عناوین مهم

گزارش ویژه؛

سپاه چگونه با حمله موشکی به پایگاه تروریست ها در دیرالزور، رویای آمریکایی ها را بر باد داد؟

اهمیت مکانی و جفرافیایی دیرالزور برای داعش و آمریکا و تسلط نسبی این گروه تروریستی در ۴ سال گذشته نشان دهنده اهمیت اقدام سپاه در هدف قرار دادن یکی از مقرهای اصلی تروریست ها و حامیانشان در منطقه است.

پایگاه جامع تبیینی نفوذ: موشک های میان برد کشورمان شب گذشته پس از طی مسیر ۶۵۴ کیلومتری از استان کرمانشاه و مسافت۶۰۴ کیلومتری از استان کردستان، به مراکز فرماندهی و پایگاه های مهم تروریست ها در حومه شهر دیرالزور اصابت کردند.

این نخستین حمله یگان های موشکی نیروهای مسلح به خارج از مرزهای کشورمان در سه دهه گذشته است. ایران پس از روسیه دومین کشوری به شمار می آید که با موشک های میان برد نقطه‌زن مواضع گروه تروریستی داعش را در خاک سوریه هدف قرار می دهد.

این اقدام سپاه در راستای انتقام گرفتن از اقدام تروریستی کور گروه تروریستی داعش در ۱۷ خرداد است که منجر به شهادت ۱۸ نفر از مردم ایران شد.

ولی چرا سپاه دیرالزور را به عنوان هدف موشک های خود انتخاب کرده است؟ به عبارتی دیگر اهمیت این منطقه برای گروه تروریستی داعش چه بوده است؟

«دیرالزور» در مرز سوریه و عراق است. این استان به عنوان یکی از مقرهای بسیار مهم تروریست‌های تکفیری پس از شکست سنگین آنان در حلب به شمار می‌آید.همچنین در ابتدای تهاجم وحشیانه داعش به عراق و سوریه، استان دیرالزور به این جهت که امتداد و گستره دو استان الانبار و نینوای عراق است و میدان‌ها و تاسیسات نفتی و گازی و سیلوهای گندم و حبوبات را در خود جای داده از اهمیت بسیاری برای این گروه تروریستی برخوردار بود.

یرالزور در سوریه و در فاصله ۱۰۰ کیلومتری عراق، چند سالی است که میان ارتش سوریه و داعش دست به دست می‌شود اما از آنجایی که داعش پایگاه اصلی خود را در حلب، شمال‌غرب سوریه از دست داد آنها به دیرالزور یعنی شرق سوریه نقل مکان کردند. علاوه‌بر این به دنبال شکست این تروریست‌ها در موصل، بخش زیادی از نیروهای آنها نیز به این منطقه گریختند.

پایگاه های اصلی تروریست های داعش در بخش شرقی استان دیرالزور از جمله مناطق «البوکمال، ابوحمام، صالحیه، المیادین و الحجنه» قرار دارند و به نظر می رسد به دلیل شکست های متوالی، سرکرده های داعش در این مناطق مستقر هستند.

نیروهای سوری بیش از ۴ سال است که در شهر دیرالزور در محاصره عناصر تروریستی هستند و در مقابل حملات داعش مقاومت می کنند. بیش از ۹۸ درصد این استان در اشغال تروریست ها است.

اهمیت دیرالزور  برای آمریکایی ها چه بود؟

هدف داعش از سیطره کامل بر دیرالزور را باید ایجاد عمقی استراتژیک در بیابان سوریه دانست. سیطره بر بیابان سوریه به معنای تردد آزاد و بی‌خطر داعش از ریف سویداء در جنوب تا تدمر، در مرکز و از آنجا تا رقه، در شمال و دیر الزور در شرق سوریه و در امتداد مرزهای مشترک عراق و سوریه است. با این تفاسیر می توان گفت این منطقه یکی از نقاط هدف آمریکایی ها هم بوده است. چرا که براساس برآوردهای موجود، آمریکایی‌ها نقشه‌ای بزرگ در دراز مدت برای شرق سوریه ریخته بودند که یکی از اهداف آن تاسیس «امارتی تکفیری» برای داعش در مناطق شرقی سوریه و غربی عراق است که حضور نظامی آمریکایی‌ها در منطقه را در پوشش مبارزه با داعش توجیه کند.

 

با ذکر این نکات، اهمیت مکانی و جفرافیایی دیرالزور برای داعش و آمریکا و تسلط نسبی این گروه تروریستی در ۴ سال گذشته نشان دهنده اهمیت اقدام سپاه در هدف قرار دادن یکی از مقرهای اصلی تروریست ها و حامیانشان در منطقه است. در واقع هدف قرار دادن دیرالزور،به معنی هدف قرار دادن یکی از نقاط استراتژیک و حیاتی تروریست ها و آمریکا در منطقه بوده است.با این تفاسیر، به نظر می رسد رویایی آمریکایی ها برای ایجاد حیات خلوت در مرز مشترک عراق و سوریه و ایجاد پایگاه نظامی بر باد رفته است.

 

همچنین ببینید

۶

جزئیاتی از همکاری آقای جاسوس با موسسه شرمین و بیژن/با موسس مرکز ایران شناسی پرینستون بیشتر آشنا شوید!

  زی یو وانگ شهروند آمریکاست اما در چین (پکن) به دنیا آمده، در رشته‌ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *