عناوین مهم

گزارش ویژه؛

انتقال عضو ایرانی الاصل وزارت خارجه آمریکا به «دفتر امور ایرانیان»/ماموریت جدید سحر نورززاده در آستانه انتخابات چیست؟

برخی اخبار منتشر شده حکایت از انتقال سحر نوروززاده  به “دفتر امور ایرانیان” دارد.

پایگاه جامع تبیینی نفوذ: پایگاه خبری پالیتیکو گزارش داد دولت ترامپ، سحر نوروز زاده که در دولت قبلی به عنوان عضو تیم سیاست‌گذاری وزارت خارجه آمریکا منصوب شده بود را از این سمت کنار گذاشته است.

پالیتیکو به نقل از مقام‌های وزارت خارجه آمریکا مدعی شده تغییر سمت نوروز زاده به دلیل حملات رسانه‌های محافظه‌کار به وی که معتقدند او به سیاست‌های دولت ترامپ وفادار نیست، صورت گرفته است.

البته پالتیکو اعلام نکرده است که سمت جدید نوروز زاده چیست ولی برخی اخبار منتشر شده حکایت از انتقال او به “دفتر امور ایرانیان” دارد.

دفتر امور ایرانیان کجاست؟

سال 2006 بود که”کاندولیزا رایس” وزیر خارجه وقت آمریکا رویکرد سیاست خارجی کشورش با عنوان “دیپلماسی تحول آفرین” را معرفی کرده و در قالب آن تحولات گسترده‌ای را در قبال کشورهایی که اولویت سیاست خارجی آمریکا تعیین می‌شوند، معرفی کرد.

در واقع امر، “دیپلماسی تحولآفرین” تلاشهایی بود که دولت “جورج دبلیو بوش” رئیس جمهوری وقت آمریکا برای ایجاد تغییراتی در سیاست‌ها، قوانین و نظام سیاسی برخی کشورها ترتیب داده بود، کشورهایی كه ایران یكی از مهم­‌ترین آن‌ها محسوب می‌شد.

“كاندولیزا رایس” در این سال طی نشستی در مجلس سنا خواستار اختصاص 75 میلیون دلار برای حمایت از مخالفان داخلی ایران شد. قرار بود این بودجه صرف افزایش پخش شبكه‌های ماهواره ای در ایران و لغو محدودیت ‌های مربوط به انتقال پول به مخالفان ایرانی و سازمان ‌های غیردولتی شود.تمامی این اقدامات با راه‌اندازی دفتری به نام “دفتر امور ایرانیان” به عنوان اولین تحرک جدی دولت آمریکا در آن سال برای حمایت از مخالفان داخلی در ایران ساماندهی شد.

صحت این موضوع در گزارش روزنامه نیویورک تایمز اثبات می شود. این روزنامه 24 ژوئیه سال 2007 با اشاره به مقاله ‌ای از روزنامه کیهان که در آن از شبکه‌ ای در آمریکا به نام “خانه عنکبوت” با بودجه 75 میلیون دلاری پرده برداشته بود، نوشت: “اگر این خانه عنکبوت یک دفتر مرکزی داشته باشد آن دفتر، دفتر امور ایرانیان است که در طبقه دوم وزارت خارجه آمریکا قرار دارد.” بخشی از پروژه 75 میلیون دلاری وزارت خارجه صرف ایجاد این دفتر برای براندازی نرم در ایران شده بود.

نوروززاده چه نقشی در دفتر امور ایرانیان ایفا خواهد کرد؟

العربیه درباره فعالیت سحر نوروززاده در دولت اوباما می نویسد:” نوروز زاده نشانی از «شبکه لابی تهران» در کاخ سفید است.او پیشتر مشغول فعالیت برای لابی طرفدار بهبود روابط ایران و آمریکا یعنی شورای آمریکایی‌های ایرانی‌تبار بوده است. در همین رابطه سایت «دیلی بیست» هم نوشته که «نوروز زاده» یکی از چهره‌های اصلی شورای امنیت ملی آمریکا در بخش ایران در دولت اوباما معرفی می کند.

ولی مرور فعالیت های نوروززاده نشان می دهد که او در طول دوران فعالیت خود، از آژانس های مختلف دولتی آمریکا از جمله از مدیریت تشکیلات اطلاعات ملی، اف بی آی، مرکز ملی مبارزه با تولید و تکثیر سلاح‌های کشتار جمعی، وزارت دفاع، و وزارت خارجه آمریکا بارها لوح تقدیر دریافت کرده است.او همچنین از وزیر دفاع آمریکا، مدال مبارزه جهانی علیه تروریسم گرفته است.

به نظر می رسد حضور سحر نوروززاده در دفتر امور ایرانیان به عنوان مرکزی برای برنامه ریزی جهت براندازی نرم با حمایت از اپوزیسیون داخلی و خارجی ایران، آنهم در آستانه انتخابات ریاست جمهوری می تواند حکایت از طرح ریزی های جدید کاخ سفید برای ایجاد ناآرامی در ایران باشد.موضوعی که از چندهفته گذشته توسط رسانه های ضدانقلاب با هجمه علیه نهادهای انقلابی، تحریک حامیان کاندیداهای احراز صلاحیت نشده، ادعای تقلب در انتخابات در صورت پیروزی شخص خاص و غیره آغاز شده است.

 

گزارش: محمد اسماعیلی

همچنین ببینید

۶

جزئیاتی از همکاری آقای جاسوس با موسسه شرمین و بیژن/با موسس مرکز ایران شناسی پرینستون بیشتر آشنا شوید!

  زی یو وانگ شهروند آمریکاست اما در چین (پکن) به دنیا آمده، در رشته‌ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *