عناوین مهم

گزارش ویژه؛

توقف برنامه ساختگی مخاطب محور بی بی سی فارسی در آستانه برگزاری انتخابات ایران

شبکه ضدانقلاب بی بی سی فارسی در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری96، پخش برنامه”نوبت شما” را متوقف کرد.

پایگاه جامعه تبیینی نفوذ: برنامه “نوبت شما”، مهمترین برنامه تلویزیون فارسی بی بی سی (BBCPersian) که مأموریت تأثیرگذاری بر افکار عمومی ایرانیان را با توسل به شیوه های گوناگون عملیات روانی را دنبال می کرد، متوقف شد.

یکی از اهداف اصلی دست اندرکاران این برنامه این بود که حرف های مورد علاقه خود را از زبان مخاطبان ساختگی ایرانی بیان کنند.

این برنامه، با القای نارضایتی جامعه ایران، موضوعات مختلفی را در دستور کار خود قرار می داد تا بتواند اهداف ضدایرانی خود را در قبال آن موضوع محقق نماید.

81

ایده این برنامه براساس استراتژی های مدیران شبکه بی بی سی شکل گرفته بود که تلاش می کردند مستقیما نظر دستگاه های سیاست خارجی و امنيتي دولت انگلیس در قبال جمهوری اسلامی ایران را با مخاطبان ساختگی که از نقاط مختلف ایران  یا جهان تماس گرفته اند را اعمال نمایند.

با گذشت چندین برنامه از ساخت “نوبت شما”، به دلیل گاف هایی که از سوی مجریان، مخاطبان و … صورت گرفت، جعلی بودن این برنامه به اثبات رسید. اگرچه در برخی موارد مدیران این شبکه ضدانقلاب برای القای این موضوعی که برنامه “نوبت شما” مردمی و متعلق به بیان افکار عمومی درباره ایران است، تماس های معدودی که از داخل ایران گرفته می شد،را پاسخ می داد ولی تماس های انتقاد آمیز علیه بی بی سی باعث رسوایی بیشتر این شبکه انگلیسی شد.

82

یکی از اقدامات برنامه ضدایرانی نوبت شما برای انحراف افکار عمومی از این موضوع که این برنامه صرفا برای ایران نیست این بود که، در تعریف مخاطبان خود غیر از ایران، جامعه فارسی ‌ زبانان تاجیکستان و افغانستان را نیز گنجانده است؛ اما آنچه در بررسی آماری موضوعات برنامه به ‌دست می‌آید، این است که بیش از 70 درصد موضوعات این برنامه مرتبط با ایران بوده و کشورهای تاجیکستان و افغانستان، در اولویت بعدی و در حاشیه قرار دارند.

نوبت شما یکی از برنامه‌های بی‌بی‌سی فارسی بوده که از طریق ارتباط با مخاطب، سعی داشت ضمن پیگیری اهداف کلی این شبکه از قبیل القاء ناامیدی در جامعه ایران به ‌ خصوص جوانان، دامن ‌زدن به اختلافات مذهبی، شبهه ‌ افکنی در افکار عمومی، ملاک قرار دادن روشنفکری به ‌ جای ارزش‌های دینی، ارائه تعریفی اشتباه از آزادی و …، در عین ‌حال که چهره‌ای پرمخاطب، مخاطب ‌­محور و آزاداندیش از بی‌بی‌سی ارائه می‌دهد، اهداف اجتماعی و فرهنگی و یا سیاسی این شبکه را در عرصه عملیات روانی در رسانه دنبال کند.

83

اکنون بعد از چندسال فعالیت این پروژه ضدایرانی و در فاصله یک هفته مانده به برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، مدیران بی بی سی فارسی از توقف این برنامه و جایگزینی برنامه ای با عنوان”هشتگ شما” خبر دادند. البته لازم به ذکر است روند توقف برنامه “نوبت شما” از ماه گذشته با کاهش مدت زمان پخش آن کلید خورده بود.

اکنون باید دید مدیران شبکه انگلیسی در راستای راهبرد ایران هراسی و سیاه نمایی از وضعیت ایران چه دستورکاری را برای برنامه جایگزین نوبت شما، آنهم در آستانه برگزاری انتخابات که معولا بی بی سی فارسی در این ایام عملیات روانی گسترده ای را علیه ایران انجام می دهد، تعریف کرده است

 

همچنین ببینید

۶

جزئیاتی از همکاری آقای جاسوس با موسسه شرمین و بیژن/با موسس مرکز ایران شناسی پرینستون بیشتر آشنا شوید!

  زی یو وانگ شهروند آمریکاست اما در چین (پکن) به دنیا آمده، در رشته‌ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *