عناوین مهم

گزارش اختصاصی؛

تلاش مشترک سیا و موساد برای ارائه نسخه جدید تقابل منطقه ای با ایران به رهبری ترکیه

رئیس جمهوری ترکیه در سفر چهار روزه به نظر می رسد می تواند در چارچوب رایزنی ها رئیس سیا در آنکارا و تل آویو، شکل جدیدی از ائتلاف ضدایرانی را رقم بزند.

پایگاه جامع تبیینی نفوذ: در گزارشی به صورت تفصیلی، اهداف ۴ گانه سفر رئیس سازمان سیا به ترکیه و عربستان تشریح شد(در اینجا می توانید این گزارش را بخوانید)

با گذشت 3 روز از سفر پمپئو به ترکیه،امروز رجب طیب اردوغان سفر خود به سه کشور بحرین، عربستان و قطر که در سال های گذشته بارها به اتهام زنی بی اساس علیه ایران پرداختند ، آغاز می کند.

رئیس جمهوری ترکیه در سفر چهار روزه به نظر می رسد می تواند در چارچوب رایزنی ها رئیس سیا در آنکارا و تل آویو، شکل جدیدی از ائتلاف ضدایرانی را رقم بزند.

محوریت ترکیه در ائتلاف ضدایرانی جدید، به عنوان کشوری که در ائتلاف روسیه و ایران قرار دارد از چند جهت می تواند قابل اهمیت باشد:

نخست؛ رجب طیب اردوغان به عنوان رئیس جمهور ترکیه همواره به دنبال احیای امپراتوری عثمانی بوده است. تغییر قانون اساسی و افزایش اختیارات ریاست جمهوری در عرصه داخلی در راستای این هدف ارزیابی می شود. اکنون رهبری یک ائتلاف در حوزه سیاست خارجی، موضوعی است که مقامات آنکارا می توانند به دنبال آن باشند. پس می توان گفت ترکیه قابلیت قرار گرفتن در محوریت ائتلاف جدید را دارد.

دوم؛ ترکیه می تواند به عنوان کشوری که نفوذ قابل توجهی در ائتلاف تهران – مسکو پیدا کرده است، به عنوان پلیس بد، گزینه مناسبی برای واشنگتن جهت برهم زدن روابط استراتژیک روسیه و ایران باشد.

سوم؛ با توجه به سابقه روابط آنکارا و تهران که عمدتا متعادل بوده است. شکل گیری ائتلاف جدید با محوریت ترکیه، یک راهبرد جدیدی خواهد بود که با حمایت آمریکا، رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای عربی همراه خواهد بود. این ائتلاف با محوریت عربستان با توجه به سابقه تخاصم آشکار رژیم سعودی با ایران ، نسخه ای منسوخ شده بود.در واقع با انتخاب ترکیه به عنوان محور منطقه ای ائتلاف ضد ایرانی، دشمنان جمهوری اسلامی ایران، نسخه ای جدید برای تقابل با ایران را رونمایی می کنند.

با توجه به سه محور مذکور، باید منتظر اقدامات جدید دولت ترکیه در قالب همین ائتلاف تازه شکل یافته در منطقه باشیم. این موضوع می تواند از متهم کردن اقدامات ایران در عرصه منطقه ای آغاز شود و  حتی می توان انتظار تغییر نگرش را از آنکارا در قبال موضوعات منطقه ای داشت. موضوعی که دیگر در آن ترکیه حضوری در ائتلاف روسیه و ایران نخواهد داشت و صرفا به عنوان نماینده محور غربی – عربی – صهیونیستی در منطقه  و در چارچوب برنامه سیا و موساد عمل خواهد کرد. باید ببینیم ترکیه این مسئولیت را که در واقع تکرار همان اشتباهات گذشته خود  در عرصه سیاست خارجی است را خواهد پذیرفت؟

*گزارش: محمد نجفی

همچنین ببینید

۶

جزئیاتی از همکاری آقای جاسوس با موسسه شرمین و بیژن/با موسس مرکز ایران شناسی پرینستون بیشتر آشنا شوید!

  زی یو وانگ شهروند آمریکاست اما در چین (پکن) به دنیا آمده، در رشته‌ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *