عناوین مهم

نفوذی های دربار پهلوی-1:

ارنست پرون یا همان راسپوتین که بود؟

پرون رابط مهمی با دیپلمات‌های انگلیسی و آمریكایی بود.تاجایی که اورا با نام «راسپوتین» خطاب می‌کردند.

پایگاه جامع تبیینی نفوذ: شاه در زمان تحصیل خود در سوئیس، با جوانی سوئیسی به نام ارنست پرون آشنا شد؛ پرون، یک باغبان‌زاده سویسی بود که در کالج «روزی» درس می‌خواند. ارنست پرون، هنگامی که محمدرضا، در کالج «روزی» در سویس تحصیل می‌کرد، با او دوست شد و محمدرضا، او را با خود به تهران آورد و در دربار ایران کارش بالا گرفت و دوست صمیمی و محرم راز شاه شد. پرون هیچ‌گاه مسئولیت رسمی در دربار نداشت؛ ولی همه درباریان، حتی خواهران و برادران شاه از او حساب می‌بردند. پرون حتی در زندگی خصوصی شاه و همسرش مداخله داشت.

نقش پرون در کودتای نافرجام 25 مرداد 1332

یكی از وظایف پرون، انجام ماموریت‌های خصوصی برای شاه بوده‌است؛ به گونه‌ای كه همسر شاه ارنست پرون را با نفوذترین فرد دربار كه با او مواجه شده نام برده است. پرون در میان اطرافیان شاه، نفوذ فراوانی داشت. در كودتای نافرجام 25 مرداد 32 ارنست پرون، رابط شاه و سفیران انگلستان و آمریكا بود.

ارنست پرون، با نام مستعار «حلقه گل سرخ» از طریق یكی از جاسوسان انگلیسی در ایران، ترتیب ملاقات كرمیت روزولت را با شاه فراهم ساخت. پرون صبح روز ۲۵ مرداد ۱۳۳۲، خبر شكست كودتا را از تهران به كلاردشت به اطلاع شاه رساند و همان روز نیز دستگیر شد.

نقش پرون در روابط نامشروع محمدرضا

اشرف پهلوی نیز درخاطرات خود می‌گوید، پرون باعث به هم خوردن رابطه او با هوشنگ تیمورتاش، به وسیله محمدرضا بوده و در طلاق شاه و فوزیه نیز نقش اساسی داشته است.حسین فردوست ـ همكلاسی و دوست دوران کودکی محمدرضاشاه در كتاب خود می‌نویسد: «لحن صحبت و نحوه رفتار پرون با محمدرضا شاه، شایسته شاه نبود. او به اندازه كافی به شاه احترام نمی‌گذاشت». پرون نزدیك 20 سال در تهران زندگی كرد. ثریا معتقد است كه او رابط شاه با معشوقه‌هایش بوده است؛ ولی فردوست، این ادعای ثریا را به شدت رد می‌كند و معتقد است كه پرون، رابطه شاه با معشوقه‌هایش را بر هم می زد. او حتی نقش پرون را در بر هم زدن رابطه نامشروع شاه با یكی از معشوقه‌هایش (دیو‌سالار) هنگامی كه همسر فوزیه بوده است، به طور مفصل تعریف می‌كند.

پرون عامل سرویس جاسوسی انگلیس

پرون در خانه‌ای در خیابان نادری تهران اقامت داشت و عضو لژ بزرگ سازمان فراماسونری در ایران بود. تاریخ نگاران، پرون را عامل سرویس جاسوسی انگلستان دانسته‌اند. ثریا اسفندیاری در خاطرات خود نوشته است: «او رابطی بین سفرای آمریكا و انگلیس با شاه بود.»

فردوست درباره جاسوسی پرون نوشته است: مدیر مدرسه‌ای كه محمدرضا در آنجا درس می‌خواند یك فرد سیاسی و تبعه كشور بلژیك و همسرش آمریكایی بود. از صحبت‌هایش مشخص بود كه با انگلیسی‌ها میانه خوبی داشت. روشن بود كه پرون، قبل از ورود با موافقت مدیر مدرسه و شاید با هدایت مستقیم او با كمك سرویس اطلاعاتی انگلیس در مدرسه استخدام شد. وی بعدها به جاسوس انگلیس و مرموزترین چهره پشت پرده دربار ایران بدل شد. وی به عنوان یک اروپایی، با نمایندگان كشورهای خارجی در تهران، روابط نزدیک برقرار كرده بود. او در جنگ جهانی دوم، رابط مهمی با دیپلمات‌های انگلیسی و آمریكایی بود و طی ‌دوران بحرانِ دولت مصدق نیز رابط درباریان با سرویس‌های مخفی دو كشور بود. تاجایی که اورا با نام «راسپوتین» خطاب می‌کردند.

مرگ ارنست پرون

ارنست بر اثر این بیماری برای معالجه به اروپا رفت و پس از چندی فوت كرد. دكتر ایادی، پزشك مخصوص دربار شاه، علت مرگ او را سكته قلبی تشخیص داد و جواز دفن ارنست پرون را صادر كرد. به دستور شاه، او را مانند یك فرد گمنام مجهول‌الهویه و بی كس و كار در ضلع شمالی قبر ظهیر الدوله، نزدیك دیوار دفن كردند و حتی سنگ قبری هم بر گور او ننهادند و گاه‌گاهی در شب های جمعه، بعضی از زنان رجال سیاسی و سران نظامی كه از ارنست پرون (راسپوتین) دربار ایران فرزندی داشتند، با دسته گلی بر سر گور او می‌رفتند.

…………………………………………………..

*در گزارش های بعدی به بررسی رفتار عناصر نفوذی دیگر در دربار شاه مخلوع خواهیم پرداخت.

همچنین ببینید

بختیار

شاپور بختیار؛آخرین ترکش رژیم پهلوی برای فرونشاندن انقلاب مردم ایران/بختیار چه نقشی در طراحی کودتای نوژه بعد از انقلاب داشت؟

بختیار با سقوط کابینه کوتاه مدت ازهاری در دی 1357 به عنوان آخرین نخست وزیر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *