عناوین مهم

گزارش ویژه؛

اهداف پشت پرده روحانی از متهم کردن رئیسی در موضوع فساد 12هزار میلیاردی چه بود؟/واقعیت ماجرا چیست؟

ماجرای فساد ۱۲ هزارمیلیاردی که روحانی در مناظره برای سوء استفاده و جهت دهی نادرست اذهان به آن اشاره ای کرد،چیست؟

پایگاه جامع تبیینی نفوذ: ماجرای فساد ۱۲ هزارمیلیاردی که روحانی در مناظره برای سوء استفاده و جهت دهی نادرست اذهان به آن اشاره ای کرد،چیست؟دلیل موج سواری رسانه ها و کانال های ضدانقلاب بر روی این موضوع چیست؟سیف رئیس بانک مرکزی دولت روحانی، اژه ای سخنگوی قوه قضائیه و سراج رئیس سازمان بازرسی،سید ابراهیم رئیسی،دادستان وقت کل کشور در اینباره چه می گویند؟

در ذیل به بررسی دیدگاه های مقامات قضایی و اجرایی در اینباره می پردازیم؛در پایان اصل ماجرای تخلف 12 هزار میلیاردی را بازگو خواهیم کرد

اعلام وزیر اقتصاد در مورد پرونده ۱۲ هزار میلیاردی

۱۵ آذرماه سال 1393 بود که اظهارات علی طیب نیا در نشست خبری به یک بمب رسانه‌ای تبدیل شد. وزیر اقتصاد در این نشست گفت: اخیرا پرونده هایی در بخش‌های مختلف بانکی، مالیاتی و گمرکی مربوط به فساد مالی اداری در حال پیگیری است و برخی از ارقام آنها درشت است که با نهایی شدن آنها توسط مراجع قضایی اعلام خواهد شد. در یک مورد آن، مجموعه ارزش اقدامات خلاف به ۱۲ هزار میلیارد تومان می‌رسد. این رقم مربوط به گردش فعالیت در یک دوره مالی است!

رئیس بانک مرکزی: تنها ۷۰ میلیارد تومان سوءاستفاده شده

بعد از چند ساعت ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در یک برنامه تلویزیونی با تایید کشف این فساد اعلام کرد: این سوء جریان از سال ۱۳۸۵ تا اوایل سال ۱۳۹۱ شکل گرفته است. در اواخر شش ماهه سال گذشته این موضوع کشف شد و از آن به بعد در هیات نظارت مورد پیگیری بوده و گزارش مفصلی به مراجع قضایی ارائه و بررسی شد. ۱۲ هزار میلیارد تومان همه حجم سوء استفاده از شبکه بانکی نیست و کل مبلغ مورد نظر در بالاترین سطحی که در اختیار سوء استفاده‌کنندگان بوده ۷۰ میلیارد تومان است.

معاون اول قوه قضائیه: در این پرونده چک بازی شده است

۲۴ ساعت بعد از این اظهارات یعنی در ساعت ۲۳ روز ۱۶ آذر حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضائیه رسما برخی از جزئیات فساد ۱۲ هزار میلیاردی را اعلام کرد و گفت: این مساله ۱۲ هزار میلیاردی آنطور نیست که بیان شده بلکه این پول در گردش میان دو بانک بوده به نحوی که این بانک به بانک دیگر چک می داده و بانک پول نداشته و حساب صاحب چک هم پول نداشته اما وجه پرداخت شده و بعد دوباره پول جایگزین شده است. البته تا امروز تمام پول ها پرداخت شده هر چند که جرم صورت گرفته است. همچنین برخی ضمانت نامه ها هم مسیر خود را طی نکرده است.

پس از اظهارنظر مقامات دولتی و قضایی درباره تخلف 12هزار میلیاردی،جزئیات دقیق این موضوع توسط یدالله موحد، رئیس دادگستری کرمان 19 آذرماه به شرح ذیل تبیین شده است:

“در اوایل دی ماه ۹۲ گزارشی حاصل شد که تعدادی ضمانت نامه‌های بانکی بدون پشتوانه و خارج از ضوابط بانکی در شعبه تختی بانک تجارت کرمان صادر شده است.

بر حسب گزارش اداره کل اطلاعات استان کرمان این پرونده در شعبه اول بازپرسی دادسرای انقلاب کرمان تشکیل و بازپرس ویژه ای عهده دار تحقیقات شد. پس از انجام تحقیقات متوجه شدیم این موضوع گسترده‌تر از چند ضمانت نامه بانکی است، بنابراین بنا به ضرورت تیمی از کارشناسان اقتصادی اداره کل اطلاعات استان و کارشناسان وزارتخانه از تهران آمدند و کار تحقیقات و جمع آوری اسناد و مدارک را شروع کردند.

بعد از تکمیل اسناد و مدارک متوجه شدیم طی مدت پنج سال تعداد زیادی ضمانت نامه خارج از ضوابط بانکی و خارج از قوانین و مجوزاتی که می بایست رعایت و اخذ شود؛ در این شعبه صادر شده است. ۱۲ متهم در این پرونده شناسایی و دستگیر شدند که هشت نفر با قرار بازداشت موقت روانه زندان شدند که سه نفر از متهمین مسئول شعبه و بخشی از کارکنان شعب بانک ها و مابقی نیز مشتریانی بودند که ضمانت نامه‌ها را دریافت کردند و چهار نفر نیز آزاد شده اند.

مبلغ ضمانت نامه هایی که به این شکل صادر شده بود به ۵۷۱ میلیارد تومان رسید و غالب این ضمانتنامه ها هم به بانک برگشت داده شد و فقط چهار فقره از این ضمانتنامه ها به بانک مسترد نشده که به وسیله بازپرس در حال پیگیری است که این ضمانتنامه ها نیز به بانک برگشت داده خواهند شد. در اثنای رسیدگی به این ضمانتامه ها با گزارشاتی که بانک داد، تیم تحقیقاتی به موضوع دیگری برخورد کردند که تعداد زیاد قابل توجهی نیز چک بین بانکی بدون پشتوانه با مبلغ ۱۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان صادر شده بود. بانک تجارت هم پول مورد نیاز تعدادی بانک یا صندوق را به حالت مساعده به حساب آن بانک یا صندوق متقاضی واریز می کرده و نهایتا چند روز بعد به بانک برگشت داده می شد و حالت تملک نبوده است. تقریبا ۶۷۰ فقره چک به این شکل صادر شده است و خساراتی که از ناحیه این سوء جریان به بانک وارد شده است مبلغی معادل ۲۳۰ میلیارد تومان است که این مبالغ علاوه بر اینکه اصل وجه برگشت داده شده است طبق توافق نامه ای به بانک پرداخت شده است و آخرین قسط جبران خسارت ها به بانک در پایان دی ماه سال جاری پرداخت می شود.

دلیل هجمه حسن روحانی به حجت الاسلام رئیسی در این ماجرا چیست؟

بررسی افراد متهم در این  تخلف مالی نشان می دهد که هیچ یک از افراد نسبتی به حجت الاسلام رئیسی ندارند.حتی  رئیسی، دادستان وقت کل کشور در زمان طرح موضوع(سال 1393) می گوید: “چرا بانک‌ها وقتی معوقات زیادی دارند جیغ نمی‌زنند؟ چرا وکیل نمی گیرند و مدعی نیستند؟ چرا برای یک وام کوچک مسکن یا ازدواج این همه مراحل سخت دارد اما برای وام های کلان اینطور نیست؟”.

با این حال حسن روحانی با طرح مبهم این موضوع با ارسال خط خبری به رسانه های همسو با خود، تلاش کرد راهبرد “متهم و مرتبط کردن رئیسی با فساد مالی” را کلید بزند. دلیل این امر، حرف و حدیث های بسیاری است که این روزها درباره فسادهای مالی از دولت روحانی (از نزدیکان رئیس جمهور تا اعضای کابینه) شنیده می شود. به نظر می رسد اتاق فکر حسن روحانی برای مقابله با انتقادات و مطالب متعدد در این باره، تلاش کردند با متهم کردن حجت الاسلام رئیسی به عنوان رقیب اصلی روحانی، به موضوع مشابه – فساد اقتصادی – افکار عمومی را از مطالبی که درباره فساد اقتصادی در دولت یازدهم مطرح می شود، منحرف نماید. ادعای برخی کانال های ضدانقلاب همچون آمدنیوز – که به عنوان پیاده نظام روحانی در تبلیغات انتخاباتی عمل می کنند – درباره انتشار مطالبی درباره این فساد و ارتباط آن با حجت الاسلام رئیسی، می تواند در راستای پروژه ستاد عملیات روانی دولت حسن روحانی باشد.

همچنین ببینید

۶

جزئیاتی از همکاری آقای جاسوس با موسسه شرمین و بیژن/با موسس مرکز ایران شناسی پرینستون بیشتر آشنا شوید!

  زی یو وانگ شهروند آمریکاست اما در چین (پکن) به دنیا آمده، در رشته‌ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *