عناوین مهم

گزارش ویژه؛

تعظیم اسکار در مقابل اتاق فکر جنگ روانی تروریست ها در منطقه/ «کلاه سفیدها» چه ماموریتی را در سوریه دنبال می کنند؟

در مراسم اسکار امسال،جایزه بخش مستند کوتاه به «کلاه سفیدها» تعلق گرفت. ماموریت اصلی «کلاه سفیدها» در سوریه وارونه جلوه دادن رویدادهای این کشور است.

پایگاه جامع تبیینی نفوذ: در مراسم اسکار امسال،جایزه بخش مستند کوتاه به «کلاه سفیدها» تعلق گرفت.این مستند روایتی از نبرد حلب ارائه می کند که در آن گروه های تروریستی به عنوان قهرمان فیلم و ارتش سوریه نقش «بد من» را بازی می کند. بازیگران این فیلم مستند، تروریستهای عضو گروه تروریستی جبهه النصرة، شاخه القاعده در سوریه هستند.

اعطای جایزه به این مستند باعث خوشحالی گروه های تکفیری شده است. به طوریکه، محسینی عربستانی، مفتی تکفیریهای جبهة النصرة، اهدای جایزه اسکار را به فیلم مستند کوتاه کلاه سفیدها تبریک گفت.

کلاه سفیدها چه ماموریتی را در سوریه دنبال می کنند؟

سازمان کلاه سفیدها برای سازماندهی داوطلبان برای فعالیت در زمینه دفاع مدنی ایجاد شده، که سالانه 30 میلیون دلار بودجه برای آن اختصاص داده می شود. بخش عمده ای از این بودجه در جهت تامین نیازها و پرداخت حقوق داوطلبان است.

لندن تلگراف در مورد کلاه سفیدها می گوید”تامین کننده اصلی این سازمان وزارت خارجه امارت متحده عربی است که 5/3 میلیون یورو به این موسسه اعطا کرده است. همچنین دولت انگلیس نیز اعلام کرد که 10 میلیون یورو به این سازمان به منظور افزایش هماهنگی میان این سازمان و مجلس مخالفان سوری اعطا خواهد کرد. تعداد داوطلبان کلاه سفید نیز 2000 نفر افزایش داشته است و به هر یک از اعضا ماهانه معادل 150 دلار پرداخت می شود.”

ماموریت اصلی «کلاه سفیدها» در سوریه وارونه جلوه دادن رویدادهای این کشور است. کلاه سفیدها با انتشار تصاویر و فیلم هایی در فضای مجازی تلاش می کنند اینگونه القاء کنند که جنگنده های روسیه و سوریه به شکل دائمی بیمارستان ها را هدف قرار می دهند.اینجاست که دلیل حمایت های مالی گسترده محور غربی – عربی از آنها مشخص می شود.

کلاه سفیدهه با چه پشتوانه ای در سوریه حضور دارند؟

النشره درباره حمایت هایی که از کلاه سفیدها در سوریه می شود، می نویسد: «مرکز «کلاه سفیدها» در اصل یک تشکیلات آمریکایی است که «جیمز لو» سرباز سابق انگلیس آن را مدیریت می کند و آمریکا و جبهه النصره به طور مشترک در آن سرمایه گذاری می کنند. این سازمان تمامی حملات به مراکز جبهه النصره را به گونه ای نشان می دهد که مخاطب تصور می کند شهروندان و بیمارستان ها و یا کارمندان بخش های پزشکی و اورژانسی مورد هدف قرار گرفته اند.»

البته کشورهای دیگری – مثل امارات و انگلیس که در سطور بالا گفته شد – وجود دارند که به حمایت مالی از این گروه جهت پیشبرد اهداف عملیات روانی خود در بحران سوریه می پردازند.

اعطای جایزه به مستند کلاه سفیدها، به عنوان بخشی از پروژه تروریست های تکفیری در سوریه، نشان می دهد که جشنواره های بین المللی همانند سازمان های بین المللی فاصله بسیاری با ارزش های انسانی دارد، به گونه ای که مشاهده می کنیم جشنواره اسکار برخلاف اهداف ذاتی خود، رویکردی کاملا سیاسی در انتخاب فیلم ها و مستندهای برگزیده دارد.انتخاب مستند کلاه سفیدها را به عنوان مستند برگزیده اسکار 2017 را می توان در راستای حمایت روانی و تبلیغاتی غرب از گروه های تروریستی مورد حمایتشان در منطقه و اعتبار بخشیدن به اقدامات آنها ارزیابی کرد.

همچنین ببینید

۶

جزئیاتی از همکاری آقای جاسوس با موسسه شرمین و بیژن/با موسس مرکز ایران شناسی پرینستون بیشتر آشنا شوید!

  زی یو وانگ شهروند آمریکاست اما در چین (پکن) به دنیا آمده، در رشته‌ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *