عناوین مهم

گزارش ویژه؛

آمریکا چگونه با اجرای مصوبه تحریمی s722 برجام را نقض می کند؟

سنای آمریکا با ۹۸ رای موافق قانون تحریمی جدیدی را علیه ایران موسوم به s722  به تصویب رساند.

پایگاه جامع تبیینی نفوذ: سنای آمریکا پنجشنبه شب طرح تحریمی علیه ایران موسوم به s722 را با ۹۸ رای موافق به تصویب رساند. به باور بسیاری از کارشناسان و حتی برخی مقامات آمریکایی همچون  جان کری و وندی شرمن، این تحریم ها ناقض برجام هستند. این قانون علاوه بر آنکه اشخاص و شرکت‌های مرتبط با برنامه موشکی ایران را در معرض تحریم قرار می‌دهد، به رئیس جمهور آمریکا نیز اجازه می‌دهد به بهانه حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر، تحریم‌های جدیدی را علیه ایران وضع کند.براساس آنچه در رسانه های مختلف درباره این قانون تحریمی جدید منتشر شده است تحریم های موسوم به «مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران» چهار محور دارد:

  • تحریم‌های موشک بالستیک: براساس این طرح، افراد مرتبط با برنامه موشک بالستیک ایران و کسانی که با آنها معامله دارند را هدف قرار می‌دهد.

 

  • تحریم‌های جدید تروریسم: برای اولین بار، آمریکا تحریم‌هایی علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به اتهام حمایت از تروریسم اعمال می‌کند.

 

  • تحریم تسلیحاتی: اگر این طرح قانون شود، کلیه افرادی که در فروش، تامین قطعه، تعمیر و انتقال تانک، خودروی زرهی، تسلیحات با کالیبر بالا، هواپیماهای جنگی، بالگردهای تهاجمی، کشتی، موشک و سامانه‌های موشکی به ایران، نقش‌آفرین باشند، توسط رییس‌جمهور مورد تحریم قرار می گیرند و دارایی آنها توقف می شود.

 

  • تحریم ناقضان حقوق بشر: براساس این طرح، هر شخصی که از سوی وزارت خارجه آمریکا به عنوان ناقض حقوق بشر در ایران معرفی شود، در لیست تحریم قرار می گیرد.

 

فواد ایزدی کارشناس مسائل هسته‌ای در خصوص وضع تحریم های جدید موسوم به SV22 و اقدامات سنا و کنگره آمریکا علیه ایران می گوید: “در جایی از برجام آمده است که اگر ایران به همه تعهدات خود عمل کند بعد از ۶ سال تمام تحریم ها لغو می شود اما این قانون جدید یک شرط جدیدی را پیش روی برجام می گذارد که حتی اگر ایران به همه تعهدات خود عمل کند رئیس جمهور آمریکا باید بنویسد و  امضا کند که اگر این تحریم برداشته شود در راستای منافع آمریکاست. به عبارت دیگر نقشی برای رئیس جمهور آمریکا گذاشته شده است که بعد از ۶ سال انجام تعهدات از سمت ایران، نظر رئیس جمهور آمریکا شرطی است برای برداشته شدن تحریم ها که این هم ناقض برجام است.”

به صورت خلاصه می توان گفت طرح تصویبی جدید در صورت اجرایی شدن، به دلیل بی اثر کردن اثرات اقتصادی برجام، با آنچه در ۲۷ دی ماه ۱۳۹۴ به امضای ایران و ۶ کشور رسیده است، مغایرت دارد. به این معنی که، با تصویب این قانون و استناد به این بخش از قوانین فدرال رییس جمهور ایالات متحده آمریکا می تواند، بر اساس دستورات اجرایی و محول کردن آن به دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری تحریم های جدی و موثری علیه ایران در حوزه فعالیت های موشکی، اقدامات ثبات زدا و یا نقض حقوق بشر ایجاد کند که به راحتی معافیت های تحریمی برجام را بدون اثر می کند.

 

همچنین ببینید

۶

جزئیاتی از همکاری آقای جاسوس با موسسه شرمین و بیژن/با موسس مرکز ایران شناسی پرینستون بیشتر آشنا شوید!

  زی یو وانگ شهروند آمریکاست اما در چین (پکن) به دنیا آمده، در رشته‌ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *