عناوین مهم

گزارش ویژه؛

وبسایت‌ها،نشریات و اندیشکده‌های غربی درباره نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری ایران چه می‌گویند؟

بررسی محتوای گزارش های تحلیلی رسانه های غربی نشان دهنده ناامیدی غرب از پیروزی روحانی در انتخابات پیش روست.

پایگاه جامع تبیینی نفوذ: در فاصله یک ماه مانده به برگزاری دور دوازدهم انتخابات ریاست جمهوری، وبسایت ها، نشریات و اندیشکده های غربی به تحلیل و بررسی آرایش سیاسی انتخابات ایران و اینکه احتمال پیروزی چه جناحی یا چه فردی وجود دارد، می پردازند.آنچه از بررسی محتوای گزارش های تحلیلی این رسانه ها مشخص است ناامیدی غرب از پیروزی روحانی در انتخابات پیش روست.

در این گزارش به بررسی اجمالی گزارش های تحلیل این  وبسایت ها، نشریات و اندیشکده های غربی درباره انتخابات ایران می پردازیم:

فوربس: رقابت اصلی در انتخابات 96 میان روحانی و رئیسی است

فوربس که یکی معتبرترین نشریات اقتصادی است درباره آرایش سیاسی انتخابات ایران نوشت:”اگرچه احمدی‌نژاد وارد رقابت های انتخابات ریاست جمهوری شده است ولی در انتخابات 96 تنها رقیب اصلی روحانی، ابراهیم رئیسی خواهد بود.

31

الجزیره:امکان یک دوره ای شدن روحانی وجود دارد

وبگاه بخش انگلیسی «الجزیره» با تیتر «آیا روحانی مجددا رییس جمهور ایران می‌شود؟» نوشت:”با فضای شگفت‌آور سیاسی ایران امکان یک دوره‌ای شدن روحانی وجود دارد. هر چند روحانی تا حدودی جلوی تحریم‌های ایران را گرفت، اما او نتوانسته اصلاحات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بیشتری ایجاد کند.اجماع بین اصولگرایان در حمایت از یک نامزد نیز از دیگر مشکلات حسن روحانی در این دوره از انتخابات است.”

32

خبرگزاری فرانسه:دیپلمات های غربی رئیسی را زیر نظر دارند

خبرگزاری فرانسه با تردید مقامات غرب نسبت به سیاست خارجی احتمالی آیت الله رئیسی نوشت: دیپلمات‌های خارجی که می‌ترسند یک دولت اصولگرا دوباره در ایران بر سرکار بیاید، رئیسی را زیر نظر دارند.او تا کنون از سیاست خارجه خود سخن نگفته ولی تحلیلگران می‌گویند احتمالاً او نسبت به رابطه با غرب تردید دارد.

33

اندیشکده گیت‌استون: پیروزی روحانی، اقتصاد ایران را فلج می کند

اندیشکده آمریکایی گیت‌استون در تحلیل رقبای حسن روحانی در انتخابات سال 96، آیت الله رئیسی را به عنوان یکی از گزینه های اصلی رقیب روحانی معرفی کرد و نوشت” در انتخابات96 رقابت میان روحانی و ابراهیم رئیسی است؛ اگر روحانی پیروز شود، اقتصاد ایران فلج می‌شود.

34

وبگاه تحلیلی اینترپرتر: روحانی در روند کسب پیروزی، مسیر سهل و آسانی پیش رو ندارد.

وبگاه تحلیلی اینترپرتر وابسته به اندیشکده لووی به قلم دینا اسفندیاری نوشت:” از دید رأی‌دهندگان ایرانی، برجام مهمترین دستاورد روحانی است، اما آنچنان که تبلیغ می‌شود برای آن‌ها منافعی در پی نداشته است. مؤسسات‌مالی عمده (دنیا) نیز از انجام پرداخت‌های مالی برای قراردادهایی که طرفی ایرانی در آن‌ها دخیل است، خودداری می‌کنند. به نظر می‌رسد روحانی در مسیر کسب پیروزی، مسیر سهل و آسانی پیش رو ندارد.”

35

اندیشکده استراتفور: نتیجه انتخابات ایران هر چه باشد، ظریف تغییر می‌کند

این اندیشکده با این استدلال که دیگر برجام موضوع اصلی در سیاست خارجی و داخلی جمهوری اسلامی ایران نیست نوشت:” بنا بر گزارش جدید یک مرکز تحقیقات سیاسی آمریکایی در آستین تگزاس، پیروز انتخابات ماه مه ریاست جمهوری در ایران هر که باشد، چه حسن روحانی و چه ابراهیم رئیسی، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کنونی با فرد دیگری جایگزین خواهد شد. حتی اگر روحانی در انتخابات پیروز شود، با توجه به این که ایران در حال تطبیق دادن خود با واقعیات جدید خاورمیانه است، معاونان لیبرال‌تر او، مانند جواد ظریف وزیر خارجه، احتمالا با چهره‌هایی میانه‌رو تر یا حتی محافظه‌کار جایگزین خواهند شد.”

36632

*گزارش: علی رضایی

همچنین ببینید

۶

جزئیاتی از همکاری آقای جاسوس با موسسه شرمین و بیژن/با موسس مرکز ایران شناسی پرینستون بیشتر آشنا شوید!

  زی یو وانگ شهروند آمریکاست اما در چین (پکن) به دنیا آمده، در رشته‌ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *