عناوین مهم

گزارش ویژه؛

دولت ترامپ چگونه ساختمان یک میلیارد دلاری «بنیاد علوی» را مصادره کرد؟

در آخرین و تازه ترین اقدام واشنگتن علیه ایران، یک وکیل دولت آمریکا مدعی شده دادگاه رسیدگی به پرونده ساختمان «بنیاد علوی» به نفع دولت آمریکا حکم صادر کرده است.

پایگاه جامع تبیینی نفوذ: غارت ۲ میلیارد دلاری اموال ایران توسط آمریکا، تمدید قانون تحریمی آیسا، تمدید وضعیت اضطراری علیه ایران توسط اوباما، قانون محدودیت ویزا، لغو شدن تحریم‌ها روی کاغذ و قانون جامع تحریم‌های غیرهسته‌ای بخشی از مستندات تداوم دشمنی آمریکا با جمهوری اسلامی ایران پس از حصول برجام است.

در آخرین و تازه ترین اقدام واشنگتن علیه ایران، یک وکیل دولت آمریکا روز پنجشنبه در بیانیه‌ای مدعی شده هیئت منصفه دادگاه رسیدگی به پرونده ساختمان «بنیاد علوی» به نفع دولت آمریکا حکم صادر کرده است.

پیش از این وکلای دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه از اعضای هیئت منصفه دادگاه رسیدگی به پرونده «بنیاد علوی» خواستند ساختمان این موسسه غیرانتفاعی مستقر در منطقه «منهتن» نیویورک و سایر مستغلات آن را مصادره کند.
۶۰ درصد مالکیت یک آسمان خراش در منطقه منهتن نیویورک متعلق به بنیاد علوی است و مقامات آمریکایی تلاش دارند تا با مصادره آن، به افرادی که ادعا می‌شود «قربانیان تروریسم ایران» هستند، غرامت بپردازند. ۴۰ درصد سهام دیگر این آسمان‌خراش متعلق به «شرکت آسا» است که مقام‌های آمریکایی ادعا می‌کنند با بانک ملی ایران ارتباط دارد.
وکلای دولت ترامپ در جلسه نهایی دادگاه رسیدگی به این پرونده ادعا کرده بودند که «بنیاد علوی» در جایگاه مالک عمده این آسمان‌خراش از ارتباطات شرکت «آسا» با ایران مطلع بوده و به همین دلیل قوانین تحریم‌های آمریکا علیه ایران را نقض کرده است.
شبکه خبری «بلومبرگ» نوشت:” دادستان‌های فدرال آمریکا سرانجام پس از تلاشی ۹ ساله برای مصادره این آسمان‌خراش توانستند در دادگاه به موفقیت برسند.
مطابق این گزارش، هیئت منصفه دادگاه رسیدگی به این پرونده روز پنجشنبه حکم داد که کنترل این آسمان‌خراش در اختیار دولت ایران است. این دادگاه همچنین حکم کرد که مدیریت ساختمان بنیاد علوی که به ایجاد میلیون‌ها دلار درآمد ناشی از اجاره در سال منجر شده، نقض قوانین تحریمی آمریکا علیه ایران بوده است.”


حوزه فعالیت بنیاد علوی چگونه است؟

بنیاد علوی به عنوان بنیادی مستقل، غیرانتفاعی و خیریه با هدف تبلیغ فرهنگ اسلامی و زبان، ادبیات و تمدن فارسی از طریق کمک‌های مالی خیریه و انسان‌دوستانه در قالب برنامه‌های آموزشی، مذهبی و فرهنگی در آمریکا ثبت شده است. در طول دهه‌‎های گذشته، بنیاد علوی علاوه بر فعالیت در زمینۀ اشاعۀ فرهنگ ایرانی-اسلامی در آمریکا، میلیون‌ها دلار نیز به مدارس، دانشگاه‌ها و سازمان‌های خیریه در این کشور کمک کرده است.
پرونده مربوط به این ساختمان در حالی به جریان افتاده که دادگاه تجدید نظر نیویورک سال گذشته حکم یک دادگاه پایین‌تر برای مصادره و فروش مربوط به برج را رد کرده بود.
حکم جدید هیئت منصفه دادگاه به معنی آن است که دادستان‌های فدرال اکنون می‌توانند تلاش خود برای مصادره این ساختمان را آغاز کنند.

 

ارزش مالی ساختمان بنیاد علوی چقدر است؟

پایگاه خبری کوارتز در گزارش خود ارزش مالی این ساختمان ۳۶ طبقه در منهتن نیویورک را بین ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد دلار توصیف کرده و نوشت: تلاش‌های آمریکا برای گرفتن این ساختمان بارها با شکست مواجه شد و این بار نیز قانون‌گذاران آمریکایی امیدوار بودند که با مطرح و برجسته کردن موضوع تهدید امنیتی، آخرین تلاش خود را برای گرفتن بنیاد علوی به کار ببندند.

 

با طرح دعوی حقوقی در دادگاه فدرال در منهتن نیویورک، دادستان‌های آمریکایی مدعی شدند که بنیاد علوی،مالک اولیه برج ۳۶ طبقه در خیابان پنجم نیویورک، در پوشش امور خیریه میلیون‌ها دلار پول را به ایران انتقال داده است.

 

مقامات آمریکایی ادعا کرده‌اند که این پول به حساب آنچه قربانیان حملات تروریستی تحت حمایت ایران نامیده شده‌ واریز خواهد شد.

همچنین ببینید

۶

جزئیاتی از همکاری آقای جاسوس با موسسه شرمین و بیژن/با موسس مرکز ایران شناسی پرینستون بیشتر آشنا شوید!

  زی یو وانگ شهروند آمریکاست اما در چین (پکن) به دنیا آمده، در رشته‌ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *