عناوین مهم

گزارش ویژه؛

چرا وزیرخارجه آمریکا از تلاش واشنگتن برای تغییر نظام ایران سخن گفت؟

مرور سخنان تیلرسون درباره ایران نشان می دهد که اظهارات وزیر خارجه آمریکا مبتنی بر همان چیزی است که شرکای منطقه ای واشنگتن یعنی عربستان و رژیم صهیونیستی آن را می خواهند.

پایگاه جامع تبیینی نفوذ: «رکس تیلرسون»، وزیر خارجه آمریکا در نشست کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا بار دیگر ادعاها علیه ایران را تکرار کرد.

وی گفت: “رژیم ایران کماکان مداخلات و فعالیت‌هایی که خاورمیانه را بی‌ثبات می‌کنند را ادامه می‌دهد، حمایت از حکومت بشار اسد، تأمین مالی شبه‌نظامیان و پیکارجویان در عراق و یمن که از دولت‌های قانونی مشروعیت‌زدایی می‌کنند و مسلح کردن گروه‌های تروریستی مانند حزب‌الله که متحد ما اسرائیل را تهدید می‌کنند.ما و متحدانمان بایستی با بلندپروازی‌های ایران برای دست‌یابی به هژمونی در منطقه مقابله کنیم. ما باید از عناصر داخلی ایران برای تغییر نظام سیاسی این کشور حمایت می‌کنیم”

تیلرسون در پاسخ به سوالی درباره برجام گفت ” واشنگتن برای اطمینان از پایبندی ایران به توافق هسته‌ای با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تعامل است و فراینده‌های معین‌شده در توافق هسته‌ای را دنبال می‌کند.  وزیر خارجه آمریکا گفت: برنامه‌ای برای ملاقات با ایرانی‌ها ندارد”

مرور سخنان تیلرسون درباره ایران نشان می دهد که اظهارات وزیر خارجه آمریکا مبتنی بر همان چیزی است که شرکای منطقه ای واشنگتن یعنی عربستان و رژیم صهیونیستی آن را می خواهند.

متهم کردن ایران به ایجاد بی ثباتی در منطقه، متهم کرده ایران به حمایت از حزب الله لبنان، حوثی ها در یمن و دولت بشار اسد به بهانه مبارزه با تروریسم و انتقاد از برجام و مشروط کردن اجرای آن به بندهای مذکور نکاتی است که مقامات آمریکایی در اظهاراتشان در دولت ترامپ برای نشان دادن میزان اتحادشان با متحدین منطقه ای ایراد کردند.

چرا تیلرسون از تلاش واشنگتن برای تغییر نظام ایران سخن گفت؟

نقطه مهم در سخنان دیشب تیلرسون تلاش دولت ترامپ برای تغییر نظام سیاسی ایران با حمایت از اپوزیسیون داخلی است.اگرچه، سیاست دائمی واشنگتن در قبال ایران “تلاش برای تغییر یا براندازی نظام ایران” بوده است ولی این نخستین بار بود که یکی از مقامات دولت فعلی آمریکا به طور رسمی نسبت به تغییر نظام ایران سخنانی را مطرح می کرد

با توجه به ماهیت جمهوری خواهان در آمریکا و سابقه سیاست خارجی این حزب در قبال ایران در دولت های پیشین، تغییر نظام یا رژیم در هرکشور جز اولویت های این دولت ها نبوده است بلکه آنها همواره به دنبال براندازی نظام ایران بودند. انتصاب دی آندریا – به عنوان عنصری خرابکار – به عنوان مسئول بخش ایران در سازمان سیا نشان می دهد تئوریسین های جمهوری خواه اعتقادی به روشهای براندازی نرم که هدف اصلی آن  تغییر یک نظام می باشد، ندارند.

اینکه چرا وزیرخارجه آمریکا در برهه فعلی  چنین سخنی را مطرح می کند، جای تردید دارد. چرا که از یک سو آمریکایی بارها تلاش خود را برای تغییر یا براندازی نظام ایران انجام دادند و نتیجه به دنبال نداشته است.از سوی دیگر روند سیاست گذاری دولت ترامپ در این مدت نشان داده است که این دولت بیشتر از آنکه به دنبال مسائل سیاسی باشد، در وهله اول اهداف اقتصادی خود را مدنظر قرار می دهد. نمونه بارز این ادعا، حمایت از عربستان سعودی (پس از امضای قرارداد ۴۰۰میلیارد دلاری) در تنش ایجاد شده با قطر است. در حالی در این موضوع در کنار ریاض ایستاد که بزرگ ترین پایگاه منطقه ای را در دوحه دارد.

به همین دلیل به نظر می رسد، طرح ادعای تلاش برای تغییر نظام ایران از سوی رکس تیلرسون،بیشتر از اینکه یک راهبرد کلیدی آمریکا در قبال ایران باشد، یک حیله سیاسی برای جذب منابع مالی بیشتر از کشورهایی است که ایران را دشمن خود می دانند.مقامات دولت ترامپ تلاش می کنند با طرح اتهامات واهی علیه ایران و تشدید ایران هراسی در منطقه، قراردادهای نظامی و اقتصادی کلان با برخی بازیگران منطقه ای امضا کند، طرح سیاست شکست خورده تغییر نظام ایران از سوی وزیر خارجه آمریکا به عنوان یک موضوعی که هیچ نتیجه ای ندارد و صرفا یک ادعای بی نتیجه است، نشان می دهد واشنگتن با این اهرم به دنبال دوشیدن منابع مالی کشورهایی همچون عربستان هستند.

شواهد موجود – انتصابات، ماهیت سیاست خارجی و حلقه های نزدیک به مقامات واشنگتن در دولت ترامپ – نشان می دهد که آمریکا در برهه فعلی به دنبال ایجاد بی ثباتی داخلی در ایران است تا تغییر نظام ایران. و موضوعی که تیلرسون مطرح کرده است اگرچه می تواند در اهداف ثانویه آمریکا در قبال ایران باشد ولی جز اهداف اولیه نیست.

نکته کلیدی این است که دشمنی آمریکا با جمهوری اسلامی ایران یک موضوع ثابت و همیشگی -با ابزار مختلف- است . برخلاف تصور برخی عناصر داخلی، اعتماد به این کشور یک امر غیرعقلایی است.

 

*علی قربانی

همچنین ببینید

۶

جزئیاتی از همکاری آقای جاسوس با موسسه شرمین و بیژن/با موسس مرکز ایران شناسی پرینستون بیشتر آشنا شوید!

  زی یو وانگ شهروند آمریکاست اما در چین (پکن) به دنیا آمده، در رشته‌ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *