عناوین مهم

نفوذی های دربار پهلوی-3:

نفوذ گسترده مامور ویژه رژیم صهیونیستی در کاخ شاه مخلوع/عبدالکریم ایادی؛مردی با 80 شغل و معروف به راسپوتین ایران!

ایادی یکی از اصلی‌ترین چهره‌های رژیم پهلوی بود که نقش بسیار مهمی را در گسترش نفوذ و روابط رژیم پهلوی با رژیم صهیونیستی داشت.

پایگاه جامع تبیینی نفوذ: سنجش و تعيين گستره ي نفوذ صهيونيسم در ايران عصر پهلوي بدون شناسايي كانون ها محافل و عناصر وابسته به آن ميسر نيست. يهوديان از آنجا كه قصد نفوذ در جوامع را داشته و دارند، فرقه سازي و بدعت گذاري در اديان آسماني را به عنوان راه كار هاي اساسي براي نيل به اهداف خود ، در پيش گرفته اند. در سراسر تاريخ، شواهد بسياري وجود دارد كه يهوديان با پروراندن و حمايت فرقه هاي مذهبي، در جوامع مختلف، راه نفوذ خود را به داخل آنها گشوده و راه رسيدن به اهداف سياسي و اقتصادي خويش را هموار كرده اند.فراماسونری و بهائیت مولود همین سیاست صهیونیست ها بود که در ایران دوران طاغوت، جهت نفوذ در دربار استفاده می شد.چون، صهيونيسم، فراماسونري و بهائيت كه به فساد عقيده و ترويج ضد فرهنگ و سكولاريسم مشهور مي باشد، آبشخوری مشترک داشتند به همین دلیل می توانستند با هم بر سر منافع مشترک اجماع کنند.

نفوذ صهیونیست در دربار پهلوی با ایفای نقش بهائیان

در عصر پهلوی، بهاییان با حمایت عناصر خارجی، به ویژه انگلیس و اسراییل، در عرصه‌ی سیاست و اقتصاد کشور، به اقتدار چشمگیری دست پیدا کردند. محمد‌رضا شاه که به عناصر بهایی دربار خویش بیش از سایرین اعتماد داشت، آنان را به عنوان عمده‌ترین کارگزاران حکومت خویش به کار گرفت. بهاییان هم با استفاده از این جایگاه سیاسی، ایران را سرزمین امنی برای رشد و توسعه‌ی جنبش خویش یافتند. ضمن ‌آن که قدرت‌های استعماری و اسراییل نیز از این رهگذر، با اطمینان از قدرت عامل دست نشانده‌ی خویش، تنها کشور شیعی مذهبی جهان را در اختیارکسانی قرار دادند که حافظ منافع آنها بوده و می‌توانستند همه‌ی ذخایر یک ملت را فدای مصالح خود و استعمارگران نمایند.

عبدالکریم ایادی کیست؟

یکی از عناصر نفوذی بهائیت در دربار پهلوی، دکتر عبدالکریم ایادی نام داشت. وی فرزند محمدتقي در سال 1286 در تهران متولد شد. پدر وي از رهبران برجسته بهائي در ايران و جزء افراد نزديک عباس افندي به شمار مي رفت. ايادي در فرانسه ابتدا دانشجوي دامپزشکي بود. پس از مدتي تغيير رشته داد و در پزشکي مشغول تحصيل گرديد و پس از پايان تحصيلات راهي ايران شد و به خدمت ارتش درآمد. ابتدا پزشک مخصوص عليرضا پهلوي بود. سپس پزشک مخصوص محمدرضا پهلوی شد و در سالهاي بعد يکي از دوستان بسيار نزديک شاه بود.

در زمان ثريا که پاي بختياريها به دربار باز شد موفق شد نظر مثبت ثريا را جلب کند و خود را در جمع بختياريها جا دهد. پس از آن همواره در زندگي خصوصي محمدرضا و زنان و اطرافيانش رسوخ داشت. او در کليه مسافرتهاي خارجي به عنوان پزشک مخصوص هميشه در کنار شاه ديده مي شد و در بسياري موارد مورد مشورت شاه قرار مي گرفت. بدين ترتيب ايادي يکي از بانفوذترين افراد دربار کشور شد.

وي علاوه بر اينکه مدت 25 سال پزشک مخصوص شاه بود مديريت و مالکيت چند شرکت خصوصي ازجمله شرکت معدني سنبل و شيليت را عهده دار بود و در امور دولتي منصب بازرسي ويژه بهداري ارتش، رياست شوراي عالي پزشکي و رياست سازمان اتکا را در اختيار داشت که بخش عمده اي از خريدهاي ارتش از طريق او صورت مي گرفت، همچنين سازمان دارويي کشور نيز تماماً تحت امر او اداره مي شد. وي به مرد 80 شغله در ايران مشهور بود. علاوه بر موارد ذکرشده سهامدار چندين شرکت ازجمله شرکت پاريس بود و از طرف شاه نيز امتياز انحصار صيد ميگو به او داده شد.

ایادی مردی با 80 شغل در دربار پهلوی!

ایادی پزشک مخصوص علیرضا پهلوی بود.که به واسطه یکی بیماری که برای محمدرضا اتفاق افتاده بود وی را به شاه معرفی می کند و از این به بعد به دلیل جلب رضایت و علاقه شاه توسط ایادی این فرد بهائی به عنوان پزشک مخصوص دربار منصوب می شود. فردوست در این باره می نویسد:” صبح‌ها، هنوز محمدرضا بیدار نشده، ایادی حاضر بود و شب‌ها تا وقت خواب در اتاق او می‌ماند. زمانی که محمدرضا ازدواج می‌کرد، این عادت ترک نمی‌شد و ایادی با زن‌های محمدرضا هم خودمانی می‌شد. بدین ترتیب، ایادی با نفوذترین فرد دربارو به تدریج با نفوذترین فرد کشور شد. او برای خود حدود 80 شغل در سطح کشور درست کرده بود؛ مشاغلی که همه مهم و پولساز بود!… اگر پرونده‌های موجود ارتش و نیروهای انتظامی و سازمان‌های دولتی بررسی شود موارد مستندی مشاهده می‌گردد که به نظر افسانه می‌رسد و بر این اساس می‌توان کتابی نوشت که: آیا ایادی بهائی بر ایران سلطنت می‌کرد یا محمدرضا پهلوی؟!”

ایادی مشهور به راسپوتین ایران!

ايادي از چهره هاي مرموز دربار بود که به فساد اخلاقي و مالي شهرت داشت. پس از مرگ ارنست پرون در دربار همان نقشي را برعهده گرفت که قبلاً پرون عهده دار آن بود و به لقب راسپوتين ايران شهرت يافت. فردوست درباره فساد اخلاقی ایادی می نویسد “ایادی مشهور به «راسپوتین ایران» بود و واقعاً چنین بود. هیچ زن زیبایی از زیر دست او سالم در نمی‌رفت و البته در مقابل آنها را به مشاغل مهم می‌رساند و یا پول گزاف می‌داد. زمانی که همخوابگی نمی‌کرد با دست زن‌ها را نوازش می‌داد. محل ملاقات او با زن‌ها در دربار و در مطبش بود. محل سوم ملاقات او با زن‌ها، منزل دکتر باستان (متخصص گوش و حلق و بینی) بود. مسلماً شدت عمل راسپوتین واقعی در رابطه با زن به پای ایادی نمی‌رسید و اعمال او قابل ذکر نیست.”

دوستی ایادی با رژیم صهیونیستی

عبدالکریم ایادی با همۀ نفوذ و سیطرۀ سحر آمیز خود در نزد محمدرضا، در همه عرصه های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، و اجتماعی، تماماً مطابق اهداف و برنامۀ سازمان مرکزی فرقۀ بهائیت و بر اساس مأموریتی که از سوی سرویس های جاسوسی و امنیتی غربی، عهده دار بود، انجام می داد. اگر چه همه اسناد و مدارک موجود، موارد پیش گفته را کاملا تأیید می می کند، اما به واقع، فراتر از همه این ها، ایادی را باید ساخته و پرداختۀ دستگاه اطلاعاتی امپراتوری صهیونیسم و مأمور خاص این حکومت پنهان دانست.

ایادی یکی از اصلی‌ترین چهره‌های رژیم پهلوی بود که نقش بسیار مهمی را در گسترش نفوذ و روابط رژیم پهلوی با رژیم صهیونیستی داشت و مئیر عزری (نماینده اسرائیل در ایران) در خاطراتش ایادی را به عنوان دوست خوب خود معرفی می‌کند و می‌نویسد:

«در نوامبر 1960، با همه‌ی پرخاشجویی‌های تندی که از سوی کشورهای عربی برضد اسرائیل به نمایش درآمده بود، نمایندگان پزشکی اسرائیل توانستند با یاری سپهبد، پزشک ویژه‌ی شاه و سرپرست یگان بهداری ارتش در کنگره‌ی پزشکی ارتش‌های جهان در تهران شرکت جویند.»

خروج ایادی از ایران با 275 میلیون تومان!

ایادی جاسوس بزرگ غرب و مطلع‌ترین منبع اطلاعاتی سرویس‌های آمریکا و انگلیس در دربار و کشور بود و نفوذ او با نفوذ محمدرضا مساوی بود. نخست‌وزیران، به خصوص هویدا، رؤسای ستاد ارتش و کلیه مقامات مهم مملکتی اعم از وزیر و نماینده مجلس و امثالهم دستورات او را، که نخست به فرم خواهش بود و اگر اجرا نمی‌شد به فرم امر، اجرا می‌کردند. ایادی در کلیه مسافرت‌های خارج همراه محمدرضا بود و طبیعی است که مورد علاقه برخی کشورهای ذینفع در رابطه با ایران بوده است. ایادی در سال  1357 با خروج 275 میلیون تومان، کمی قبل از انقلاب، ایران را ترک کرد.

همچنین ببینید

بختیار

شاپور بختیار؛آخرین ترکش رژیم پهلوی برای فرونشاندن انقلاب مردم ایران/بختیار چه نقشی در طراحی کودتای نوژه بعد از انقلاب داشت؟

بختیار با سقوط کابینه کوتاه مدت ازهاری در دی 1357 به عنوان آخرین نخست وزیر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *