عناوین مهم

حمیدرضا آصفی

دامنه اختلافات عربستان و قطر تا چه اندازه جدی است؟

سفیر اسبق ایران در امارات تاکید کرد:دامنه اختلافات بین قطر و عربستان شدیدتر از هر زمان دیگر است.


پایگاه جامع تبیینی نفوذ: تنش اخیر در روابط بین قطر و سعودی و متحدانش به تیتر یک خبرگزاری ها و روزنامه های منطقه مبدل شد. در حالی که هنوز ابعاد نامشخصی از ریشه ها و علل این رخداد وجود دارد، اما تحلیلگران بر این باورند که طی روزهای آتی اخبار بیشتری از دامنه دار شدن این اختلافات مخابره خواهد شد. در گفت و گو با دکتر حمیدرضا آصفی سخنگوی وزارت خارجه دولت اصلاحات و سفیر اسبق ایران در امارات به بررسی تیرگی روابط بین قطر با عربستان و متحدانش پرداختیم.

متن کامل این گفت و گو پیش روی شماست:

موضوع تنش اخیر بین قطر و سعودی که به دیگر کشورهای منطقه نیز سرایت کرده تا چه اندازه جدی به نظر می رسد؟
این رخداد موضوع تازه ای به حساب نمی آید. این اتفاق در گذشته نیز دو بار رخ نمایی کرده بود. با مراجعه به سوابق ذهنی در می یابیم که حتی شورای همکاری خلیج فارس در آن زمان تا فروپاشی کامل نیز پیش رفت که البته بعدها با کشورهایی که روابط به تاریکی گرائیده بود مجدداً همکاری خود را ادامه دادند. اما مشاهدات و مستندات بیانگر این نکته است که این بار قضیه متفاوت تر است. شدت این اختلافات این بار از درجه بالاتری برخوردار است و با یک بررسی اجمالی در می یابیم دامنه اختلافات بین قطر و عربستان و متحدانش شدیدتر و غلیظ تر شده است. در مجموع باید گفت سعودی ها مواضع تندی را در پیش گرفته اند و کشورهای دیگر هم همزمان با سعودی ها و یا بعد از آن به متحد اصلی شان پیوسته اند. البته باید این نکته را نیز عرض کنم که اشتباه است اگر تصور کنیم همه این تیرگی ها صرفا بر مبنای خروج یک فایل صوتی از امیر قطر بوده است. همان طور که مستحضر هستید استارت این درگیری های دیپلماتیک از خروج یک فایل صوتی منتسب به امیر قطر صورت پذیرفت که اگرچه می تواند موثر باشد اما این مهم یک بستر وزمینه ای داشت که نیازمند یک جرقه بود. پس نمی توان یک فایل صوتی را معیار تمام این اتفاقات دانست. شما می دانید که سعودی ها ادله ای که برای قطع رابطه با قطر مطرح کردند مواردی را در بر می گرفت. آن ها موضوع یمن را مطرح کردند بعضی ها نیز موضوع همکاری قطر با اخوان المسلمین و مسائلی از این دست را مطرح کردند، لذا بحث یک فایل صوتی تنها نیست و موضوعات متعدد دیگری باید پشت قضیه باشد.
آیا برنامه ریزی خاص و بلند مدتی در قطع رابطه سعودی و متحدانش با قطر وجود دارد؟
به نظر نمی آید که سعودی ها و سایر کشورهای همراه با آن ها یعنی مصری ها و اماراتی ها بدون برنامه ریزی این کار را کرده باشند. در این زمینه چند سوال مطرح می شود. اینکه آیا در دیدار اخیر ترامپ به عربستان توافقات ضمنی کسب شده بود یا نه؟ شکل گیری این فرآیند قطع روابط تا چقدر با آمریکایی ها مطرح شده است؟ آیا آمریکایی ها خودشان این مسائل را طراحی کرده اند و عقد قرارداد چند صد میلیارد دلاری با سعودی ها نیز در همین راستا ارزیابی می شود؟ اینکه قصد دارند همانند سعودی ها، قطری را هم کنار آن بدوشند یا خیر؟ این ها مسائلی است که کمی درباره آن صحبت کردن زود است.
با توجه به سوابق و پیش فرض های موجود، آیا می توان برای ایالات متحده نیز در شکل گیری غبار روابط بین امارات، مصر و عربستان سهمی قائل شد یا خیر؟ ارزیابی های اولیه ی شما چیست؟

ببینید. موضع گیری وزیر خارجه آمریکا که اعلام کرد کشورها خودشان اختلافات شان را با همدیگر حل کنند، انسان را کمی مشکوک می کند، لذا این اختلاف مثل گذشته نیست و عمیق تر است و به نظر من ظرف یکی دو روز آینده ابعاد جدیدی از این اتفاق مشخص خواهد شد تا روشن شود شرایط به کدام سمت پیش می رود. ضمن این که پیش بینی می شود کشورهای دیگری هم از سعودی ها تبعیت کنند و کشورهایی که همراه سعودی ها هستند بیشتر شوند، باید صبر کرد تا ببینیم چه می شود.
به نظر شما دیپلماسی جمهوری اسلامی در رابطه با این شرایطی که اخیراً به وجود آمده چه باید باشد؟
به نظر من در گام اول می بایست با دقت نظر خاصی تحولات را بررسی کرد، دوم این که ما باید نگران عمیق تر شدن شرایط باشیم، چراکه فضای غیرقابل کنترل به سود هیچ کس نیست. پس باید اوضاع را به دقت رصد و دنبال کرد و از سوی دیگر نیز باید نگران بود، از این که ابعاد این اختلاف به مرحله ای برسد که غیرقابل کنترل شود، چراکه بحث درگیری ها و یا مسائلی از این قبیل به سود کشورهای منطقه از جمله جمهوری اسلامی نخواهد بود. من فکر می کنم باید بدون شتابزدگی و ذوق زدگی مسائل را دنبال کرد.

همچنین ببینید

۶

جزئیاتی از همکاری آقای جاسوس با موسسه شرمین و بیژن/با موسس مرکز ایران شناسی پرینستون بیشتر آشنا شوید!

  زی یو وانگ شهروند آمریکاست اما در چین (پکن) به دنیا آمده، در رشته‌ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *