عناوین مهم

حسین هانی زاده

دلیل شگفتی ناظران سیاسی و نظامی از حمله موشکی سپاه به دیرالزور چیست؟

کارشناس مسائل منطقه تاکید کرد:اقدام سپاه در حمله موشکی به دو محل تجمع داعش در دو منطقه التنف و المیادین از اراده جدی و عزم راسخ سپاه پاسداران برای تامین امنیت ملت ایران حکایت دارد.

پایگاه جامع تبیینی نفوذ: عملیات موشکی سپاه پاسداران علیه تروریست‌ ها در سوریه که با هدف قرار دادن منطقه استراتژیک «دیرالزور» انجام شد به کشته شدن تعداد قابل توجهی از تروریست‌ ها در این منطقه منجر شد. در این عملیات تعدادی موشک میان برد زمین به زمین از پایگاههای موشکی نیروی هوافضای سپاه در استان های کرمانشاه و کردستان، تروریست های تکفیری را هدف ضربات مهلک و کوبنده قرار داد. این حمله موشکی ضمن اینکه بازتاب های فراوانی در رسانه های مختلف داشت و تحسین تمام شخصیت های کشوری و لشکری با تفاوت های مختلف سیاسی را در بر داشت، حامل پیام برای دشمنان این مرز و بوم بود. در گفت و گو با حسین هانی زاده کارشناس مسائل منطقه از مزیت های این حمله موشکی برای جبهه مقاومت و پیام آن برای جبهه معارض مورد ارزیابی قرار گرفت.
متن کامل این گفت و گو پیش روی شماست:

شب گذشته شاهد انتقام سپاه پاسداران از تروریست ها به دلیل اقدامات اخیر تروریستی در تهران و پرتاب موشک به سوی مقر فرماندهی داعش بودیم. به اعتقاد شما محورهای اهمیت این اقدام از سوی سپاه پاسداران چیست؟
اقدام اخیر سپاه در حمله موشکی به دو محل تجمع داعش در دو منطقه التنف و المیادین از اراده جدی و عزم راسخ سپاه پاسداران برای تامین امنیت ملت ایران حکایت دارد. این هوشیاری و هوشمندی زمینه شگفتی ناظران سیاسی و نظامی را برانگیخت و هنوز جهان در شوک این اقدام کوبنده سپاه پاسداران است.
دلیل این شگفتی چیست؟
این اقدام در فاصله زمانی بسیار کوتاهی از حمله داعش به تهران صورت گرفت و هم چنین دقت موشکی بالا یکی از این موارد است. با وجود تحریم صنعت موشکی و نظامی کشور دقت عمل این موشک ها چشم جهانیان را خیره کرد. نکته حائز اهمیت اینکه هماهنگی لازم بین ایران و سوریه و عراق برای سرکوب گروهک های تروریستی زمینه خشم ایالات متحده، عربستان و رژیم صهیونیستی را برانگیخت. از دگر سو عصبانیت و سردرگمی جبهه معارض به اعتبار این است که تاکنون امریکا و رژیم صهیونیستی و رژیم وهابی عربستان تصور نمی کردند قدرت دفاعی و توان موشکی ایران تا این حد بالا باشد که بتواند دو نقطه کوچکی از اطراف منطقه دوری مانند دیرالزور را هدف قرار دهد. آن ها به چشم دیدند که تحریم صنعت نظامی و موشکی کمترین خللی در پیشبرد اهداف جمهوری اسلامی نداشته است. سپاه در این حمله توانست ده ها تن از فرماندهان ارشد داعش را به هلاکت برسانند. ضمن این که ایران از یک فناوری بسیار بالایی برخوردار است که توانسته همزمان با حمله موشکی با پهباد از منطقه مورد حمله فیلمبرداری و عکس بگیرد و این نشان می دهد که بازوان ایران برای تغییر و ضربه زدن به دشمنان ملت ایران و جمهوری اسلامی بسیار قوی است. دشمنان به خوبی می دانند که این تنها جزیی از توان موشکی ایران است و اگر لازم باشد جمهوری اسلامی در آینده از توان موشکی بالاتری رونمایی خواهد کرد. به طور قطع و یقین این پیام هشدارآمیزی برای ایالات متحده، رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی است تا آن ها بدانند ایران از توانمندی های پنهانی بسیار بالایی برخوردار است که می تواند به موقع دشمنان ملت را تحت تعقیب قرار دهد.
اهمیت دیرالزور برای داعش و ایالات متحده چه بود که در تیررس موشک های سپاه پاسداران قرار گرفت؟
همان طور که مستحضر هستید منطقه دیرالزور که در شرق سوریه قرار دارد. در این منطقه ی استراتژیک بیشترین تاسیسات نفتی سوریه قرار دارد. ضمن این که منطقه ی دیرالزور هم مرز با عراق است، یعنی در حقیقت داعش از رهگذر تسلط بر منطقه دیرالزور، دولت سوریه را از استخراج و استفاده نفت محروم کرد. ضمن این که دسترسی به این منطقه سبب می شود نیروها همزمان تردد در منطقه شرق سوریه و شمال غرب موصل داشته باشد که متاسفانه در حال حاضر مساحت بسیار زیادی را داعش اشغال کرده است، البته با این ضربه ای که سپاه به داعش وارد کرد بسیاری از فرماندهان میدانی داعش به هلاکت رسیدند و اکنون زمینه برای پاک سازی منطقه شرق سوریه فراهم شده است. ضمن اینکه الان امنیت مرزهای مشترک سوریه و عراق تامین شده است و آمریکایی ها به شدت به دنبال این هستند که فرماندهان میدانی داعش را از این معرکه نجات بدهند و به همین دلیل ایالات متحده اخیرا یک هواپیمای جنگی سوریه را که قصد بمباران مراکز داعش در اطراف رقه را داشت سرنگون کرد. شکل گیری این مهم نشان می دهد ارتباط بسیار تنگاتنگی میان آمریکا، اسرائیل و عربستان و داعش وجود دارد.
نقش این حمله را در معادلات بحران سوریه چه طور ارزیابی می کنید؟ آیا در شرایط منطقه ای و میدانی تغییراتی به نفع جبهه مقاومت صورت پذیرفت؟
قطع به یقین این حمله موشکی به نیروهای حشد الشعبی و نیروهای مسلح سوریه و محور مقاومت توان و روحیه مضاعفی خواهد داد تا بتوانند با عزمی جدی در تعقیب داعش و گروهک های تروریستی بکوشند. الان وضعیت به گونه ای ست که عرصه های میدانی به نفع دولت سوریه تغییر کرده است. ضمن این که طی روزهای آینده موصل به کلی از وجود داعش پاکسازی خواهد شد، لذا هر چه این عملیات افزایش یابد و هماهنگی میان ایران، سوریه و عراق افزایش پیدا کند مرگ داعش نزدیک تر خواهد بود.

همچنین ببینید

۶

جزئیاتی از همکاری آقای جاسوس با موسسه شرمین و بیژن/با موسس مرکز ایران شناسی پرینستون بیشتر آشنا شوید!

  زی یو وانگ شهروند آمریکاست اما در چین (پکن) به دنیا آمده، در رشته‌ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *