عناوین مهم

گزارش اختصاصی؛

نسخه پیچی اندیشکده ها و نشریات آمریکایی درباره انتخابات ایران

اندیشکده های آمریکایی اقدامات ضدبرجامی ترامپ را باعث تضعیف جایگاه دولت متمایل به غرب در ایران ارزیابی می کنند.

پایگاه جامع تبیینی نفوذ: اندیشکده ها، نشریات و رسانه ها در آمریکا به عنوان ابزاری برای پیشبرد اهداف سیاست خارجی واشنگتن در سراسر جهان شناخته می شود. هر یک از آنها، در مرحله قبل، حین و بعد از اقدام، همواره توصیه هایی در راستای منافع ایالات متحده به مقامات کاخ سفید با انتشار گزارش هایی انجام می دهند. ایران همواره یکی از محورهای اصلی گزارشات این اندیشکده ها  رسانه های دیگر بوده است.

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایران، با توجه به اینکه دولت دونالد ترامپ به دنبال برهم زدن میراث باراک اوباما در قبال ایران، یعنی توافق هسته ای می باشد.اتاق فکرهای آمریکایی این اقدام را نه تنها در راستای ضربه زدن به راهبرد سیاست خارجی آمریکا می دانند بلکه، این اقدام را باعث تضعیف جایگاه دولت متمایل به غرب در ایران ارزیابی می کنند که ممکن است باعث شکست این دولت در انتخابات پیش رو ایران نیز شود.

در ذیل به بررسی توصیه دو اندیشکده کاتو و رند و نشریه فارن افرز به مقامات کاخ سفید درباره دولت روحانی می پردازیم:

اندیشکده کاتو: آمریکا مقامات متعادل‌تر ایران از جمله رییس‌جمهور روحانی را تقویت نماید

اندیشکده کاتو اقدام به تهیه یک کتابچه راهنما برای سیاست‌مداران آمریکایی کرده است که یکی از بخش‌های آن مربوط به ایران است. در «بخش ایران» کتابچه مزبور توصیه‌هایی به مقامات دولت جدید آمریکا ارائه شده تا رویکرد واشنگتن در قبال تهران، به تامین منافع ایالات‌متحده و کنترل و خنثی‌سازی نفوذ ایران منتهی گردد.

در بخشی از قسمت مربوط به ایران آمده است:” راه‌اندازی کمپین جنگ سیاسی توسط آمریکا تاثیری معکوس خواهد داشت چرا که قویا موجب تائید سوء‌ظن تندروهای ایرانی مبنی بر اینکه ایالات‌متحده قصد تسریع تلاش برای تغییر نظام در ایران را دارد، می‌گردد. در تمامی احتمالات، تندروها با تشدید سرکوبگری خود علیه مخالفان داخلی و بیرون راندن مقامات با رویکرد متعادل‌تر از دولت پاسخ خواهند داد. ایالات‌متحده با تلاش برای سرنگونی نظام ایران بسیاری از اصلاح‌طلبانی را که بدنبال تقویت آنها بود، تضعیف ‌می‌کند. آمریکا می‌تواند از طریق نمایش این امر که «مزایای ایران از تعامل بیش از تقابل است»، مقامات متعادل‌تر ایران از جمله رییس‌جمهور روحانی را تقویت نماید.”

اندیشکده رند: شاید روحانی محبوب نباشد، ولی به اندازه احمدی ‌نژاد اختلاف‌برانگیز نیست

اندیشکده آمریکایی رند در گزارشی با اشاره به توافق هسته ای ایران و 1+5 و روابط رو به بهبود دولت آمریکا با دولت روحانی می نویسد: “شاید روحانی چندان محبوب نباشد، ولی به اندازه احمدی ‌نژاد اختلاف‌برانگیز نیست. میزان ناخرسندی افکارعمومی در ایران قابل توجه است، اما نه به‌قدری که عنقریب موجب شورش شود. سیر صعودی افزایش قدرت ایران، بخشی متأثر از مناسبات داخلی این کشور و بخشی مرهون تحولات خاورمیانه است و نسبت دادن آن به برجام چندان واقع‌بینانه نیست. مقامات واشنگتن با طرح ممنوعیت ورود ایرانیان به آمریکا، باعث کاهش محبوبیت خود در نزد آنان شدند ”

فارن افرز: آمریکا قبل از آنکه فرصت از دست برود، به تقویت میانه روها در ایران بپردازد

نشریه آمریکایی فارن افرز در گزارش می نویسد: “آمریکا باید به دنبال جلوگیری از تشدید خصومت ها با ایران باشد. جنگ احتمالی با ایران، هیچ دستاوردی برای آمریکا نخواهد داشت و هزینه بردار خواهد بود. آمریکا باید پیش از رسیدن زمان انتخابات و قبل از آنکه فرصت از دست برود، به تقویت میانه روها در ایران بپردازد. رویکرد خصمانه ترامپ در برابر ایران، موجب تضعیف میانه روها از جمله حسن روحانی و محمد جواد ظریف شده و این درحالی است که تنها کمتر از سه ماه به انتخابات ریاست جمهوری زمان باقی مانده است. باید برای تغییر این وضعیت فکری کرد. روی کار آمدن ترامپ و مواضع تند وی علیه ایران، موجب تقویت اصولگرایان و جناح رقیب روحانی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری این کشور شده است.”

منابع:

http://www.rand.org/blog/2017/03/sticking-with-the-complicated-us-iran-relationship.html

https://www.cato.org/cato-handbook-policymakers/cato-handbook-policy-makers-8th-edition-2017

https://www.foreignaffairs.com/articles/united-states/2016-11-15/trump-and-iran

 

همچنین ببینید

۶

جزئیاتی از همکاری آقای جاسوس با موسسه شرمین و بیژن/با موسس مرکز ایران شناسی پرینستون بیشتر آشنا شوید!

  زی یو وانگ شهروند آمریکاست اما در چین (پکن) به دنیا آمده، در رشته‌ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *