عناوین مهم

سید محمد حسینی

دلایل بیان مفهوم «آتش به اختیار در عرصه فرهنگ» از سوی رهبر انقلاب چه بود؟

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دهم تاکید کرد:حرکت عمومی و فراگیر در مفهوم آتش به اختیار می تواند مصداقی از امر به معروف و نهی از منکر در حوزه فرهنگ و هنر تلقی شود.

پایگاه جامع تبیینی نفوذ: رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر با دانشجویان با تاکید بر مفهوم “آتش به اختیار” کلیدواژه جدیدی را در عرصه فرهنگی و اجتماعی ارائه فرمودند. هر چند برخی افراد بر اساس نگاه های سیاسی قصد داشتند اذهان افکار عمومی را منحرف کنند و با تفسیری هرمنوتیک آن را تهدیدی برای جامعه قلمداد نمایند، اما قطع به یقین تبیین صحیح و منطقی این مهم می تواند از حقیقت و دلایل بکارگیری این مفهوم در بیانات مقام معظم رهبری رونمایی کند. در گفت و گو با دکترسید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دهم و عضوهیئت علمی دانشگاه تهران به ارزیابی این مفهوم و ریشه های تاکید رهبری بر آن پرداختیم.
متن کامل این گفت و گو پیش روی شماست:

ارزیابی شما از فرمان “آتش به اختیار” رهبر معظم انقلاب خطاب به جوانان و دانشجویان چیست و اساسا چه تعریفی از این مفهوم دارید؟
ابتدا این اذن و فرمان را باید به فال نیک گرفت زیرا از یک جهت نشانگر وجود نیروهای فراوان با انگیزه و دارای صلاحیت در سراسر کشور است که رهبر فرزانه انقلاب به آن اعتماد دارد و براین باور است که آنها می توانند با احساس مسئولیت و به طور خود جوش وارد صحنه شوند و در دانشگاه، محله و شهر، محیط کار و پیرامونی خود با اتخاذ تصمیم درست و به موقع اقدامات ایجابی فرهنگی مناسبی را ساماندهی کنند که برایند و ماحصل این اقدامات نوعی مقابله با تهاجم و ناتوی فرهنگی به حساب می آید، و روح نشاط و سرزندگی را در جوانان دانشجو به عنوان افسران جنگ نرم زنده می کند و روح یاس و نومیدی را ریشه کن می کند. خوشبختانه رویش های انقلاب به حدی از رشد، پویایی و بالندگی رسیده اند که با بینش و بصیرت بالا می توانند گام های بلندی بردارند و هم چون دوران انقلاب و دفاع مقدس که جوانان موتور محرکه و نقش محوری داشتند در شرایط سرنوشت ساز کنونی نیز رسالت تاریخی خود را در صیانت از آرمان های امام و انقلاب ایفا کنند و طراحی دشمن در استحاله نظام را با شکست مواجه سازند.
این نکته چه تاثیراتی در بدنه دانشجویی کشور تاکنون داشته و در آینده خواهد داشت؟
اذن رهبری قطعا شور و نشاطی در بدنه اجتماعی نیروهای مومن و به ویژه دانشجویان انقلابی ایجاد کرد همان دانشجویانی که همواره از کم کاری دستگاه ها و نهادهای فرهنگی گلایه داشتند اینک با تکیه بر توان خود و دوستان و هم فکران بایستی ایده های ناب خود را عملیاتی و اجرایی نمایند و دیگر منتظر حمایت و یا تایید این برنامه ها نباشند. این حرکت عمومی و فراگیر می تواند مصداقی از امر به معروف و نهی از منکر در حوزه فرهنگ و هنر هم تلقی شود و به عنوان یک واجب کفایی، همگان احساس وظیفه کنند و بارهای زمین مانده را بر دوش کشند. مسلما این حرکت و قیام با عنایت خداوند منشا خیر و برکات فراوان خواهد بود و نتایج ارزنده ای به همراه خواهد داشت. شاید در آغاز عناصر دلسوز و متعهد، توان و امکانات خود را اندک تصور کنند ولی بدون تردید اگر راه بیفتند مشاهده می کنند که ظرفیت های بسیار و علاقه مندان همکار فراوانی وجود دارند که در این حرکت جهادی آنها را یاری خواهند کرد.
باوجود اینکه مفهوم آتش به اختیار در راستای اهداف مردمی و انقلاب بارها تکرار شده اما چرا رهبری در این بازه زمانی ازین کلیدواژه استفاده کرده و بر آن تاکید فرمودند؟
رهبری همواره در خصوص فعال شدن نیروهای متدین و دانشجویان تاکید داشته اند و از طرفی در سال های اخیر بارها به مسئولان فرهنگی به ویژه در دولت گوشزد کردند که از عناصر مومن در عرصه فرهنگ و هنر حمایت کنند و آثار ارزشی را مورد توجه قرار دهند به مسئولان وزارت علوم، بهداشت و آموزش و پرورش درباره پشتیبانی از تشکل های انقلابی تذکر داده اند ولی در عمل این دستگاهها وظیفه اصلی خود را نادیده انگاشته و با نگاههای تند سیاسی و جناحی در پی راه اندازی تشکل های دولت ساخته بوده اند که ابزار آنها در پیشبرد اهداف شان باشند و در مواردی بر سر راه اقدامات جوانان متدین سنگ اندازی هم کرده اند و به توصیه های حکیمانه ی رهبری عنایت نکرده اند. وضع این دستگاهها آن چنان اسفبار شده است که رهبری فرمودند در انجام وظایف خود مختل و یا تعطیل هستند. در چنین شرایطی نمی توان فرزندان با غیرت و همت را معطل گذارد و انرژی متراکم آنان را حبس کرد لذا صدور فرمان آتش به اختیار در این مقطع ضروری بود تا شاهد تحرک و شادابی در کشور باشیم و دستگاههای غیرفعال و یا حرکت کننده در مسیری غیر از اهداف بلند انقلاب، ناگزیر به تلاش بیشتر و تصحیح مسیر اعوجاجی خود شوند و در برابر مطالبات و خواسته های به حق رهروان راه امام و رهبری نتوانند زمینه را برای ترویج و سیطره فرهنگ و سبک زندگی غربی هموار سازند. مع الاسف دولت در انجام وظایف خود در حوزه های مختلف از جمله اقتصادی و فرهنگی توفیقات لازم را نداشته است.یک دلیل آن نوع نگاه حاکم بر دولت است که در حوزه فرهنگ و هنر از نگاه رهبری فاصله دارد و مرعوب و یا مفتون روشنفکر نمایان غرب زده است و از طرفی بروکراسی و دیوان سالاری اداری مانع تحرک، چابکی و پویایی است. تغییر مدیریت ها، مقررات دست و پا گیر و کمبود اعتبارات هم مزید بر علت می شوند و در نتیجه فعالیت های آفندی و پدافندی فرهنگی و نیز اقدامات سخت افزاری و نرم افزاری پاسخگوی نیازهای جامعه نمی باشند در حالی که مواجه با سرمایه گذاری کلان فرهنگ مهاجم هستیم و با این ضعف، کم کاری و در مواردی تساهل و تسامح ناروا نمی توان از هویت ملی و دینی و فرهنگ اصیل و باورها و اعتقادات ناب دفاع کرد و براین اساس لازم بود که به جای فرصت سوزی و حاکم شدن روحیه یاس و نومیدی بر جوانان برومند کشور، دست آنها را بازگشت تا با آزادی عمل در چارچوب ارزشها و آرمانهای، هسته های فکری و فرهنگی را در جای جای کشور سازماندهی کنند و هر یک نفر به عنوان یک رسانه، یک مبلغ و یک داعی الی الله فعالیت خود را آغاز و یا تقویت کند و مسئولان کاهل را نیز به تکاپو بیشتر وادار نماید.
لطفا نمونه و مثال هایی از اجرای مفهوم “آتش به اختیار” و حرکت های فرهنگی خودجوش مردمی در عرصه های فرهنگی ارائه کنید.
این گونه اقدامات مردمی در کشور ما سابقه دیرینه هم دارد مگر برپایی آیین های باشکوه مثل عاشورا در سراسر کشور از یک قرارگاه و مرکزیت واحد ساماندهی می شود و اعتبارات خاصی در بودجه سالانه برای آن در نظر گرفته می شود؟ از این نمونه برنامه های مردمی کم نداریم که اتفاقا گستره وسیع تر و تاثیرگذارتری دارند. خوشبختانه در سال های اخیر نیز جوانان مستعد و خلاق کشور در حوزه فرهنگ و هنر کارهای قابل توجهی کرده اند به ویژه از آغاز دولت یازدهم که مسئولان فرهنگی علی رغم تاکیدات رهبری به وظایف خود عمل نکرده اند و ولنگاری فرهنگی را دامن زدند، نیروهای خوش فکر و متعهد در قالب تشکل ها، موسسات و هیئت ها اقدامات ارزنده ای را در فرم ها و قالب های گوناگون هنری از جمله فیلم، مستند، پویانمایی، آهنگها و سروده های انقلابی، کاریکاتور و هنرهای تجسمی، شعر و ادب و نیز روشنگری و نقد وضع موجود و به چالش کشیدن جریان غرب گرا با بهره گیری از فضای مجازی شروع کرده اند که این محصولات نشانگر ظرفیت و توان بالای فرزندان انقلاب است. بدون شک با صدور فرمان “آتش به اختیار” این فعالیت ها مضاعف خواهد شد و عرصه های مختلف فرهنگ، هنر، خدمت رسانی، بصیرت افزایی و واکنش سریع و به هنگام در برابر شبهات، تحریف ها و مقابله هوشمندانه با جنگ روانی بدخواهان داخلی و خارجی را در بر خواهد گرفت و نقاب نفاق را از چهره افراد و طیف هایی که به نام انقلاب و امام سخن می گویند ولی به کام امریکایی ها عمل می کنند کنار خواهند زد و روح تازه ای در کالبد انقلاب خواهند دمید و تداوم انقلاب را در مسیر درست خود تضمین خواهند کرد.
رسانه ها از جمله رسانه ملی در این رابطه چه وظایفی بر عهده دارند؟
رسالت رسانه ها کشف این حرکت های مردمی و موثر و معرفی بهترین ها برای الگوسازی و درس آموزی است که امیدواریم رسانه ملی به دور از ملاحظه اخم دولتی ها در این خصوص اطلاع رسانی کند و یاور جوانان مومن در تحقق فرمان رهبر حکیم انقلاب باشد.

همچنین ببینید

۶

جزئیاتی از همکاری آقای جاسوس با موسسه شرمین و بیژن/با موسس مرکز ایران شناسی پرینستون بیشتر آشنا شوید!

  زی یو وانگ شهروند آمریکاست اما در چین (پکن) به دنیا آمده، در رشته‌ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *