عناوین مهم

گزارش اختصاصی؛

طرح ضدایرانی “ترکیه، عربستان و رژیم صهیونیستی” کلید خورد + تصاویر

با مرور اظهارات ضدایرانی بازیگران منطقه ای در کنفرانس امنیتی مونیخ مشاهده می کنیم که تشکیل ائتلاف ضدایرانی تا چه حد به واقعیت نزدیک است.

پایگاه جامع تبیینی نفوذ: کنفرانس امنیتی مونیخ با هدف طرح مهمترین موضوعات امنیتی در عرصه بین المللی همه ساله در آلمان برگزار می شود.اگرچه اکثر رسانه های غربی برآن بودند که موضوع روی کار آمدن ترامپ و روابط فرا آتلانتیک را به عنوان مسئله محوری در نشست سال 2017 مطرح کنند ولی طرح ریزی مشترک محور غربی – عربی – عبری و ترکی که می تواند از سفر رئیس جدید سیا به ترکیه و عربستان، سفر اردوغان به عربستان و بحرین و سفر نتانیاهو به آمریکا نشئت بگیرد، باعث شد بار دیگر “ایران” اینبار به بهانه مضحک “ایجاد بی ثباتی در منطقه با حمایت از تروریسم” در محوریت سخنان وزرای خارجه ترکیه، عربستان و  وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در کنفرانس امنیتی مونیخ قرار بگیرد.

البته پیش از این در گزارش هایی با عناوین، “اهداف ۴ گانه رئیس سیا از سفر به عربستان و ترکیه/ آیا ائتلاف جدیدی علیه ایران شکل می گیرد؟” و “تلاش مشترک سیا و موساد برای ارائه نسخه جدید تقابل منطقه ای با ایران به رهبری ترکیه” به بررسی شکل گیری ائتلاف جدید ضدایرانی علیه جمهوری اسلامی ایران پرداخته شده است. در این گزارش صرفا به بیان اظهارات ضدایرانی بازیگران منطقه ای در کنفرانس امنیتی مونیخ خواهیم پرداخت تا نشان دهیم که تشکیل این ائتلاف ضدایرانی تا چه حد به واقعیت نزدیک است و  باید دستگاه ذی ربط نسبت به این موضوع حساسیت ها و بررسی های لازم را انجام دهند.

وزیر خارجه ترکیه:ایران به فرصت صلح در خاورمیانه ضربه می‌زند

شبکه تلویزیونی الجزیره مباشر نوشت: مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، در سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: “ترکیه مخالف هر نوع تقسیم‌بندی دینی یا طایفه‌ای است. ایران متاسفانه به اقدامات نفرت‌آمیز طایفه‌ای ادامه می‌دهد و به فرصت صلح در خاورمیانه ضربه می‌زند. ایران با دخالت در یمن، بحرین و عربستان سعودی، ثبات منطقه را برهم می زند. ایران تلاش می‌کند سوریه و عراق را به دو کشور شیعی تبدیل کند.”

ترکیه

وزیر خارجه عربستان:ایران به اصل عدم دخالت در امور سایر کشورها باور ندارد

عادل الجبیر در کنفرانس امنیتی مونیخ، ایران را به حمایت از تروریسم و دخالت در امور سایر کشورها متهم کرد. وی درباره ایران گفت:”ایران همچنان بزرگترین حامی دولتی تروریسم است. ایران به دنبال صادر کرن انقلاب است و مفهوم تابعیت را قبول ندارد. آنها با دخالت در لبنان، سوریه و … نشان دادند که به اصل عدم دخالت در امور سایر کشورها باور ندارند. آنها با حمله به سفارتخانه‌ها نشان دادند که به قوانین بین‌المللی اهمیتی نمی‌دهند…ایران چیزی می‌گوید و جور دیگر عمل می‌کند، وقتی برای حوثی‌ها سلاح می‌فرستد، شبه‌نظامی شیعه به سوریه می‌فرستد و از تروریسم در بحرین و عربستان حمایت می‌کند، اینها اقداماتی است که صورت می‌گیرند.ایران در یمن، بخشی از مشکل است نه راه حل. 2000 سال است که ایران کوچکترین نقشی در ساخت یمن نداشته، آنجا چه می‌کند؟. مهار ایران با ابزارهای قرن 21 ممکن است، باید دسترسی آنها را به سامانه بانکی و تجارت قطع کنیم.

الجبیر

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی: دولت‌های منطقه باید مراقب جاه‌طلبی‌های ایران باشند

«آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی طی سخنرانی در «کنفرانس امنیتی مونیخ» مدعی شد چالشی که خاورمیانه اکنون با آن روبه‌روست: ایران، ایران و ایران است! لیبرمن تاکید کرد “اولین مشکل با ایران، برنامه‌های هسته‌ای و موشک‌های بالستیکی آن و اقداماتش برای قاچاق سلاح به سراسر خاورمیانه است. هدف اول ایران مقابله با عربستان سعودی است و دولت‌های منطقه باید مراقب جاه‌طلبی‌های ایران باشند. ایران قطعنامه‌های شورای امنیت را نقض کرده و ارتباطات عمیقی با کره شمالی دارد. برای اولین بار از زمان سال 1948، جهان عرب یک صدا شهادت می‌دهد ایران اولین تهدید برای آنهاست و اسرائیل یا صهیونیسم دیگر تهدیدی بحساب نمی‌آیند.”

لیبرمن

مرور اظهارات مقامات عربی، صهیونیستی و ترکی نشان دهنده هماهنگی طرح ریزی شده آنان در قبال جمهوری اسلامی ایران است. اگرچه در گذشته بیشتر به صورت پنهانی این سه بازیگر منطقه ای، به طرح ریزی اقدامات ضدایرانی متعددی پرداخته اند ولی اکنون مشاهده می کنیم که آنان، در مکانی – کنفرانس امنیتی مونیخ – مواضع مشترک ضدایرانی خود را بیان می کنند که قرار است نقشه راه کشورهای مختلف برای مقابله با بزرگ ترین تهدیدات امنیتی جهان در سال پیش رو باشد.

*گزارش: محمد نجفی

همچنین ببینید

۶

جزئیاتی از همکاری آقای جاسوس با موسسه شرمین و بیژن/با موسس مرکز ایران شناسی پرینستون بیشتر آشنا شوید!

  زی یو وانگ شهروند آمریکاست اما در چین (پکن) به دنیا آمده، در رشته‌ …

یک دیدگاه

  1. در این خصوص باید به دو نکته کلی توجه کرد؛ رئیس جمهور جدید آمریکا در تبلیغات انتخاباتی خود گفته بود که ایالات متحده با توجه به نیازهای فراوان برای بازسازی ساختارهای خود دیگر هزینه های گزاف مالی رویارویی در سراسر جهان را تقبل نخواهد کرد. ایالات متحده در حال حاضر در سه جبهه عمده درگیر جنگهای نیابتی است، با روسیه در شرق اروپا (اوکراین)، با جمهوری اسلامی در خاورمینه (سوریه و عراق از یک سو و یمن و افغانستان از سوی دیگر) و با چین در جنوب شرقی آسیا (کره شمالی و دریای چین) میباشد. با توجه به اینکه ایالات متحده عملا در بعد نظامی در هر سه جبهه مذکور باخته است، تنها راه برون رفت موفقیت آمیز از این وضعیت، تبدیل این جبهه های جنگ به جنگهای فرسایشی برای ضربه زدن به اقتصاد رو به رشد سه کشور روسیه، ایران و چین در راستای جلوگیری از تبدیل شدن این سه کشور به قدرتهای اقتصادی در منطقه و جهان است. همان نکته مهمی که ولی امر مسلمین جهان در 27 بهمن ماه امسال بیان داشتند.
    با توجه به سخنان مقامات ایالات متحده در کنفرانس امنیتی مونیخ (که گفته اند کشورهای عضو ناتو بایستی بعداز این هزینه های بیشتری برای حفظ و ارتقاء توان ناتو بپردازند)، مشخص میشود که ایالات متحده قصد دارد هزینه های جنگهای نیابتی با روسیه در اروپای شرقی را برعهده کشورهای اروپایی قرار دهد. به بهانه ی مقابله با برنامه هسته یی کره شمالی، هزینه رویارویی با چین در جنوب شرقی آسیا را برعهده کره جنوبی، ژاپن و استرلیا بگذارد و از این دو جبهه مهمتر و حساستر (بویژه برای حفظ دولت نامشروع صهیونیستی) در راستای جلوگیری از نفوذ رو به رشد جمهوری اسلامی و جبهه مقاومت که در حال بهم زدن موازنه و معادلات منطقه به ضرر بلوک غرب و همپیمانان منطقه یی اوست (که میتوان گفت از سال 1967 به این طرف بی سابقه بوده است)، قصد دارد با تشکیل بلوک جدید منطقه یی (چون هیچ یک از اعضای این بلوک به تنهایی توانایی مقابله و جلوگیری از نفوذ جمهوری اسلامی را ندارد)، جمهوری اسلامی و جبهه مقاومت را تا حد امکان مهار کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *