عناوین مهم

گزارش اختصاصی؛

همکاری منافقین و داعش در اقدام تروریستی تهران/حامیان پشت پرده این دو گروهک تروریستی چه کسانی بودند؟

شواهد موجود نشان دهنده همکاری داعش، منافقین، عربستان و آمریکا برای ایجاد بی ثباتی و ناآرامی در ایران است.

پایگاه جامع تبیینی نفوذ: گروهک تروریستی داعش را با توجه به شاخصه های فکری و عملیاتی اش می توان با  گروهک تروریستی منافقین که در دهه ۶۰ در ایران دست به جنایت های فجیع زدند، مقایسه کرد. منافقین، به سرکردگی مریم رجوی در تیرانا پایتخت آلبانی و فرانسه ساکن هستند و به روش های مختلف در تلاش برای تحریک دشمنان جمهوری اسلامی ایران برای هر نوع اقدام سیاسی، اقتصادی و نظامی هستند. این موضوع را می توان در نشست تیرماه سال ۹۵ این گروهک تروریستی در پاریس با حضور مقامات برخی کشورهای عربی، اروپایی و آمریکا مشاهده نمود.

تلاش منافقین برای انجام اقدامات ضدایرانی با حمایت عربستان و آمریکا

انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا، به دلیل حضور چهره های همسو و نزدیک با منافقین در کاخ سفید، این گروهک تروریستی را برای پیگیری اقدامات ضدایرانی ترغیب کرد.برگزاری نشست با برخی از مقامات آمریکا همچون مک کین، حضور در پارلمان اروپا، نامه نگاری با ترامپ و غیره در فاصله میان نشست پاریس با محوریت منافقین و نشست ریاض با محوریت عربستان از جمله تحرکاتی بود که این گروهک تروریستی برای انجام اقدامات ضدایرانی انجام داد.

آشکار شدن همکاری منافقین با عربستان از نشست پاریس با حضور ترکی الفیصل در این نشست، پرده دیگر از همسویی محور ضدایرانی در منطقه را نشان داد. اندیشکده «شورای آتلانتیک» در گزارشی به قلم «باربارا اسلیوین» سرپرست طرح «آینده ایران» در این موسسه تحقیقاتی در زمینه همراهی مقام‌های ارشد آل سعود با گروهک منافقین در ۲۳ تیرماه ۱۳۹۵ نوشت: “شاهزاده «ترکی الفیصل» سفیر سابق عربستان در انگلیس و آمریکا و رییس سابق دستگاه اطلاعات عربستان با حضور در نشست مجاهدین (منافقین) ناظران امور منطقه را بهت زده کرد. وی که ظاهرا با اجازه دولت خود در نشست منافقین در پاریس حضور داشت، رو به جمعیت فریاد زد:« همچون شما، خواهان سقوط جمهوری اسلامی هستم.»”

شکل گیری ائتلاف ضدایرانی “منافقین،داعش،آمریکا و عربستان”

حمایت های مالی و تسلیحاتی گسترده عربستان سعودی و آمریکا  از گروهک تروریستی داعش در سوریه و عراق، زمینه شکل گیری ائتلاف ضدایرانی “عربستان، آمریکا، منافقین و داعش” را بیش از پیش فراهم کرد. نمونه بارز این تلاش در اظهارات مقامات واشنگتن و مقامات سعودی برای ایجاد بی ثباتی و ناآرامی در ایران بود. موضوعی که گروهک تروریستی داعش و منافقین همواره به دنبال اجرای آن بودند.در ادامه به شرح این موضوع خواهیم پرداخت.

نزدیکی فکری و عملیاتی دو گروهک تروریستی داعش و منافقین

همانگونه که در ابتدای گزارش تاکید شد، منافقین و داعش به دلیل شباهت های فکری و عملیاتی صرفا نیازمند عناصر دیگر برای ایجاد پیوند شوم جهت اقدام ضدایرانی بودند.این مسئله با حضور عربستان و پشتیبانی آمریکا فراهم شد.در ذیل به بیان برخی شباهت فکری و عملیاتی این دو گروه تروریستی می پردازیم:

  • مشابهت در ساختارهای فکری

مهمترین مؤلفه در مقایسه ساختارهای فکری این دو گروه تروریستی به ادعای پیروی از اسلام در این دو گروه باز می‌گردد. هر چند منافقین در مقام مبارزه، آشکارا اعلام کردند که مشی مارکسیستی را به عنوان روش مبارزه اجرا می‌کنند، اما ظواهر و تبلیغات در این گروه نشان از ادعای پیروی از مذهب تشیع داشته و دارد؛ همانطور که داعش نیز ادعای پیروی از مذهب تسنن را ابراز می‌دارد.در یک عبارت منافقین را می‌توان برند شیعه و داعش را برند سنی از یک اسلام التقاطی و منحرف دانست که صرفاً بستر ایجاد ساختار ایدئولوژیک را در این دو گروه فراهم کرده است.

هم داعش و هم منافقین با ارائه برداشتی غلط از اسلام و اضافه نمودن بدعت‌ها و القائات ذهنی توانسته‌اند کنترل فرقه‌ای را بر نیروهای خود اعمال کنند.اگرچه تبیین انحرافات عقیدتی این دو گروه و تضاد آنها با اسلام در حوصله این بحث نیست، اما صرفاً ذکر چند نمونه از رفتارهای کنترل ذهن فرقه‌ای در داعش و منافقین می‌تواند بیانگر تضاد رفتاری این دو با آموزه‌های اسلام اصیل باشد.

منافقین در طول دوران فعالیت خود همواره مهم‌ترین روش‌های کنترل فرقه‌ای را بر نیروهای خود اعمال کرده‌اند که از جمله می‌توان به محصورسازی نیروها در فضای ایزوله و به دور از اجتماع اشاره کرد.

مقرهای این سازمان در محل‌های استقرار اعضا از جمله پادگان اشرف و پایگاه اوورسورواز فرانسه و تیرانا پایتخت آلبانی در طول بیش از سه دهه از عمر منافقین توانسته‌اند با محدودیت‌ها و مقررات تشکیلاتی همواره به عنوان ابزاری برای ایزولاسیون نیروها استفاده شوند.

محدودیت‌های این گروهک برای نیروها از جمله عدم دسترسی آزاد به رسانه‌ها اعم از تلوزیون، روزنامه و سایر منابع خبری تا ممنوعیت ارتباط آزاد با اعضای خانواده و بستگان از جمله قوانین تشکیلاتی در این گروه بوده است تا نیروها نتوانند چیزی غیر از القائات ذهنی سرکردگان را بشنوند و ببینند.

این رفتارهای منافقین حتی در سال‌های پیش از پیروزی انقلاب در زندان‌های ساواک نیز به این نحو مشاهده شده که اعضا فقط مجاز به خواندن مجلات، کتابها و نوشته‌های سازمان بوده‌اند و حتی از ارتباط با دیگر انقلابیون زندانی منع می‌شدند تا امکان ایجاد تضادهای ذهنی و زاویه گیری از تشکیلات در آنها شکل نگیرد.

داعش نیز امروز برای اعضای خود محدودیت‌هایی در استفاده از رسانه و ابزارهای الکترونیکی دارد. آنها با فتاوای دینی که حکم دستورات تشکیلاتی را هم دارند، استفاده آزاد از ابزارهای ارتباطی و حتی کتاب را برای نیروهای خود ممنوع می‌کنند.رفتارهایی مانند جهاد النکاح که با ابتدایی‌ترین مطالعه از اسلام می‌توان تضاد آن را با احکام دین مشاهده کرد، نمونه روشنی از همین شیوه در کنترل نیروها است.

مؤلفه دوم در شیوه‌های جذب این دو گروه است که باز هم متأثر از ادعای مسلمانی در مرحله جذب و به‌کارگیری روش‌های مانیپولاسیون ذهنی برای کنترل و حفظ نیرو عمل می‌کند. به عبارت دیگر هر دو گروه از احساسات مذهبی افراد سوء استفاده کرده و آنان را به نام دین و مذهب جذب می‌کنند و سپس تحت مغزشوئی قرار میدهند.

داعش و منافقین هر دو در مرحله جذب حکومت اسلام واقعی و آرمان خواه را نوید می‌دهند که جزو آرمان‌های اسلام است و این‌طور القا می‌کنند که با از خودگذشتگی اعضاء و گام نهادن در مسیر مقاومت می‌توان به این هدف رسید.

این شیوه باعث شد که منافقین بتواند در دهه ۶۰ برخی از هواداران و سمپادهایش را از دل اروپا برای حضور در عملیات مرصاد که در واقع یک خودکشی دسته جمعی بود قانع کند، در مورد داعش نیز امروز می‌بینیم که چطور این گروه تروریستی با استفاده از ابزارهایی همچون شبکه‌های اجتماعی افراد را از دل اروپا جذب می‌کند و برای جنگ به بیابان‌های عراق می‌آورد.

حال آنکه هیچ‌ یک از نیروها بعد از ورود به تشکیلات با هیچ بهانه و عذری امکان جدایی ندارند؛ در واقع همانطور که جدایی یک فرد از تشکیلات منافقین دلیلی قانع‌کننده برای حذف وی محسوب می‌شد، در داعش نیز این رفتار در مورد نیروها به‌کار گرفته می‌شود.

 

  • مشابهت در اقدامات عملیاتی

اولین و شاید شاخص‌ترین مشابهت این دو گروه را می‌توان در اوج سبعیت و وحشی‌گری آنها در اقدامات عملیاتی و ترورها مشاهده کرد. هر دو گروه منافقین و داعش در اقدامات عملیاتی خود از بیشترین میزان خشونت بهره می‌برند.

برای نمونه می‌توان به ترورهای دهه ۶۰ منافقین اشاره کرد فقط در یک عملیات که بعداً به عملیات مهندسی مشهور شد سه پاسدار و یک کفاش را زنده زنده پوست کنده و سلاخی کردند. زنده زنده سوزاندن یک دختر سه ساله، آتش زدن یک اتوبوس با تمامی مسافرانش و حتی شلیک به نوجوان ۱۹ ساله در آغوش مادرش!

داعش نیز امروز از روش‌های عجیب سوزاندن در قفس، زنده آتش زدن و… برای کشتن استفاده می‌کند. هر دو گروه حتی در برخی اقدامات عیناً منطبق بر هم عمل کرده‌اند که فقط یک نمونه آن را می‌‌توان در صحنه مرصاد مشاهده کرد. منافقین در جریان مرصاد وارد بیمارستانی در کرمانشاه شده و مخالف با همه قوانین عرفی و بین‌المللی رزمندگان مجروح و تحت درمان را در حیاط بیمارستان قتل‌عام کردند.

اعضای سازمان در جریان این عملیات دستور داشتند هر جنبنده‌ای را هدف قرار دهند و در مسیر خود حتی مزارع کشاورزی را به آتش کشیدند. حال آنکه داعش نیز در جریان حمله به موصل به قتل عام مجروحین پرداخت و در سوریه و عراق حتی به مزارع، درختان و بناهای تاریخی هم رحم نکرد.

بررسی منافقین در دهه ۶۰ به خوبی نشان می‌دهد که هدف از اقداماتی از قبیل ترور مردم کوچه و بازار در انظار عمومی و روش‌های خشن کشتن فقط به دلیل ایجاد رعب و وحشت عمومی بوده است تا مردم به واسطه ترس از کشته شدن، دست از حمایت از انقلاب بردارند.

به همین دلیل می‌بینیم که منافقین در همان دوره با استفاده از اعلامیه و نشریه رسمی خود یعنی نشریه مجاهد هر اقدام تروریستی خود را پوشش خبری می‌دادند و سعی در بهره‌گیری گسترده از ابعاد تبلیغی آن در جامعه داشتند.

داعش نیز دقیقاً برای ایجاد رعب و وحشت از روش‌های خشن برای کشتن و قتل‌عام‌های سریع و پرتعداد استفاده می‌کند و با استفاده از به‌روزترین تجهیزات رسانه‌ای سعی در پوشش اقدامات خود و بازتاب گسترده آنها در نمایی بسیار مهلک دارد.

امروز در صحنه برخی اقدامات تروریستی داعش مشاهده می‌شود که تقریباً به اندازه تعداد تسلیحات، دوربین‌های فیلم‌برداری در نماهای مختلف برای ثبت حادثه حاضر هستند. بهره داعش نیز از بازتاب اقداماتش بارها در عراق دیده شده است. به این ترتیب که بسیاری از شهرها و روستاها را به واسطه ترسی که در دل مردم از این گروه ایجاد شده، بدون هیچ‌گونه مقاومت و با کمترین هزینه تصرف کرده‌اند.

دیگر رفتار مشترک این دو گروه را می‌توان در روش‌های تأمین منابع مالی مشاهده کرد. منافقین در هر برهه از زمان برای تأمین مالی خود دست به سرقت و غارت زده‌اند. این گروه چه در فعالیت‌های پیش از انقلاب که با سرقت از بانک و صرافی پول به دست می‌آورد و چه بعد از انقلاب که واحدهای عملیاتی ترور وظیفه داشته‌اند بعد از قتل هر مغازه‌دار طرفدار انقلاب دخل او را سرقت کنند.

این رفتار بعدها در عراق با سرقت منابع نفتی این کشور ادامه پیدا کرد، به طوری که میلیون‌ها دلار از منابع نفتی ملت عراق به حساب‌های این گروه واریز شد. داعش نیز امروز تأمین مالی خود را از راه‌هایی مانند سرقت پول نقد از بانک‌های عراق در شهرهای تصرف شده و فروش نفت ملت عراق تأمین می‌کند.

 

چه ارتباطی میان داعش و منافقین در حادثه تروریستی تهران وجود دارد؟

هدف مشترک داعش و منافقین برای ایجاد بی ثباتی در ایران را می توان به عنوان نخستین مولفه برای همکاری این دوگروهک تروریستی در تهران – مجلس شورای اسلامی و حرم امام خمینی(ره) – اشاره کرد.انگیزه عربستان و آمریکا به عنوان بازیگران منطقه ای و جهانی که با اتهامات بی اساس علیه جمهوری اسلامی ایران، تلاش می کنند ایران را به عنوان حامی تروریسم معرفی کنند، برای ایجاد ناآرامی در ایران، زمینه حمایت از هرگونه اقدام این دو گروهک تروریستی را فراهم می کند.

از سوی دیگر نگاهی به ماهیت و شکل اقدام عناصر تروریستی در مجلس شورای اسلامی و حرم امام خمینی(ره) شامل استفاده از زنان  برای انجام اقدامات تروریستی و استفاده از سیانور برای خودکشی (روش منافقین) و استفاده از جلیقه انفجاری(روش داعش) نشان دهنده اقدام ترکیبی این دو گروهک تروریستی بود.

موضوع دیگری که باعث اثبات فرضیه همکاری داعش و منافقین در اقدام تروریستی تهران می شود، مکان های انتخابی برای انجام عملیات بود. در حالیکه داعش همواره در اقدامات تروریستی خود در نقاط مختلف، همواره مکان های پرتردد و پرجمعیت را انتخاب می کند، در تهران دو نقطه تقریبا کم تردد با مشخصه سیاسی و مذهبی را انتخاب کرد. این مسئله می تواند نشئت گرفته از برنامه ریزی گروهک تروریستی منافقین باشد.

شواهد مذکور اثبات می کند که اقدام تروریستی دیروز در تهران با همکاری عملیاتی داعش و منافقین و با حمایت عربستان و آمریکا شکل گرفته است.اگرچه اهدافی که برای ایجاد بی ثباتی و ناآرامی در ایران طراحی شده بود – حضور در صحن علنی مجلس و داخل حرم امام راحل – به دلیل هوشیاری و اقدام به موقع نیروهای اطلاعاتی و عملیاتی به خصوص سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ناکام ماند.

همچنین ببینید

۶

جزئیاتی از همکاری آقای جاسوس با موسسه شرمین و بیژن/با موسس مرکز ایران شناسی پرینستون بیشتر آشنا شوید!

  زی یو وانگ شهروند آمریکاست اما در چین (پکن) به دنیا آمده، در رشته‌ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *