عناوین مهم

گزارش ویژه؛

ساخت مستند ضدایرانی توسط لابی سعودی در آمریکا/سابراک چه اهدافی را دنبال می کند؟

لابی عربستان در آمریکا موسوم به “سابراک” علیه ایران یک مستند 60 دقیقه ای تولید کرده است.

پایگاه جامع تبیینی نفوذ: چند روز پیش پایگاه الخلیج آنلاین اعلام کرد لابی عربستان در آمریکا موسوم به “سابراک” علیه ایران یک مستند 60 دقیقه ای تولید کرده  که در آن خطر نظام تهران برای آمریکا و جهان را بررسی  و ایران را بدست داشتن در همه عملیات تروریستی جهان متهم کرده است.

بناست این فیلم مستند از 4 شبکه تلوزیونی آمریکایی و 8 شبکه ویژه فیلم های مستند در این کشور پخش شود.این اقدام در راستای “عملیات روانی ریاض علیه تهران” است.ساخت مستند “خطر در کمین” که چندی پیش توسط رسانه های عربی اعلام شد در این راستا بوده است.(گزارش کامل این مطلب را اینجا بخوانید)

ولی نکته مهم، ساخت این مستند توسط لابی جدید عربستان در آمریکاست که شباهت بسیاری با لابی صهیونیستی آیپک دارد. در ذیل به بررسی چگونگی تشکیل و اهداف لابی سعودی سابراک می پردازیم:

سابراک چگونه شکل گرفت؟

بهمن ماه 1394 بود که سلمان الانصاری تحلیلگر سیاسی سعودی به شبکه تلویزیونی سی ان ان آمریکا اعلام کرد که نخستین لابی سعودی در آمریکا یا “کمیته روابط عمومی عربستان و آمریکا” که به اختصار “سابراک” خوانده خواهد شد، نیمه ماه مارس آینده آغاز بکار خواهد کرد و عربستان نیز نظیر اسرائیل از داشتن گروه فشار لابی مختص خودش در آمریکا برخوردار خواهد شد.

029

سعودی ها با تاسیس سابراک به دنبال چه اهدافی بودند؟

حسن هانی زاده کارشناس مسائل منطقه اسفندماه 1394 درباره انگیزه عربستان از تاسیس لابی سابراک می نویسد: “در گذشته عربستان سعودی نوعی لابی عبری- عربی را برعلیه ایران تشکیل داد. در طول دو سال گذشته بعد از اینکه مذاکرات ایران و 5+1 جدی تر شد و احتمال می­رفت که به نتیجه برسد، عربستان سعودی با کمک اسرائیل و برخی کشورهای عرب منطقه لابی عبری- عربی را علیه ایران (برای تخریب روند مذاکرات) تشکیل داد. اما این لابی گری با شکست مواجه شد و نتوانست روند مذاکرات را تخریب کند.

0300

در حال حاضر که برجام عملیاتی شده است و ایران وارد فضای جدید اقتصادی و سیاسی شده عربستان سعی دارد در کنار لابی صهیونیستی یک لابی عربی در ایالات متحده آمریکا تشکیل دهد تا در دوره ی آینده ریاست جمهوری (که احتمالا عرصه حضور جمهوری خواهان خواهد بود) سعی کند فشار بیشتری بر ایران در کنار لابی صهیونیستی و چهره­های افراطی آمریکایی ایجاد کند تا ایران را منزوی کند و حتی ممکن است آمریکا را برای حمله نظامی به ایران تشویق کند. به عبارت دیگر عربستان در حال حاضر برای دوره ی بعد از باراک اوباما در حال برنامه ریزی است. به نظر میرسد که با توجه به وضعیت داخلی و نظرسنجی ها، دونالد ترامپ یکی از چهره های افراطی نو محافظانه کاران حزب جمهوری خواه آمریکا شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات سال جاری آمریکا دارد و عربستان از هم اکنون در پی تقویت جایگاه خود در آمریکا است.

روی کارآمدن ترامپ باعث تقویت لابی سعودی سابراک خواهد شد

همانگونه که حسن هانی زاده یکی از اهداف تاسیس سابراک را گمانه زنی سعودی ها درباره روی کارآمدن جمهوری خواهان در آمریکا می داند. پیروزی ترامپ با وجود چهره های ضدایرانی متعدد در کابینه جدید دولت آمریکا، این بستر را فراهم می کند که لابی سعودی سابراک همانند لابی صهیونیستی آیپک اهداف ضدایرانی مقامات ریاض علیه تهران را دنبال کند. اگرچه برخی تحلیلگران، هدف سابراک را دسترسی به شهروندان آمریکایی و آموزش آنها درباره همه مسائل مربوط به روابط عربستان و آمریکا و امور عربی می دانند ولی در مقام اقدام مشاهده می کنیم که این لابی سعودی کاملا در راستای سیاست های منطقه ای محور عربی – عبری و غربی به خصوص در مقابل جمهوری اسلامی ایران قرار دارد. ساخت مستند ضدایرانی از این اقدامات می باشد.

همچنین ببینید

۶

جزئیاتی از همکاری آقای جاسوس با موسسه شرمین و بیژن/با موسس مرکز ایران شناسی پرینستون بیشتر آشنا شوید!

  زی یو وانگ شهروند آمریکاست اما در چین (پکن) به دنیا آمده، در رشته‌ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *