین مالی می‌کند. ترامپ تا جایی پیش رفت که تهدید نمود نام اخوان که تحت حمایت قطر قرار دارد را وارد لیست سازمان‌های تروریستی آمریکا خواهد کرد.

اما علت اصلی اختلاف به موضوع ایران برمی‌گردد. عربستان سعودی و آمریکا، بیش از هر چیز دیگری، از روابط صلح‌آمیز قطر با ایران خشمگین شده‌اند. قطر در میادین عظیم گازی گنبد شمالی پارس جنوبی با ایران سهیم است.

عربستان سعودی برای چندین روز توجهات را به یک دیدار سری در بغداد بین محمد بن عبدالرحمان آل‌ثانی وزیر خارجه قطر و یک مقام ایرانی جلب کرده و به این ترتیب زمینه را برای یورش به قطر فراهم نمود.

امیر تیم پس‌ازاین رویارویی با ترامپ، نشست تیم ارشد سیاسی‌اش شامل محمد بن عبدالرحمان آل‌ثانی، وزیر خارجه، سیف احمد آل‌ثانی، مدیر ارتباطاتی‌اش و عزمی بشاره، مشاور فلسطینی‌اش را برگزار کرد تا پاسخی آماده سازند. این امیرنشین اعتقاد دارد که عربستان سعودی عامل تغییر موضع واشنگتن است. شورای همکاری خلیج فارس پیش‌تر و در چند سال اخیر نیز چندین بحران مشابه را تجربه کرده است.

 

همچنین ببینید

۶

جزئیاتی از همکاری آقای جاسوس با موسسه شرمین و بیژن/با موسس مرکز ایران شناسی پرینستون بیشتر آشنا شوید!

  زی یو وانگ شهروند آمریکاست اما در چین (پکن) به دنیا آمده، در رشته‌ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *