عناوین مهم

گزارش اختصاصی؛

رونمایی عربستان از مستند ضدایرانی «خطر در کمین»/طراح نسخه جدید عملیات روانی ریاض علیه تهران چه کسی است؟

پس از چند سال فعالیت ضدایرانی عربستان در محیط سیاسی، اقتصادی، رسانه ای و فضای مجازی، این رژیم از مستند ضدایرانی  با عنوان “خطر در کمین” رونمایی کرده است.

پایگاه جامع تبیینی نفوذ: چندسالی است که عربستان سعودی برای پیشبرد اهداف ضدایرانی خود از ابزارهای رسانه ای و تصویری استفاده می کند. در این راستا، شهریور ماه سال 1395 بود که وزارت اطلاع رسانی عربستان رسما شبکه تلویزیونی حج به زبان فارسی راه اندازی کرد و این درحالی است که سعودی ها از حضور ایرانی ها در حج تمتع امسال جلوگیری کرده بودند. راه اندازی مرکز الخلیج با محوریت بررسی روابط تهران و ریاض، راه اندازی شبکه فارسی زبان الاخباریه، راه اندازی سرویس فارسی سایت وهابی العربیه از اقدامات دیگری است که رژیم سعودی در چند سال اخیر برای پیشبرد اقدامات ضدایرانی خود استفاده کرده اند.

همچنین فروردین سال 1394 بود که، برخی سایت‌های خبری وابسته به تروریسم دولتی آل‌سعود، کاربران خود را به انجام یک بازی آنلاین تشویق می کردند که در آن، مجاهدان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان همکاران تروریست‌ها و حامیان گروه‌هایی همچون داعش معرفی می شدند.هدف عربستانی ها  از ارائه این بازی در فضای مجازی، همزمان با جنگ افروزی در منطقه، پیش بردن راهبرد “ایران هراسی” بود و بازی ضد ایرانی «وحدة النمر» (یگان ببر) به همین دلیل طراحی شده بود

رونمایی از مستند ضدایرانی خطر در کمین” توسط سعودی ها

اکنون، پس از چند سال فعالیت ضدایرانی عربستان در محیط سیاسی، اقتصادی، رسانه ای و فضای مجازی، این رژیم از مستند ضدایرانی  با عنوان “خطر در کمین” رونمایی کرده است.

العرب درباره این مستند می نویسد” عربستان سعودي با ساخت مستندي به نام خطر درکمين، ايران را کشوري تروريستي ناميد که سوداي ضربه زدن به ثبات منطقه را دارد. در اين فيلم با افرادي همچون مقامات عاليرتبه آمريکايي، از جمله مايکل لدين دوست نزديک مايکل فلين مشاور امنيت ملي ترامپ مصاحبه مي شود.”

مایکل لدین کیست؟

مایکل لدین کسی است که در رسوایی ایران- کنترا در دولت ریگان درگیر بود. او به عنوان مشاور امنیت ملی در دهه هشتاد و در مراحل اولیه ماجرای ایران کنترا، به عنوان رابط بین دولت ریگان و جاسوس اسرائیلی، دیوید کیمخی فعالیت میکرد تا بتواند از طریق یک تاجر اسلحه ایرانی­‌الاصل به نام منوچهر قربانی فر، گروگان ‌های آمریکایی در بیروت را آزاد کند.

لدین که خود را یک دموکرات انقلابی می‌ داند. از سیاست ‌های خارجی هماهنگ با حزب دست راستی لیکود اسرائیل حمایت می ‌کند. او که به علت دشمنی دیرینه ‌اش با ایران شهره است، ایران را مسبب تمامی مشکلات جهانی بخصوص حملات انجام شده علیه ایالات متحده می ‌داند.

لدین گستاخانه یک ماه پیش در گفتگو با شبکه معاند رادیو فردا درباره ایران می گوید:” رژیم ایران باید عوض شود. ما خواهان تغییر رژیم تهران هستیم. این بهترین سرآغاز برای صلح خواهد بود.”

به نظر می رسد، همکاری ها و اقدامات مشترک جبهه سعودی – غربی علیه علاوه بر عرصه سیاسی و میدانی، به استفاده از جنگ تبلیغاتی و عملیات روانی نیز رسیده است. اگرچه سالهاست که این اقدامات از سوی جبهه ضدایرانی در منطقه و جهان پیگیری می شود ولی نکته جالب، محوریت عربستان سعودی برای تولید آثار تصویری ضدایرانی است که در چندسال گذشته با هدف ایران هراسی تشدید شده است.

*گزارش: علی محمدی

همچنین ببینید

۶

جزئیاتی از همکاری آقای جاسوس با موسسه شرمین و بیژن/با موسس مرکز ایران شناسی پرینستون بیشتر آشنا شوید!

  زی یو وانگ شهروند آمریکاست اما در چین (پکن) به دنیا آمده، در رشته‌ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *