عناوین مهم

گزارش اختصاصی؛

حسن روحانی با انتقاد از به نمایش گذاشتن توان موشکی در مناظره دوم چه اهدافی را دنبال می کرد؟+واکنش رسانه‌های غربی و صهیونیستی

استقبال رسانه های صهیونیستی و غربی از سخنان روحانی در حالی صورت می گیرد که بارها آنان از توان نظامی بالای جمهوری اسلامی ایران به خصوص در موضوع موشکی اظهار شگفتی کرده اند.

پایگاه جامع تبیینی نفوذ: روز گذشته در دومین مناظره انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری حسن روحانی در اظهاراتی ضمن دفاع از توافق هسته ای، گفت:” روی موشک شعار نوشتند و شهر زیرزمینی نشان دادند که برجام را به هم بزنند”این سخن رئیس جمهور واکنش مختلفی همراه بود. مهمترین پیامد این ادعاهای حسن روحانی را می تواند در بازتاب این سخنان در رسانه های غربی و صهیونیستی مشاهده کرد.

این رسانه های ضدایرانی در واکنش به صحبت های روحانی نوشتند:”رئیس جمهور ایران از شعارهای ضداسرائیلی بر روی موشک های ایرانی انتقاد کرد و این اقدام را در راستای برهم زدن برجام از سوی مخالفانش ارزیابی کرد”

استقبال رسانه های صهیونیستی و غربی همچون هاآرتص، عارتص شوا، تایمز آو اسرائیل و گاردین از سخنان روحانی در حالی صورت می گیرد که بارها مقامات و رسانه ها نظامی و تحلیلگران غربی – صهیونیستی از توان نظامی بالای جمهوری اسلامی ایران به خصوص در موضوع موشکی اظهار شگفتی کرده اند.

 65

مدیر پیشین برنامه دفاع موشکی اسرائیل: به احترام دستاورد مهندسان ایرانی در ساخت موشک کروز برد بلند کلاه از سر برمی دارم

“یوزی رابین” کسی که در بین سالهای 1991 تا 1999 میلادی مدیریت برنامه دفاع موشکی اسراییل را بر عهده داشت در اظهاراتی در تاریخ 17 جولای 2015، در شهر واشنگتن آمریکا در جمع برخی از فعالان حوزه نظامی، افسران نیروی هوایی آمریکا و برخی از محققین در حوزه دفاع موشکی و سلاح های هسته ای درباره توان موشکی ایران به خصوص ساخت موشک کروز برد بلند می گوید:

“ایرانی ها یک بار در سال 2012 میلادی به برنامه ای برای ساخت موشک کروز حمله به اهداف زمینی به نام “مشکات” اشاره کرده اما تصویری از آن را نشان ندادند. در نهایت موشک سومار را رونمایی کردند.  من به سرعت این موشک ایرانی را با کا اچ 55 روسی مقایسه کرده و متوجه شدم که این نه یک کپی چینی، بلکه یک کپی ایرانی از موشک مورد نظر است. احتمالا موتور جتی هم که بر روی این موشک نصب شده است از نمونه روسی متفاوت است. این یک دستاورد بزرگ مهندسی برای ایرانی ها است. این یک کپی نیست. من از لحاظ تکنیکی به احترام افرادی که این کار را انجام دادند کلاه از سر برمیدارم و به آنها احترام می گذارم”

1054902_873

خبرگزاری فرانسه:توافق هسته ای نتوانست خللی در توانمندی نظامی ایران ایجاد کند

این خبرگزاری در واکنش به پخش فیلمی از شهر زیرزمینی سپاه پاسدارن با موشک های بسیار با طرح این موضوع که برجام نتوانست فعالیت های نظامی ایران را متوقف کند، نوشت(23/7/1394): “آزمایش موشکی و این نمایش تونل‌های زیرزمینی این پیام را داشت که برنامه نظامی ایران با توافق هسته‌ای تضعیف نشده است.به گفته مقامات ایرانی توافق هسته‌ای، قدرت نظامی ایران و علی‌الخصوص برنامه موشکی را تضعیف نخواهد کرد. ”

فرانسه

تاکید کارشناسان آمریکایی بر توانمندی نظامی ایران با تصریح بر ضرورت تلاش برای کاهش توان موشکی ایران درپسابرجام

اندیشکده آمریکایی شورای اتلانتیک دوم مهر سال جاری ( 23 سپتامبر 2016 ) نشستی را با عنوان”آتش دقيق: ارزيابي راهبردي برنامه موشکهاي متعارف ايران” با حضور جمعی از کارشناسان حوزه نظامی ازجمله “باري پاول” معاون شورای آتلانتیک ؛ “مايکل المن” مشاور ارشد حوزه دفاع موشکي در موسسه مطالعات راهبردي و بين المللي و کارشناس سابق سازمان ملل متحد در امور موشکی ؛ زلماي خليلزاد سفير پيشين آمريکا در عراق و افغانستان و نماينده پيشين آمريکا در سازمان ملل متحد و نماينده ويژه سابق رئيس جمهور امريکا درمسائل افغانستان ؛ مشاور فعلی موسسه مطالعات راهبردي و بين المللي در واشنگتن و عضو هيئت مديره شوراي آتلانتيک ؛ “بلال صائب “کارشناس ارشد این انديشکده ؛ ” کلسي داِونپورت” مدير بخش سياستهاي منع اشاعه در انجمن کنترل تسليحات در آمريکا و تحليلگر شبکه هاي مختلفي ازقبيل سي ان ان، بي بي سي، فاکس نيوز، و همچنین دریاسالار “جان دابليو ميلر” معروف به درياسالار فازي فرمانده پيشين ناوگان پنجم نيروي دريايي آمريکا در بحرين برگزار کرد. در این نشست حاضرین با تاکید بر توانمندی بالای نظامی ایران در یک دهه اخیر و ناکارآمد بودن تحریم های موشکی، اعلام کردند که برنامه ریزی در توافق هسته ای باید به گونه ای باشد که در طی 8 سال توانمندی موشکی جمهوری اسلامی ایران تضعیف شود.

 

تاکتیک انتخاباتی اشتباه دولت روحانی

با توجه به تلاش اتاق فکر جریان دولت و اصلاح طلبان مبنی بر راه اندازی دو قطبی جنگ – صلح در جریان رقابت ها انتخاباتی با این محور که دولت روحانی طرفدار گفتگو، تعامل و مذاکره و در مقابل جریان رقیب معتقد به تنش زایی، خشونت، جنگ طلبی است، اینطور به نظر می رسد که رئیس جمهور با القاء این موضوع که عده ای به دنبال برهم زدن برجام بودند، به دنبال پیش بردن یک تاکتیک انتخاباتی جهت تضعیف جریان رقیب در رقابت های انتخاباتی است.

با این فرض، ارزیابی این تاکتیک نشان می دهد که سخن روحانی درباره نمایش توانمندی موشکی، از یک سو یک استراتژی صرف انتخاباتی نمی تواند باشد بلکه این موضوع میتواند در سطح کلان به منافع ملی آسیب بزند. از سوی دیگر اگر تاکتیک انتخاباتی باشد کاملا ادعای رئیس جمهور دراین باره می تواند اشتباه نابخشودنی باشد چرا که، می تواند در راستای تضعیف توان نظامی ایران با وجود اعتراف و شگفتی دشمن از این قدرت سخت ایران در عرصه منطقه ای و بین المللی باشد.

 

بررسی موارد فوق الذکر نشان می دهد که حسن روحانی با غفلت از نقش توانمندی موشکی و نظامی به عنوان پشتوانه اصلی جمهوری اسلامی ایران در عرصه دیپلماسی، خواسته یا ناخواسته آن چیزی که دشمنان کشور منتظر شنیدن آن بودند،مطرح کرده است.حالا مشخص نیست تداوم چنین دولتی، چه آسیب های می تواند در اینده برای جمهوری اسلامی ایران به دنبال داشته باشد.

*گزارش:علی قربانی

همچنین ببینید

۶

جزئیاتی از همکاری آقای جاسوس با موسسه شرمین و بیژن/با موسس مرکز ایران شناسی پرینستون بیشتر آشنا شوید!

  زی یو وانگ شهروند آمریکاست اما در چین (پکن) به دنیا آمده، در رشته‌ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *