عناوین مهم

نفوذی های دربار پهلوی-7:

نفوذ ماموران سیا در دربار شاه مخلوع/عناصر نفوذی مرتبط با سفارت آمریکا جهت ایجاد انحراف در مسیر انقلاب چه کسانی بودند؟

ماموران سیا به عناوین مختلف در دربار شاه مخلوع حضور می یافتند تا اهداف دولت متبوع خود را با استفاده از وزرا و نزدیکان رژیم طاغوت که نوکری آمریکا را افتخاری برای خود می دانستند، دنبال نمایند.

پایگاه جامع تبیینی نفوذ: نقش برجسته اطلاعاتی و جاسوسی سفارت آمریکا در دوران رژیم طاغوت تا حدی نمایان بود که سفارت امریکا جایگزینی بهتر از ایران برای فعالیتهای جاسوسی خود در منطقه مدنظر نمی گرفت. در یک سند سرّی سفارت امریکا در تاریخ ۵  آوریل۱۹۷۷  آمده است: « ایران که در یک موقعیت استراتژیکی قرار گرفته، به نوبه خود برای ما یک سری سایت‌های اطلاعاتی و تاسیسات مخابراتی فراهم می‌کند که به آسانی جایگزینی برای آنها یافت نمی‌شود.»

این در حالیست که سفارت فقط به موقعیت جاسوسی خود در ایران بسنده نکرد و فعالیت‌های گسترده‌تر اطلاعاتی امریکا علیه دیگر کشورها را پوشش می‌داد.  در بخشی از سند دیگری با عنوان خیلی محرمانه؛ چنین آمده است: «تأسیسات واقع در خاک ایران به ما این امکان را داده تا پیروی شوروی از قرارداد منع آزمایشات هسته‌ای را تحت نظر قرار دهیم. »

ماموران سیا به عناوین مختلف در دربار شاه مخلوع حضور می یافتند تا اهداف دولت متبوع خود را با استفاده از وزرا و نزدیکان رژیم طاغوت که نوکری آمریکا را افتخاری برای خود می دانستند، دنبال نمایند.

از دست رفتن حوزه نفوذ آمریکا در منطقه با انقلاب اسلامی

حضور و نفوذ آمریکا در دوران رژیم طاغوت به اندازه ای بود که مقامات واشنگتن از طریق ایران می توانستند تمامی اهداف خود در منطقه را دنبال کنند.پس طبیعی است بروز انقلاب و براندازی رژیم مطلوب غرب در ایران، که باعث از دست رفتن یکی از مهمترین حوزه های نفوذ آمریکا در کانونی ترین نقطه جهان می شد، برای آنان قابل تحمل نبود پس از هر ابزاری برای انحراف یا براندازی انقلاب اسلامی استفاه کردند.

ارتباط با عناصر غرب گرا و نفوذی یکی از مهمترین اقدامات آمریکا برای ایجاد انحراف در مسیر انقلاب

یکی از مهمترین ابزار آمریکا در ابتدای انقلاب برای مقابله با نظام نوپای ایران، استفاده از عناصر نفوذی و ارتباط با عناصر غرب گرا جهت ایجاد انحراف در مسیر انقلاب بود. در همین راستا سفارت امریکا قبل از تسخیر توسط جوانان انقلابی، در ارتباط با گروه‌های میانه‌رو و گاه مخالف رهبری مذهبی انقلاب اسلامی؛ سعی در تبادل اطلاعاتی و ارتباطات طرفینی داشت. در همین زمینه جیمز بیل در کتاب خود می‌نویسد: «سفارت، وسیله‌ای برای فراهم کردن  گزارشهای امنیتی بوده و چند تن از کارمندان آن مأموران سیا بوده‌اند و این سازمان به ایرانیان میانه‌رویی که در دولت پس از انقلاب تصدی داشته‌اند اطلاعات می‌داده است. »

در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی سولیوان سفیر وقت امریکا در ایران از طرفی اقدام به حمایت و حفظ ارتباط با بختیار می‌کند و از طرف دیگر رابطه خود را با بازرگان تداوم می‌بخشد و به عمق این ارتباط اینچنین اشاره می‌کند:  « بازرگان و وزیران او تاکید کردند که علاقمند به ادامه چنین روابطی  با آمریکا هستند و ما با اطمینان  اقداماتی در جهت تعیین حدود همکاری خود با دولت جدید ایران در سطوح مختلف به عمل آوردیم. »

اما سفارت امریکا برای جاسوسی و ایجاد انحراف در انقلاب به همین میزان بسنده نکرد و با شناسائی عناصر و اطرافیان امام خمینی(ره) سعی در رسیدن به اهداف اصلی خود داشت. در یک سند سّری از اسناد سفارت امریکا از تماس مأمور سیاسی سفارت با شخصی به اسم روغنی اشاره می‌کند که ضمن دریافت اطلاعاتی مهم درباره او اشاره می‌کند: « وی به علت رابطه اش با [امام] خمینی میتواند منبع اطلاعاتی مفیدی از اطرافیان [امام] خمینی باشد»

افرادی که از داخل دولت موقت با آمریکا ارتباط داشتند

علاوه بر این‌، سفارت امریکا با در اختیار داشتن نفوذی‌هایی در درون نظام اسلامی به مهم‌ترین تصمیمات نظام انقلابی دست یافته بود. در اسناد لانه جاسوسی اسامی افراد مختلفی از جمله عباس امیرانتظام، مقدم‌مراغه‌ای، بنی‌صدر و … به چشم می‌خورد که حاکی از برنامه‌ریزی بلندمدت امریکا برای ضربه زدن به ایران بود. در همین رابطه “تام اهرن” رئیس ایستگاه سیا در تهران در بازجویی‌هایش توسط دانشجویان پیرو خط امام(ره) درمورد رمز “اس. دی. پلاد” می‌گوید: « او همان آقای امیرانتظام است که با “جرج سیک” در ارتباط بود. او یکی از مقامات رسمی دولت بازرگان است که دو جلسه توجیهی اطلاعاتی درمورد مقامات ارشد دولت بازرگان با افسران سازمان سیا ترتیب داد. » در سند سری شماره ۱۰۶۷۲۹ زوایای پنهان ملاقات امیرانتظام با “جرج کیو” افسر سابق سیا فاش شده است.

براساس اسناد به دست آمده از سفارت آمریکا در تهران، مقدم مراغه‌ای با نام رمزی ” اس. دی. پروب/۱ ” اطلاعات مهمی را در اختیار سیا قرار می‌داد. در یکی از این اسناد آمده است: «بسیار احساس خوشوقتی می‌کنیم که “اس. دی. پروب/۱” موقعیت منحصر به فردی دارد که گزارش‌هایی از مجلس خبرگان را که بسیار مورد علاقه تحلیلگران ماست می‌دهد. آنها از دریافت گزارش‌ها درباره این موضوع استقبال می‌کنند.»

مهم‌تر از همه این‌ مسائل آنکه ردپای امریکا در اغتشاشات و آشوب‌های کشور دیده می‌شود بطوری که طبق اسناد کشف شده از لانه جاسوسی؛ حزب خلق مسلمان توسط آمریکا سازماندهی و حمایت می‌شد و رحمت‌الله مقدم مراغه‌ای تمام جلسات بحث آن را به شیوه دلخواه آمریکا اداره می‌کرد و گزارش جلسات سران و گردهمایی‌های عمومی آن را در اختیار عوامل جاسوسی سفارت آمریکا در تهران قرار می‌داد و آنها این گزارش‌ها را به نقل از او به مرکز سیا در آمریکا مخابره می‌کردند.

 

همچنین ببینید

۶

جزئیاتی از همکاری آقای جاسوس با موسسه شرمین و بیژن/با موسس مرکز ایران شناسی پرینستون بیشتر آشنا شوید!

  زی یو وانگ شهروند آمریکاست اما در چین (پکن) به دنیا آمده، در رشته‌ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *