عناوین مهم

گزارش ویژه؛

چرا ترامپ عربستان را به عنوان اولین مقصد سفر خارجی خود برگزید؟

بی تردید یکی از مهمترین دلایل حضور ترامپ در عربستان، دوشیدن دلارهای نفتی این کشور بوده است.

پایگاه جامع تبیینی نفوذ: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در اولین سفر خارجی خود پس از ورود به کاخ سفید، روز شنبه وارد عربستان سعودی شد و روز گذشته (دوشنبه)، این کشور را به مقصد فلسطین اشغالی ترک کرد.وی در حالی عربستان را به عنوان مقصد نخستین سفر خارجی خود انتخاب کرد که در طول مبارزات انتخاباتی بارها از هزینه‌های هنگفت دولت‌های قبلی آمریکا برای دفاع از امنیت این کشور انتقاد کرده بود.

پرسش اصلی اینجاست چرا ترامپ عربستان را به عنوان اولین مقصد سفر خارجی خود برگزید؟ برای پاسخگویی به این پرسش بایستی چند عامل اساسی یعنی منافع ملی آمریکا، دیدگاه سیاست خارجی دولت جدید و نیاز آمریکا به انرژی عربستان را مدنظر قرار داد.

منافع ملی آمریکا

براساس این مولفه، هر رئیس جمهوری در آمریکا سرکار باشد،باید نگاه ویژه ای به غرب آسیا (خاورمیانه) به عنوان یکی از اهرم های قدرت و چانه زنی واشنگتن داشته باشد. حفظ یا ایجاد مناطق نفوذ، حمایت از بقای رژیم صهیونیستی و تشکیل یا تقویت جبهه متحد برای مقابله با دشمنان مشترک جز اهداف اساسی است که دولت های مختلف آمریکا آنها را پیگیری کرده اند.محور قرار دادن ایران، تلاش برای عادی سازی روابط اعراب و رژیم صهیونیستی، رایزنی درباره بحران های منطقه ای همچون یمن و سوریه و تشکیل مرکز مضحک مبارزه با تروریسم و ایدئولوژی‌های افراطی در ریاض نتیجه دنباله روی ترامپ از سیاست های مذکور می باشد

103

دیدگاه سیاست خارجی دولت جدید

یکی از محوری ترین سخنان ترامپ در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری این بود:”کشورهای عربی باید هزینه حمایت آمریکا از آنها در منطقه را بپردازند”، یکی از اهداف سفر رئیس جمهور جدید آمریکا به عربستان انعقاد قراردادهای کلان نظامی و دوشیدن دلارهای نفتی سعودی ها بود. امضای قرارداد نظامی380  میلیارد دلاری میان این دو کشور نشان داد که ترامپ تا چه حد در عمل کردن به وعده انتخاباتی خود جدی است. به نظر می رسد سیاست خارجی واشنگتن در دوره جدید حضور غیرمستقیم در مناطق درگیر است. به همین دلیل بود که ترامپ در این سفر خطاب به سران کشورهای عربی گفت:” شما پیشگام مبارزه با تروریسم باشید ما حمایتتان می کنیم”

102

نیاز آمریکا به انرژی عربستان و منطقه

نیاز آمریکا به انرژی منطقه و عربستان باعث شده هیچ یک از روسای جمهور آمریکا نتوانند روابطشان با عربستان را قطع کنند.انعقاد 12 قرارداد همکاری میان شرکت سعودی آرامکو با شرکت های طراز اول آمریکایی نظیر شرکت های خدمات میادین نفتی شلومبرگر، هالیبرتون، بیک هاگز و ویترفورد را می توان در این راستا ارزیابی نمود.

101

ترامپ تا چه حد از “مرکز مبارزه با تروریسم” حمایت می کند؟

اگرچه در سفر دو روزه ترامپ به عربستان، رئیس جمهور آمریکا،به خصوص در نشست اسلامی آمریکایی در ریاض، سخنانی را بیان کرد که خوشایند مقامات سعودی بود ولی با توجه به دیدگاه سیاست خارجی دولت جدید آمریکا یعنی حضور نیابتی در بحران های منطقه، عدم تبعیت کشورهایی همچون ترکیه و مصر از سیاست های دولت سعودی و استقبال آمریکا از وجود بحران دائمی در غرب آسیا جهت پیگیری منافع اقتصادی و سیاسی خود، بعید به نظر می رسد دولت ترامپ خود را کاملا متعهد به حضور فعال و مستقیم در مرکز تشکیل شده در ریاض با عنوان “مبارزه با تروریسم” کند. به نظر می رسد آمریکا در دوره جدید، در هر رابطه ای سیاسی با کشورهای دیگر، منافع اقتصادی را در اولویت قرار خواهد داد. به این معنا که، در جایی حضور پیدا خواهد کرد که سود اقتصادی ومالی برای واشنگتن به همراه داشته باشد

 

*گزارش: علی قربانی

همچنین ببینید

۶

جزئیاتی از همکاری آقای جاسوس با موسسه شرمین و بیژن/با موسس مرکز ایران شناسی پرینستون بیشتر آشنا شوید!

  زی یو وانگ شهروند آمریکاست اما در چین (پکن) به دنیا آمده، در رشته‌ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *