عناوین مهم

گزارش؛

مصادیق نفوذ دشمن در نظام اسلامی از دیدگاه امام خمینی(ره) چیست؟

موضوع “نفوذ دشمن” یکی از موضوعاتی هست که حضرت امام خمینی (ره) به کرات درباره آن سخن گفته اند.

پایگاه جامع تبیینی نفوذ: حضرت امام خميني(ره) پـس از انبياء بزرگ الهي و معـصومان (ع) ،از کم نظيرترين و ممتازترين شخصيت هاي تاريخ بشريت است كه با انديشه‏هاي بلند الهي و تلاش‏هاي صادقانة خويش مسير تاريخ را دگرگون كرده و سر منشاء تحولات عظيمي‌در ايران وجهان گرديد. او نمونه انسان كامل و شخصيتي جامع است كه يكي از اصيل ترين انقلابهاي تاريخ را به پيروزي رساند و نظامي بي بديل را پايه ريزي و رهبري نمود و با تکيه بر عنصر آگاهي، استقامت وشجاعت تزلزلي آشكار در اركان و مباني مکاتب الحادي و تمدن هاي مادي غرب و شرق بوجود آورد و كنگره‏هاي كفر و شرك و نفاق را با انحطاط و تباهي رو ساخت. یکی از صفات بارز بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، قدرت پیش بینی و شناخت تحولات مختلف بود. به همین دلیل بارها نسبت به مسائل مختلف و خطراتی که در آینده پیش روی نظام اسلامی قرار خواهد گرفت، هشدار دادند. موضوع “نفوذ دشمن” یکی از موضوعاتی هست که حضرت امام خمینی (ره) به کرات درباره آن سخن گفته اند.

در ذیل به بیان مصادیق نفوذ دشمن در نظام اسلامی با بررسی بیانات رهبر کبیر انقلاب اسلامی می پردازیم:

 

ارعاب، زور، خدعه و نیرنگ راه های نفوذ استکبار به جمهوری اسلامی

امام خمینی (ره) در باب نفوذ دشمنان در کشور معتقدند که در قرن معاصر استکبار دو راه را برای ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی انتخاب کرده است: 1. ارعاب و زور 2. خدعه و نفوذ

ایشان راه اول را ناکارآمد می‌دانند به خصوص آنکه دشمن در سال های جنگ تحمیلی این راه را آزموده و به بی‌تاثیری آن تا حدودی پی برده بود، ولی خطر راه دوم را بسیار نگران کننده و تاثیرگذار بیان می‌کنند و به بیان امام (ره) دشمن به دنبال تقویت راه دوم یعنی (پروژه خدعه و نفوذ) است. امام راحل (ره) در این باره می فرمایند: “استکبار وقتی که از نابودی مطلق روحانیت و حوزه ‏ها مأیوس شد، دو راه برای ضربه زدن انتخاب نمود؛ یکی راه ارعاب و زور و دیگری راه خدعه و نفوذ در قرن معاصر. وقتی حربۀ ارعاب و تهدید چندان کارگر نشد، راه‌های نفوذ تقویت گردید.

ضرورت جلوگیری جوانان از نفوذ بیگانگان به دانشگاه

از طرفی خطر نفوذ در همه ارکان نظام چه ارکان حکومتی و چه غیر حکومتی، از سوی امام (ره) پیش بینی شده است، به طوری که در خطابشان به جوانان و دانشجویان می‌فرمایند: ” جوانان عزیز دانشگاهی هر چه بیشتر در کسب علوم و فنون در اعتلای کشور معظم خود کوشش نمایند و از نفوذ عناصر منحرف و وابسته به چپ و راست قاطعانه جلوگیری کنند و نگذارند محیط مقدس دانشگاه آلوده به اغراض منحرفان و وابستگان به اجانب گردد.

سابقه نفوذ غرب به کشورهای شرق از نگاه معمار کبیر انقلاب اسلامی

 امام خمینی (ره) درباره سابقه نفوذ بیگانگان به ویژه غربی‌ها در کشورهای شرقی به خصوص منطقه جنوب و غرب آسیا می‌فرمایند: ” از وقتی که غربی‌ها راه پیدا کردند به شرق، از سال های بسیار قدیم، شاید حدود قریب سیصد سال که اینها راه پیدا کردند به ایران، کارشناس‌های خودشان را فرستادند و مطالعه کردند ایران را و شرق را، تنها نه ایران، همۀ شرق را مطالعه کردند. یک قسم مطالعات، مطالعات در خصوص زمین‌های اینجا، معادن اینجا، چیزها و ذخایر زیرزمینی این ممالک شرقی، این یک قسم مطالعات بوده است در آن وقتی هم که این وسایل نقلیۀ حالا نبوده است، در تاریخ هست که اینها با شتر می ‏رفتند؛ و حتی آن بیابان های بی‏آب و علف را هم گردش می‏ کردند و لابد نقشه‏ برداری می‏کردند و معادنی که در این ممالک هست، آنها با نقشه ‏برداری ها و با وسایل علمی که داشتند اطلاع بر آنها پیدا می‏ کردند. … اینها چیزهایی بوده است و بیشتر از اینها که اینها مطالعه کرده ‏اند، شرق را تماماً مطالعه کرده ‏اند که باید چه جور این شرق را چاپید و چه قدرت‌هایی می‏ تواند جلوی این چاپیدن را بگیرد و چه طور باید این قدرت‌ها را مهار کنند که نتوانند.”

دولت‌های دست‌نشانده عامل نفوذ به جهان اسلام

امام راحل (ره) در سال 1365 در پیام برائت از مشرکین برای حجاج ضمن انتقاد از منفعل بودن امت اسلامی در برابر استکبار جهانی از عوامل نفوذی و جنایتکار بیگانگان در کشورهای منطقه نام می‌برند: “و اکنون نیز که بازیگران حرفه ‏ای با ترفندهای مختلف می‏ خواهند سلطۀ غارتگرانۀ سال‌های طولانی را حفظ و از وحدت مسلمین و از اسلام بزرگ که سیلی خورده‏اند و سخت آشفته هستند، عمال معلوم ‏الحال خود را به راه انداخته ‏اند تا نگذارند اسلام به پیروزی برسد؛ همچون حسن مراکشی [ملک حسن، شاه مراکش مغرب] که با ملاقات و دست دوستی دادن به «پِرِز» [شیمون پرز]به اسلام و ملت های مسلمان بویژه ملت عرب و فلسطین خیانت فاحش نابخشودنی نموده و بر ملت و دولت های اسلامی و عربی است که با برخورد قاطع دست این خیانتکار را قطع کنند؛ و چون حسین اردنی،[ملک حسین، شاه اردن] این دلال دوره گرد خیانتکار که تا دولت های منطقه را به دام شیطان بزرگ نیندازد از پای نخواهد نشست؛ و چون «حسنی مبارک» نسخۀ دوم انورسادات و دیگر خائنین به اسلام را از خود برانند که اینانند که شما را بازیچۀ خود قرار داده ‏اند تا متعمداً یا بدون عمد سد راه شرف و عزت اسلام شوند.”

دخالت آمریکا در امور داخلی ایران مصداق نفوذ استکبار

امام خمینی (ره) درباره نفوذ و دخالت همه جانبه آمریکا در امور داخلی ایران در جمع دانشجویان و ایرانیان مقیم اروپا در نوفل لوشاتو پاریس می فرمایند: “امریکا الآن در تمام شریانات مملکت ما دست دارد. یک «مملکت مترقی»! اول نمودِ ترقی این است که یک مملکتی مستقل باشد، خودش سرپای خودش باشد؛ کجای این مملکت ما مستقل است؟ آن از یک طرف می‏ کشد و آن از یک طرف [دیگر]می‏ کشد. آن پنجه ‏اش در اعماق چاه های نفت ما فرورفته است، آن [یکی]پنجه ‏اش در اعماق گازهای ما فرورفته است. این «مملکت مترقی» کجایش مترقی است؟ کدام دانشگاه مترقی ما داریم؟ کدام فرهنگ مترقی ما داریم؟ کدام نظام مترقی ما داریم؟ نظامی که تحت فرماندهی مستشارهای امریکا است، این نظام است؟”

ترویج مفاهیم دروغین آزادی و دموکراسی با هدف نفوذ به ایران

امام خمینی(ره) همچنین در خصوص نفوذ فرهنگ استعماری و وابستگی فکری به غرب از سوی بیگانگان اظهار می دارند: ” گرفتاری های ما در این وقت یک گرفتاری کوچکی نیست. آنها [بیگانگان] سعی کردند که طرّاح بدهند برای این ممالک شرقی، و خصوصاً آنجاهایی که ذخایر بیشتر دارند. اینها سعی کرده بودند که همه چیزی که از غرب به ایران وارد می ‏شود یک نوع خاصی باشد. فرهنگ استعماری وارد کنند به ایران؛ و ما را با تبلیغات دامنه ‏داری که همۀ شما می‏ دانید عاشق آن بکنند. به اسم فرهنگ غربی و دمکراسی خاص به ممالک استعماری یا نیمه استعماری وارد کنند؛ و به اسم دمکراسی غربی به خورد ما بدهند. همه چیزهایی که اینها به اسم «ترقی» و «تعالی» و «آزادی» و «دمکراسی» و «فرهنگ» و همه چیز، اینها به طرز خاصی وارد شده است به ایران. آنطور نیست که همین آزادی که در ایران در زمان این پدر و پسر در ایران وارد کردند این آزادی باشد که در غرب هست. یا این دمکراسی که ادعا می‏ کنند و در ایران می‏ گویند می‏ خواهیم تعقیب کنیم، و حالا هم بازی خورده‏ ها و یا غرض ‏مندها دامن به آن می ‏زنند، این دمکراسی است که در غرب پیش خود آنها هست. اینها همه وارداتی هستند؛ یعنی آزادی که برای ایران و برای ممالک شرقی اینها تحویل ماها دادند عبارت از آزادی در اموری که موجب تباهی ملت ما و جوان ­های ما شده است.”

جنایات استعمار و سلطنت پهلوی نتیجه نفوذ غرب به ایران

 بنیانگذار انقلاب اسلامی درباره جنایات استعمار و سلطنت پهلوی در پاسخ به نامه یاسر عرفات می­ نویسند: ” اسلام عزیز قرن هاست با نفوذ اجانب، مواجه با انحراف ها و کج فهمی ­ها است. اسلام را که یکتا مکتب الهی مبارز است، با تبلیغات سوء عمال اجانب به شکل دیگر جلوه داده ‏اند، قرآن کریم را که دستور الهی در قتال با مشرکین و مترفین و تنها کتاب آسمانی محرک بر ضد استعمار و ظلم است، به گونه‏ ای دیگر وانمود نموده ‏اند، احکام نورانی و نجات‏بخش اسلام عزیز یکی پس[از]دیگری پایمال اغراض استعمار به وسیلۀ عمال خبیث آنان می ‏شود. «اسلام بزرگ» سد مقابل اجانب به دست خود فروختگان بی‏مایه شکسته می‏ شود تا راه برای چپاول و غارتگری اجانب باز شود. سهل‏ انگاری سران ممالک اسلامی و تشتت و تفرقۀ آنها موجب سلطۀ روزافزون مستعمرین بر مقدسات و مقدرات مسلمین شده است. ما در طول پنجاه سال سلطنت غیر قانونی دودمان سیاه روی پهلوی که مستقیماً و به حسب اعترافات شاه فعلی مأمور اجانب بوده‏ اند، مبتلا به مصایبی بوده ‏ایم که «تصغر عندها المصائب».[مصیبت ها نزد آن کوچک است] ما در زمان شاه سابق شاهد کشتارها، چپاول ها، اختناق های طاقت فرسا بودیم.

نفوذ غرب در نهادهای انقلابی برای بازگشت رژیمی نظیر پهلوی

امام راحل (ره) همچنین در خصوص نقشه دشمنان برای اعمال نفوذ در جمهوری اسلامی ایران در سخنانی فرمودند: ” در همۀ قشرها عمال آنها [بیگانگان] نفوذ کردند همه جا؛ در نفت، در مراکز نفت هستند از اینها. در هر جایی که شما بروید؛ در ارتش، در ژاندارمری، در سپاه پاسداران، در کمیته‏ ها، در ادارات از این قماش مردم هستند که اینها یک مقدارشان منفعت های زیادی که در آن زمان می‏ بردند، از دستشان رفته است و برای اعادۀ آن می ‏خواهند یک رژیمی نظیر آن رژیم پیش بیاید. یک عده‏ شان هم که قدرت های بزرگند، آنها هم منافعشان از دستشان رفته است و دست‏بردار به این زودی نیستند. در همۀ این قشرها به طورهای مختلف نفوذ کردند و دارند ایجاد خلاف می‏ کنند.

 

همچنین ببینید

۶

جزئیاتی از همکاری آقای جاسوس با موسسه شرمین و بیژن/با موسس مرکز ایران شناسی پرینستون بیشتر آشنا شوید!

  زی یو وانگ شهروند آمریکاست اما در چین (پکن) به دنیا آمده، در رشته‌ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *