عناوین مهم

گزارش ویژه؛

دلایل هشدار رهبر انقلاب درباره اهمیت حفظ امنیت انتخابات چیست؟

رهبر انقلاب صبح امروز در دانشگاه امام حسين (ع) فرمودند:” آن صهیونیست پول‌دار آمریکایی خبیث که گفت من گرجستان را با ۱۰میلیون دلار توانستم زیر و رو کنم، در سال۸۸ هم با حماقت به این فکر افتاد که بر جمهوری اسلامی به این عظمت اثر بگذارد؛ با دیوار مستحکم اراده و عزم ملی برخورد کردند؛ امروز هم همین‌جور است.”

پایگاه جامع تبیینی نفوذ: یکی از موضوعات مهم و کلیدی در روند برگزاری در کنار باشکوه برگزار کردن آن، تلاش برای حفظ امنیت در انجام این مهم است. در این راستا، رهبر انقلاب صبح امروز در دانشگاه امام حسين (ع) فرمودند:” مسئله‌ی امنیت و آرامش در انتخابات بسیار مهم است. مسئولان -از قوه‌ی قضائیه، از نیروی انتظامی، از وزارت کشور و بقیه- همه باید مراقبت کنند امنیت حفظ شود.اگر کسی بخواهد علیه امنیت کشور قیام کند، قطعاً با عکس‌العمل و واکنش سخت مواجه خواهد شد. آن صهیونیست پول‌دار آمریکایی خبیث که گفت من گرجستان را با ۱۰میلیون دلار توانستم زیر و رو کنم، در سال۸۸ هم با حماقت به این فکر افتاد که بر جمهوری اسلامی به این عظمت اثر بگذارد؛ با دیوار مستحکم اراده و عزم ملی برخورد کردند؛ امروز هم همین‌جور است. اگر کسی علیه امنیت کشور قیام کند، قطعا سیلی خواهد خورد”

در ذیل به واکاوی سخنان رهبر انقلاب در این باره با محوریت اقدام بنیاد سورس در گرجستان و سپس تلاش این جریان برای اثرگذاری در انتخابات ایران – مورد اشاره معظم له – می پردازیم:

جورج سورس کیست؟

از جورج سورس در تحلیل‌ها و مقاله‌های رسانه‌های خارجی اغلب ‌به‌عنوان «سرمایه‌دار بزرگ آمریکایی و یکی از معماران اصلی انقلاب مخملین» نام برده می‌شود. فعالیت سوروس با هدف ایجاد زیربنای اجتماعی و سیاسی «جامعه باز» صورت می‌گیرد و اغلب نیز معتقدند هدف از طرح‌های خیریه سوروس نه حمایت از علم و آموزش بلکه ایجاد تغییرهای تمدنی در کشورهاست.

سورس یک یهودی است که با مدرک هویت جعلی در بخشی از مجارستان که توسط نازی‌ها اشغال شده بود در پناه دوستان خانوادگی‌اش بزرگ شد. او در دوران پس از جنگ با فرار از قوانین کمونیست‌ها در دانشکده معروف اقتصاد لندن شروع به تحصیل کرد. سوروس در سال 1956 به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کرد و در همین سال بود که انقلاب مجارستان به‌وقوع پیوست. طی سه دهه پس از آن، او توانست ‌به‌عنوان مدیر صندوق مالی و متخصص در امنیت مالی و معامله‌های ارزی در حدود هفت میلیارد دلار سرمایه جمع کند. در حالی که دیوار برلین فرو پاشید، سوروس اعلام کرد که نیمی از ثروت خود را صرف دموکرات سازی اتحاد جماهیر شوروی سابق کرده است.

ماموریت بنیاد جورج سورس چیست؟

بنیاد سورس در بیش از 30 کشور جهان از جمله کشورهای آذربایجان، ارمنستان، ازبکستان، اوکراین، تاجیکستان، روسیه، گرجستان، قرقیزستان، قزاقستان و مولداوی دارای نمایندگی‌های فعال است.

روند کاری بنیاد سوروس به این شکل است که مرکزی مطالعاتی را در کشورهای مختلف فعال کرده و سپس با ارزیابی مخالفان دولت مرکزی و حمایت از مطبوعات مخالف دولت، زمینه را برای انقلابی آرام فراهم می‌نماید.

عمده‌ترین فعالیت این بنیاد در حوزه کشورهای آسیای میانه و قفقاز است. برای اولین‌بار در سال 1997 و در جریان ورشکستگی مالی و اقتصادی کشورهای جنوب شرق آسیا، فعالیت بنیاد مذکور به آسیای میانه کشیده شد و در کشورهای این منطقه نمایندگی‌هایی را تحت عنوان «جامعه باز» تاسیس نمود. هدف این بنیاد از تاسیس این نمایندگی‌ها، به راه انداختن انقلاب‌های مخملی در کشورهای هدف و تغییر نظام سیاسی این کشورها بود. سوروس اهداف پنهانی مناسب با منافع رژیم صهیونیستی و آمریکا در کشورهای مختلف را دنبال می‌کند و بازوی غیررسمی «سیا» و «موساد» در بسیاری از کشورها محسوب می‌شود.

 

نقش بنیاد سورس در انقلاب رنگی گرجستان چه بود؟

در گرجستان بنیاد سوروس با صرف بیش از 10 میلیون دلار به حمایت از مخالفین شوارد نادزه برخاست، علت این مساله گرایش وی به مسکو بود که رژیم صهیونیستی و آمریکا آن را برنمی تابید. سوروس جهت براندازی شوارد نادزه حدود 500 هزار دلار در «شبکه روستاوی2» که نقش برجسته ای در انقلاب مخملی گرجستان داشت سرمایه‌گذاری نمود. اقدامات سوروس در گرجستان تا آنجا ادامه یافت که پس از استعفای شوارد نادزه و تشکیل دولت جدید، چهار نفر از اعضای دولت جدید گرجستان شامل وزرای آموزش و پرورش، دادگستری، دارایی و ورزش جوانان وابسته به جورج سوروس بودند و از کارمندان سابق دفاتر وی محسوب می‌شدند.

چند ماه پس از تغییر در هیئت حاکمه گرجستان، ساکاشویلی بعنوان رئیس جمهور و قهرمان به اصطلاح انقلاب گل سرخ اعلام کرد «ارتش زیر نظر وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) بازسازی میشود و گلابژواشویلی معاون وزیر دفاع [در دولت شواردنادزه] به عنوان وزیر دفاع جدید منصوب شده است»! وزیر دفاع جدید از 7 ماه قبل از آن (تیرماه 82) در آمریکا به سر میبرد . پس از انتصابش به تفلیس بازگشت. او طی مدت مذکور در حال گذراندن یک دوره آموزشی ویژه زیر نظر پنتاگون بود.

ساکاشویلی دو هفته بعد (5 اسفند 82) در سفر به واشنگتن اعلام کرد «آمریکا طی سالهای آینده 10 هزار نیروی نظامی گرجستان را آموزش میدهد و در تشکیل ارتش جدید بر اساس استانداردهای ناتو و در چارچوب برنامههای پنتاگون نقش ایفا خواهد کرد.»

پس از موفقیت «سوروس» در به سرانجام رساندن انقلاب رنگی در گرجستان، او در گفت و گویی با لس آنجلس تایمز می گوید:” تمایل دارد سناریوی گرجستان در کشورهای آسیای مرکزی یعنی تاجیکستان، ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان و ترکمنستان هم تکرار شود و در ادامه افزود که ساختارهایی که توسط وی به وجود آمدهاند به طور فعالی از روند دموکراسی سازی در کشورهای منطقه و ایجاد جامعه مدنی حمایت میکنند. گرچه با نگاهی به تحولات اخیر در گرجستان میتوان دریافت که بنیاد سوروس بیشتر تلاش میکند افرادی را بر مسند اقتدار در کشورهای منطقه بنشاند که یا تعلیم دیده آمریکا هستند و یا به نوعی طرفدار و حامی منافع این کشور در منطقه.”

 

نقش بنیاد سورس برای طرح ریزی فتنه در انتخابات 88 ایران

از مدت‌ها قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دهم در سال 1388، اظهارات و سخنرانی‌های سناتورهای آمریکایی و تئوریسین‌های موسسات غربی در خصوص این انتخابات آغاز شد، اظهارات و سخنرانی‌هایی که یک فصل مشترک داشت و آن عبارت بود از لزوم تغییر در ساختار حکومتی نظام جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر تجربیات کودتاهای مخملی در اوکراین و گرجستان.

ساماندهی پروژه کودتای مخملین در ایران به مانند نمونه‌های قبلی به “بنیاد جامعه باز” به مدیریت “جرج سورس” واگذار شد؛ بنیادی که به واسطه ارتباط گیری‌هایی که در اوایل دهه 80 با برخی شخصیت‌های مدعی اطلاح‌طلبی درون نظام انجام داده بود، برای اجرای این پروژه، از منظر آمریکایی‌ها گزینه مناسبی محسوب می‌شد.

با استناد به اعترافات دستگیرشدگان و فعالین متواری فتنه 88، نقش بنیاد سورس در تغذیه مالی جریان برانداز آشکار می شود؛ جریانی که فروپاشی از درون را در دستور کار خود قرار داده بود و در این راستا آموزش‌ تکنیک‌های نافرمانی مدنی و مبارزات بدون خشونت را از طریق دفاتر رسانه‌ای و تبلیغاتی بنیاد مزبور کسب کرده بود.

برای اوّلین بار «کیان تاج بخش» (نماینده «بنیاد سوروس» در ایران) که طیّ اغتشاشات سال 88 تهران توسّط نیروهای امنیّتی دستگیر شده بود در متن اعترافات «چهارمین دادگاه متّهمین انتخابات دهم ریاست جمهوری» به دیدار خاتمی با «سوروس» اشاره کرد: «اگر يكي از اوّلين نمونه هاي براندازي را ارتباط سفر «عطريانفر» به «بنياد سوروس» قبل از 1376 بدانيم مي توان نهايت آن را ملاقات مستقيم «محمّد خاتمي» همراه «ظريف» با «سورس» در نيويورك در سال 1385 دانست كه اين يك ارتباط مستمر بوده و ادامه داشته است.» («خبرگزاری فارس»، 3/6/1388).

بر اساس بررسي‌های انجام شده در فاصله سال های 1371 تا 1388، حداقل هشت دفتر ويژه در كشورهای مختلف به منظور ارتباط‌گيری، هماهنگ‌سازی، آموزش و تجهيز فتنه گران  راه اندازی شده بود؛ اين دفا‌تر که زير نظر سيا و پنتاگون فعاليت مي‌كردند، به سرشاخه‌هايی در تهران وصل بودند و از طريق اين سرشاخه‌ها، به شناسایی و توجیه افراد مستعد برای هنجارشکنی و آشوب‌افکنی می‌پرداختند.

علاوه بر دفاتر مزبور که در کشورهای خارجی مستقر بودند، در داخل نیز، 17 سفارتخانه غربی مسئولیت جمع‌آوری اطلاعات حساس، ارتباط هدفمند با برخی از مراكز نظام و راه‌ اندازی شبکه‌های تلویزیونی ماهواره‌ای و سایت‌های اینترنتی تحریک کننده را در قبل از انتخابات ریاست جمهوری دهم  بر عهده داشتند.

دلیل اشاره رهبر معظم انقلاب به مسئله امنیت در انتخابات در شرایط فعلی چیست؟

با مرور اقدامات سورس در گرجستان و تلاش های برای براندازی در ایران، نکته مهم نقش عناصر داخلی کشور هدف در تحقق پروژه های این بنیاد برجسته است. بررسی و واکاوی رفتار و اظهارنظرهای چهره غرب گرا در داخل کشور در آستانه انتخابات در واقع اقدام در جهت منافع و اهداف دشمنان جمهوری اسلامی ایران است. این مسائل می تواند در صورت غفلت نهادهای ذی ربط به بستری برای اقدام بنیادهایی همچون سورس که به کرات در اظهارنظرهایشان از طرح ریزی برای براندازی و ایجاد تغییر در ایران سخن گفتند،منجر شود

همچنین ببینید

۶

جزئیاتی از همکاری آقای جاسوس با موسسه شرمین و بیژن/با موسس مرکز ایران شناسی پرینستون بیشتر آشنا شوید!

  زی یو وانگ شهروند آمریکاست اما در چین (پکن) به دنیا آمده، در رشته‌ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *