عناوین مهم

کارشناسان سیاسی و اقتصادی پاسخ می دهند؟

آیا پذیرش توافق اقلیمی برای ایران ضرورت داشت؟/شباهت توافق پاریس با سند 2030 و FATF در چیست؟

به نظر می رسد روند پذیرش توافقنامه پاریس، همانند اسناد بین المللی دیگر همچون سند 2030 و FATF  با دقت نظر انجام نشده است.

پایگاه جامع تبییینی نفوذ: 23 آبان 1395 بود که مجلس شورای اسلامی ،موافقتنامه پاریس مشتمل بر یک مقدمه و 29 ماده را که دولت در اردیبهشت ماه 95 پذیرفته بود را به تصویب رساند. توافقی که روز گذشته دونالد ترامپ عضویت آمریکا در آن را لغو کرد.کارشناسان براین باورند عضویت در این توافقنامه، علاوه بر ایجاد تعهدات سنگین برای اعضا، برای کشورهایی چون ایران که تولید کننده سوخت های مرسوم هستند، تهدید اقتصادی محسوب می شود.

در این گزارش به بهانه لغو این توافقنامه توسط ترامپ، به بررسی اظهارنظر کارشناسان سیاسی و اقتصادی در مصاحبه با رسانه های مختلف درباره موافقتنامه پاریس می پردازیم:

 

ظهره وند: توافق‌نامه پاریس مانند سند ۲۰۳۰ ما را به سمتی می‌برد که غربی ها اراده کرده اند!

ابوالفضل ظهره‌وند کارشناس مسائل سیاسی و بین‌الملل درباره توافق پاریس به تسنیم می گوید” آمریکا در واقع با خروج از “معاهده پاریس” از بحران اقتصادی نجات یافت.می‌شد بجای امضای سریع توافقنامه پاریس تاکید کنیم ابتدا باید تحریم ها در انتقال تکنولوژی برداشته شود.توافق‌نامه پاریس مانند سند ۲۰۳۰ ما را به سمتی می‌برد که غربی ها اراده کرده اند!توافق‌پاریس مانند NPT است که ما به تکالیف ملزم می‌شویم اما از مزیت های آن بهره‌مند نمی‌شویم.ما نمی‌توانیم از منابع مالی بلوکه شده در بانک ها برای راه‌اندازی صنایع‌مان استفاده کنیم چه برسد به اینکه صنایع بهره‌ور کنیم.امکان خروج از توافق وجود دارد ولی همان وضعیتی را پیدا می‌کنیم که علیه آقای ترامپ به وجود آمد یعنی برای ما هم پیامدهای سیاسی در این قضیه وجود دارد.”

 

سینی ساز: چرا ما حتماً باید خودمان را بدهکار مجامع بین‌المللی کنیم؟

حمید سینی‌ساز، کارشناس کارگروه کشاورزی شبکه کانون‌های تفکر ایران در نقد توافق پاریس به عیارآنلاین می گوید:” با توجه به گزارش نسخه ۲۰۱۳ IPCC ضریب موازنه گرمایش جهانی برای گاز متان ۳۶ برابر گاز دی‌اکسید کربن در نظر گرفته شده است. بخش عمده‌ای از گازهایی که در دام‌پروری براثر فعالیت‌های معده گاو تولید می‌شود، گاز متان است. لذا قطعاً پذیرش این توافقنامه صدماتی که به بخش کشاورزی می‌زند، کمتر از بخش صنعت نخواهد بود. با همین توجیهات می‌شود حکم به حذف همه دام‌های دنیا بدهیم. لذا به نظر نمی‌آید این‌گونه حکم دادن‌های کلی درباره عناصر طبیعت خیلی گویا باشد. با وجود این قوانین بومی، چرا ما حتماً باید خودمان را بدهکار مجامع بین‌المللی کنیم؟ خودمان بر اساس همین آموزه‌های اسلامی و نیز اسناد بالادستی این کار را انجام می‌دادیم. سؤال من این است که اگر وعده‌های مالی در این معاهده نبود، بازهم دولت مشتاق امضا کردن این توافق بود؟

 

عرفانیان: چرا ما این‌قدر عجله داریم که به این معاهدات بپیوندیم؟

عرفانیان، پژوهشگر مرکز رشد دانشگاه امام صادق(ع)، در نقد پذیرش توافق پاریس به عیارآنلاین می گوید:” باوجوداینکه خیلی از کارشناسان می‌آیند و مضرات معاهده پاریس را در مراکز و رسانه‌ها تبیین می‌کنند، چرا ما این‌قدر عجله داریم که به این معاهدات بپیوندیم؟ در آمارهایی که وجود دارد، ۲۴ یا ۲۵ درصد از گازهای گلخانه‌ای در سطح دنیا را آمریکا تولید می‌کند و از طرفی هم به‌راحتی گفته است زیر بار این معاهده نمی‌رود.

 

اسکندری: حرکت جهانی برای کاهش مصرف سوخت، بی شباهت با تحریم‌های هسته‌ای ایران نیست.

اندیشکده تبیین به قلم مهدی اسکندری در باره اثرات توافق پاریس بر اقتصاد ایران می نویسید:”توافق پاریس نیازمند بررسی‌های اساسی حقوقی و اقتصادی است که با عجله به تصویب رسیده است. این توافق از یک سو ستون فقرات اقتصاد ایران یعنی نفت و گاز را هدف قرار داده است و از سوی دیگر با ابهامات حقوقی مختلفی روبروست که می‌تواند در آینده زمینه‌ساز اقدامات حقوقی-امنیتی برای ایران باشد. به هرحال نفت و گاز مهمترین منابع درآمدی ایران محسوب می‌شود. حرکت جهانی برای کاهش مصرف سوخت، بی شباهت با تحریم‌های هسته‌ای ایران نیست. با این تفاوت که باید مصرف داخلی نیز کاهش پیدا کند. در صورتی که ایران در سال‌های گذشته به سمت گسترش استفاده از گاز طبیعی حرکت کرده و مصارف خانگی و صنعتی آن تا حد زیادی به آنچه که سوخت فسیلی می‌نامند، گره خورده است.”

 

به نظر می رسد روند پذیرش توافقنامه پاریس، همانند اسناد بین المللی دیگر همچون سند 2030 و FATF  با دقت نظر انجام نشده است. براساس این معاهدات بین المللی جمهوری اسلامی ملزم به اجرای مفادی شده است که در شرایط کنونی ضرورتی برای پذیرش و اجرای آن وجود نداشت.از سوی دیگر اسناد بومی و بالادستی موجود می توانست در صورت اجرای درست، پاسخگوی تمامی این مسائل باشد.

همچنین ببینید

۶

جزئیاتی از همکاری آقای جاسوس با موسسه شرمین و بیژن/با موسس مرکز ایران شناسی پرینستون بیشتر آشنا شوید!

  زی یو وانگ شهروند آمریکاست اما در چین (پکن) به دنیا آمده، در رشته‌ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *