عناوین مهم

نفوذی های دربار پهلوی-4:

صمیمی ترین دوست فرح ؛مروج فساد در کاخ شاه مخلوع/ لیلی امیر ارجمند که بود؟

با ورود لیلی امیر ارجمند به دربار پهلوی ، شهوت رانی ها و فساد ها به چند برابر سابق می رسد.

پایگاه جامع تبیینی نفوذ: لیلی جهان آرا، فرزند عبدالله جهان آرا(تیمسار بازنشسته ارتش)، که به مناسبت ازدواج به حسین علی امیر ارجمند به لیلی امیر ارجمند شهرت یافت، در سال 1317 به دنیا آمد. لیلی جهان آرا که تحصیلات خود را در سال 1342 با دریافت فوق لیسانس کتابداری از دانشگاه رانگرز نیوجرسی به اتمام رسانید، لیلى در مدرسه فرانسوى زبان رازى تهران و در پاریس همکلاسى فرح دیبا(پهلوى) بود. امیر ارجمند در دوران قدرت فرح دیبا صمیمی ترین دوست او بود و به این مناسبت به مشاغل متعدد دست یافت و آخرین سمت وی عضو هیئت امناء و مدیر عامل کانون پرورش فکر کودکان و نوجوانان بود.

ارتباط با سرویس های جاسوسی

استفاده از زنان جهت جاسوسى، سابقه ديرينه‏اى در جهان دارد و اكنون نيز در سازمان‏هاى جاسوسى جهان به ويژه سازمان‏هاى سيا، موساد، و… كاربرد گسترده‏اى دارد ولى اينكه زنى جهت انجام فعاليتهاى جاسوسى از يك كشور براى كشور ثالثى نسبت به كسب اطلاعات مبادرت ورزيده و در اين راستا حاضر به خودفروشى و برقرارى روابط جنسى گسترده با اتباع بيگانه بشود در نوع خود كم نظير است.ماجراى جاسوسى كردن امیر ارجمند براى دستگاههاى اطلاعاتى غرب و اخذ اطلاعات از عناصر سياسى و اطلاعاتى بلوك شرق نيز، خارج از مقوله فوق نيست.

اسناد موجود بیانگیر ارتباطات مرموز لیلی امیر ارجمند با افسران اطلاعاتی بلوک شرق است این ارتباطات، که بر اساس اطلاعات فنی و انسانی اداره کل هشتم ساواک (ضد جاسوسی) تا روابط جنسی امتداد داشت، به اطلاع محمد رضا پهلوی رسید و ساواک خواستار بهره گیری از او به عنوان منبع خود شد. بر خلاف انتظار، محمدرضا پهلوی با این بهره گیری موافقت نکرد و از سال 1352 کنترل ساواک بر روی او قطع شد. روشن است که این ارتباط مرموز از سوی یکی از نزدیک‌ترین عناصر وابسته به دربار پهلوی، نمی‌تواند طبیعی جلوه کند و قاعدتاً باید آن را به عملیات سرویسهای جاسوسی غرب (سیا یا MI-6  یا موساد) منتسب ساخت و ظاهراً  به همین دلیل نیز محمدرضا پهلوی مانع دخالت ساواک در این ماجرا شد.

مشخص نیست که لیلی جهان آرا فعالیت خود را در رابطه با سرویس‌های اطلاعاتی غرب چگونه و از چه زمانی آغاز کرده، ولی این ظن را قوی است که او  محتملاً به همراه فرح دیبا- از دوران تحصیل در فرانسه- چنین کارکردی داشته است.با توجه به ارزیابی بسیار مثبت «آژانس اطلاعات مرکزی» آمریکا(سیا) از فرح دیبا  و جایگاهی که این سرویس برای فرح پس از فوت شاه بازی کرده بود، این احتمال جدی است که ارتباط فوق با سرویس اطلاعاتی آمریکا بوده است.

ارتباط با دیپلمات های اروپای شرقی و شوروی سابق

لیلى آشکارا با دیپلمات‏‌هاى اروپاى شرقى و شوروى سابق (بیشتر وابسته‏‌هاى مطبوعاتى و اطلاعاتى) در محل کانون پرورش فکرى کودکان و نوجوانان ملاقات کرده و یا در میهمانى‏‌هاى آنها در منازل و سفارت‏‌ها شرکت مى‏‌کرد. کتاب معماران عصر پهلوى درباره این نحوه عمل لیلى امیرارجمند مى‏آورد : «شرکت در ضیافت‏‌هاى سالانه اتحاد جماهیر شوروى سوسیالیستى و سیاه مست شدن و نوشیدن ودکا و شراب و خوردن خاویار تا حد افراط و در حال مستى سخن گفتن، از عادات مورد علاقه شدید این گونه افراد بود». زنانى که در اطراف فرح و در حلقه یاران و محارم او قرار داشتند، مخصوصا زنان شوهردار بودند، اما به هیچ وجه از شوهران خود پنهان نمى‏‌کردند که داراى رفیق هستند…  از مشهورترین این زنان مى‏‌توان به لیلى ارجمند و لیلى دفترى اشاره کرد.

لیلی امیر ارجمند، یکی از فاسدترین زنان دربار پهلوی

در دوره پهلوى فساد و هرزگى به شکل‏‌هاى مختلف تبلیغ و اشاعه مى‏‌شد، به طورى که بسیارى از نخبگان و مسئولین کشور و خانواده‏‌هاى آنها در منجلاب فساد گرفتار بودند و بسیارى از آنها اقدامات خود را پنهان نمى‏‌کردند یکى از آن افراد لیلی امیرارجمند بود. او، هیچ اعتقادى به آداب مذهب و قانون و عرف اجتماع در مورد روابط زن و مرد نداشت و هر گاه به او اعتراض مى‏‌شد که شما شوهر دارید و این رفتار براى یک زن شوهردار، خلاف شرع، عرف و اخلاق اجتماعى است، او پاسخ مى‏‌داد : «شوهرم با طرز فکر من موافق است!»

با ورود لیلی امیر ارجمند به دربار پهلوی ، شهوت رانی ها و فساد ها به چند برابر سابق می رسد . با ورود او به دربار باب جدیدی از شهوترانی ها نیز برای محمد رضا گشوده می شود . تا پیش از ورود این زن به دربار ، معمولا اکثر شهوترانی های محمد رضا به صورت نسبتا پنهانی انجام می شد، اما پس از ورود امیر ارجمند به دربار ، شهوت رانی های وی در دربار شهره عام و خاص شد.

اخراج شاه از باهاما به دلیل فساد گسترده امیر ارجمند

این گونه ارتباطات  حتى پس از خروج از ایران نیز، ادامه یافت به عنوان نمونه در زمانى که در کشور باهاما بوده‏‌اند دختر راکفلر شخصى را به نام «رابرت آرمائور» براى انجام کارهاى محمدرضا پهلوى معرفى کرده بود. شخص مذکور یک معاون داشت به نام «مارک موریس» که از مأمورین برجسته «سیا» بود. روزى بر سر رابطه جنسى او با خانم امیرارجمند، بین الى آنتورنادیس و لیلى مشاجره لفظى شدیدى اتفاق افتاد، از ارتباط جنسى آن مأمورین و الى آنتورنادیس با لیلى تمام کارکنان هتل مطلع بودند.این وضعیت تا آن جا ادامه یافت که دولت باهاما، عذر همه آنها را خواست و اعلام کرد که از نظر سیاسى و اجتماعى حضور شاه و همراهان براى کشور باهاما زیان‌‏آور است.  بسیار شگفت‌‏آور است که در کشور باهاما که در «کنار دریا» آزاد هستند. همراهان فرح، به گونه‏‌اى رفتار کرده‏‌اند که دولت باهاما نیز از نظر اجتماعى قادر به تحمل اقدامات آنها در کشورشان نیستند.

 

همچنین ببینید

بختیار

شاپور بختیار؛آخرین ترکش رژیم پهلوی برای فرونشاندن انقلاب مردم ایران/بختیار چه نقشی در طراحی کودتای نوژه بعد از انقلاب داشت؟

بختیار با سقوط کابینه کوتاه مدت ازهاری در دی 1357 به عنوان آخرین نخست وزیر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *