عناوین مهم

حسین شیخ الاسلام

نقش عربستان در اقدام تروریستی تهران چیست؟

حسین شیخ الاسلام تاکید کرد:حرکت تروریستی اخیر در تهران به دلیل تداوم جهالت پادشاهان سعودی است.

پایگاه جامع تبیینی نفوذ: موضوع اقدامات تروریستی خردادماه در تهران از کجا نشات می گیرد؟ سعودی، آمریکا و رژیم صهیونیستی چه نقشی در شکل گیری آن داشته اند؟ برای پاسخگویی به این سوالات و بررسی تاریخی و استدلالی دشمنی عربستان سعودی با ایران به گفت و گو با دکتر حسین شیخ الاسلام،مشاور وزیر امور خارجه پرداختیم. او معتقدست سعودی همچون شناگر نابلدی ست که برای نجات خویش به هر خزه ای چنگ می زند و نمی داند محکوم به غرق شدن است.
متن کامل این گفت و گو پیش روی شماست:
ریشه ناامنی در جمهوری اسلامی و حمایت و تجهیز تروریست ها برای اقدامات خرابکارانه در کشور را چه می دانید و چه نقشی برای سعودی در شکل گیری این مهم قائل هستید؟
نظام پادشاهی سعودی که ریشه از وهابیت گرفته است برای ایجاد تفرقه و وحدت شکنی بین مسلمین به بروز و ظهور رسیده است. نظامی که هیچ اشلی از دموکراسی و اسلامیت حقیقی در آن دیده نمی شود. انقلاب اسلامی نیز در دو بعد این را به چالش کشیده است. در بعد مردم سالاری و دین سالاری. اساس تحرکاتی که در بستر ایجاد ناامنی و جنگ رسانه ای علیه جمهوری اسلامی از سوی سعودی ها و هم پیمانانش صورت می گی رد به دلیل همین به چالش کشیدن آن هاست. ما می گوییم که احکام اسلام و خدا که در قرآن آمده باید در زمین اجرا شود. در زمان حضرت رسول و در زمان معصومین این کار انجام شد، ولی در غیاب آنها چه کسی باید انجام دهد. حضرت امام اعتقاد دارند باید فقیه عادل این کار را انجام دهد مردم نقشی ندارد در این که این فقیه این وظیفه و مقام را دارد یا ندارد، ولی بعضی از علمای شیعه اعتقاد دارند نه تنها از نظر اجرا بلکه از نظر مشروعیت هم نظر مردم شرط است. در قانون اساسی ایران عمل به احتیاط گشته یعنی نظر همه علما در نظر گرفته شده و نتیجه این شده که برای معرفی فقیه با در نظر گرفتن نظر علما در قالب مجلس خبرگان این کار صورت پذیرد. همان طور که می دانید مجلس خبرگان با رای مستقیم مردم انتخاب می شود. در واقع این مردم سالاری ما از بطن دین سالاری ما استخراج شده است. اساسا دنیا به دو دسته تقسیم شده یکی دسته امریکا و اسرائیل و شاهنشاهی ها و زورگویان است و همه آنهایی که ما با اسم طاغوت می شناسیم. عربستان شاهنشاهی پس از انقلاب اسلامی به چالش کشیده شد و همین الان که شما نگاه کنید خواهید دید که تقابل جدی بین طاغوت و یک نظام مردم سالار دینی مبتنی بر مردم شکل گرفته است؛ تمدن نوین اسلامی در مقابل لیبرال دمکراسی غرب و هم پیاله هایش.
در حقیقت عربستان در نقش راهبری سیاست های آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه عمل می کند، اما رفتارهایش با حیات سیاسیش گره خورده است؟
بله. در چنین شرایطی عربستان وقتی وجود خودش را در نابودی می بیند به هر چیزی دست می زند که خودش را نجات دهد. در این مسیر سعودی ها همراهی امریکا و رژیم صهیونیستی را نیز به خود می بینند؛ چون همان طور که عرض شد دو جبهه بیشتر نداریم؛ جبهه مومنین و جبهه کافرین. از اول انقلاب این هم پیمانی صورت گرفته و برای الان هم نیست. قبل از پیروزی انقلاب شاه هم پیمان امریکا بود و سال های سال عربستان است که آن را یدک می کشد. جبهه مقابل مدت هاست شکست می خورد، یکی از بارزترین شکست های اخیرش نیز سوریه است. آنها همه هم پیمان بودند نظام و حکومت سوریه را عوض کنند، ما می گفتیم مردم باید تصمیم بگیرند و این سخن هم براساس اعتقاداتمان بود. این درگیری الان مدت هاست ادامه دارد و عربستان البته کارهای نابخردانه ای کرد و داعش را ایجاد نمود. داعش واقعا در اوایل اقداماتی صورت داد، ولی امروز می بینید که راه به جایی نبرده است. در عراق شکست خوردند در سوریه شکست خوردند و در لبنان به بن بست رسیدند. در فلسطین و بحرین نیز کاری از پیش نبردند. حرکت تروریستی اخیر در تهران نیز به دلیل تداوم جهالت پادشاهان سعودی است. ملک عبدالله در عربستان اندکی عاقل بود، او که مُرد یک عده سر کار آمدند که بوی از عقلانیت نبرده اند. ملک سلمان و دار و دسته اش و پسرش که عجله دارد شاه شود قدرت را در دست گرفتند. همین موضوع ساختار این قضیه و انتقال حکومت و قدرت را به هم ریخت و جنگ خارجی را شروع کرد تا مخالفت های داخلی را سرکوب و دیوانه بازی و محاصره ملت یمن را در دستور کار قرار دهد. در پایان این جمع بندی را می توانیم داشته باشیم که تقابل ۴۰ ساله طاغوت و با نظام مومنین امروز به جایی رسیده که حیات خودش را در ایجاد ناامنی و در نهایت نابودی جمهوری اسلامی جست و جو می کند، اما تاریخ و تجربه نشان داده قطع به یقین شکست خواهند خورد کما اینکه توالی شکست های این ها را در بحث های منطقه ای به وضوح مشاهده می کنیم. سعودی با حمایت آمریکا و رژیم صهیونیستی به مثابه شناگر نابلدی ست که در حال غرق شدن است و برای نجات خویش به هر خزه ای چنگ می زند تا خود را نجات دهد غافل ازینکه نهایت ماجراجویی و نادانی غرق شدن است.
اما چرا تروریست ها حرم حضرت امام خمینی (ره) و مجلس شورای اسلامی را هدف گرفتند؟
مظهر دین سالاری در جمهوری اسلامی امام راحل و مظهر مردم سالاری دینی نیز مجلس شورای اسلامی است. از دگرسو مجلس شورای اسلامی از بسیاری از دیگر دنیا قوی تر است چراکه اولا مستقل است ثانیا هیچ مقامی نمی تواند منحلش کند، ثالثا طبق قانون هیچ وقت کشور بدون مجلس نمی تواند به حیات سیاسی خود ادامه دهد. این در حالیست کشورهایی که نظام پارلمانی دارند هر وقت رئیس جمهور یا نخست وزیر اراده کند می تواند مجلس را منحل کند. اگر موفق می شدند به داخل صحن بروند و خدایی نکرده نمایندگان را به شهادت می رساندند مشخص نبود کشور از نظر سیاسی چه شرایطی پیدا می کرد، چرا که قانون گذار با چنین شرایطی هیچ پیش بینی ای نداشته است.

همچنین ببینید

۶

جزئیاتی از همکاری آقای جاسوس با موسسه شرمین و بیژن/با موسس مرکز ایران شناسی پرینستون بیشتر آشنا شوید!

  زی یو وانگ شهروند آمریکاست اما در چین (پکن) به دنیا آمده، در رشته‌ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *