عناوین مهم

اصغر نقی زاده

جشنواره عمار، همان زمین خاکی فوتبال است

آدم سیاسی نیستم و در مصاحبه هایم در شبکه های مختلف تلویزیونی نیز گفته ام این جشنواره عمار همان زمین خاکی فوتبال است.

پایگاه جامع تبیینی نفوذ: جشنواره عمار هفت دوره را به خود دیده است. کار این جشنواره کشف استعدادهاست که جوانان با سلیقه ‌های مختلف حضور پیدا می‌کنند و در حوزه مستند و داستانی فیلم تولید می‌کنند، به آنها بها داده می‌شود، برای آموزش آنها ئقت صرف می شود تا استعدادهایشان شکوفاتر گردد. شاید متولیان برگزاری این جشنواره تصور این بازخورد را از جشنواره پس از برگزاری هفت ساله آن را نداشتند. امروز جشنواره عمار مرزها را درنوردیده و آثار این جشنواره در بسیاری از کشورهای اسلامی نیز به نمایش در می آید. در گفت و گو با اصغر نقی زاده بازیگر سینما و تلویزیون به بررسی مختصات جشنواره عمار پرداختیم. او که فرزندش – محسن نقی زاده –  با اثر خوش ساخت بومرنگ در این دوره برنده فانوس مقاومت شد، عمار را فضایی عادلانه برای به نمایش گذاشتن استعدادها می داند.

متن کامل این گفت و گو پیش روی شماست::

 

 موضوع مصاحبه در خصوص مختصات جشنواره عمار است. اینکه به اعتقاد شما چه شاخصه هایی سبب می شود که عمار نسبت به دیگر جشنواره های مشابه در سطح کشور متفاوت باشد.

قدیم می گفتند که استعدادهای فوتبال مملکت در زمین های خاکی پیدا می شود. تا قبل از اینکه تهران اینقدر زمین گران شود و همه زمین های خاکی ازبین برود و جای خود را به بناها و ساختان ها بدهد، نوجوانان و جوانان محلات می رفتند در زمین خاکی بازی می کردند و بعد مسابقه محلات برگزار می شد. بازیکنان در این سابقات دیده می شدند و استعدادها شناسایی می شدند. خیلی از همین بچه هایی که قدیم الایام در زمین خاکی بازی می کردند به فوتبال ملی معرفی شدند. شما اگر کل تیم ملی در جام جهانی 98 فرانسه را ببینید، تمام آن ها از زمین خاکی به تیم های باشگاهی معتبر و تیم ملی رسیدند و به مرحله بالاتر و حرفه ای تر رسیدند. الان زمین خاکی های فوتبال جمع شده است. همه شده زمین چمن اسمش پیشرفت شده، اما در اصل هر کسی پول دارد، می تواند از زمین چمن استفاده کند و آن کسی که پول ندارد ولی استعداد دارد، استعدادش دیده نمی شود. کارکرد جشنواره عمار همانند همان زمین خاکی های فوتبال است و قصه جشنواره فجر هم حکم زمین چمن هایی را دارد که هر کسی نمی تواند در آنجا حضور پیدا کند و مسیرها محدود و بسته است. بیشتر آدم های حرفه ای و سابقه دار آنجا حضور دارند. حتی شما اختتامیه و افتتاحیه جشنواره ای مثل فجر را که ببینید، به این نتیجه می رسید

وجود چه مختصاتی در جشنواره عمار سبب شده تا این جشنواره به نکات مغفول در جشنواره هایی مثل فجر پاسخ دهد؟

من یک آدم سیاسی نیستم و در مصاحبه هایم در شبکه های مختلف تلویزیونی نیز گفته ام این جشنواره عمار همان زمین خاکی فوتبال است. الان اگر شما بخواهید برای جشنواره فجر یک فیلم بسازید، باید قبلش آثار خوش ساختی ارائه کرده باشید و به قول معروف فرآیند سختی باری حضور شما دارد. من بیش از سی سال است در سینما و تلویزیون هستم. به شکل قاطعانه عرض می کنم فرآیند صورت گرفته در جشنواره عمار سبب شده تا خیلی از استعدادهای ما که توان مالی یا ارتباطات لازم را ندارند دیده شوند و استعدادهایشان از بین نرود. حال این استعداد چه در شهرستان باشد و چه در تهران.

هر کسی در این رقابت توانایی بیشتر و استعداد بالاتری داشته باشد، می تواند در این رقابت موفق تر باشد، به پول و رابطه هم ارتباطی پیدا نمی کند. البته تله فیلم هایی که باز هم عین زمین خاکی بود نیز مشابه این کارکرد را داشت. خیلی از استعدادها می آمدند و در این تله فیلم ها دیده می شدند. من خیلی ها را می شناسم که با این تله فیلم ها شناخته شدند، مثل فیلمبرداران کار پایتخت که هردو را تله فیلم کار کرده بودند.

فرزند شما هم یکی از برگزیدگان جشنواره عمار شد.

من واقعا نمی دانستم پسرم اثرش برگزیده شده است. بچه من دو تا فیلم مستند ساخت و فانوس بخش مقاومت را به دلیل ساخت فیلم بومرنگ به او دادند. من پیشنهاد می کنم حتما آن را ببینید. در طول ساخت که مدام نظر مرا می پرسید خیلی بر او سخت گرفتم تا به جشنواره عمار رفت و کار دیده شد و جایزه گرفت. من هم نمی دانستم. آن روز به من گفت برویم اختتایه جشنواره عمار. من برای اولین بار بود که به اختتامیه جشنواره عمار می رفتم و سال های گذشته سر فیلمبرداری بودم و نمی رسیدم. امسال محیط جشنواره را دیدم. پدر شهید و مادر شهید و مردمانی که واقعا برای این مملکت همه عزیزان شان را از دست دادند در این مراسم حضور داشتند. وی آی پی کیلیویی چند است! کله گنده ها را آورده بودند اما صندلی نبود این ها بنشینند. مردمی یعنی همین. اینکه هر کسی زودتر آمده نشسته، حال می خواهد از مردم عادی باشد یا یک مسئول و یا یک بازیگر سرشناس.

مردمی بودن عمار هم مزیت رقابتی این جشنواره نسبت به جشنواره های دیگر است

بله، دقیقا همین طور است. در مراسم های دیگر این طور نیست. مثلا این اصغر نقی زاده که انگار از دماغ فیلم افتاده را بیاورند بنشانند آن جلو؟! از این خبرها نبود. حالا من کاری ندارم و به خدا نمی دانم چه کسانی این جشنواره را برگزار می کنند و برای آن برنامه ریزی دقیقی صورت داده اند، اما هرچه هست همه زیبایی و موفقیت است. به هر شکل این این بچه ما هم جایزه گرفت و رفتیم بالا جایزه را گرفتیم. آنجا بود که داورش را دیدم. گلعلی بابایی داور بود. گفتم به خدا من نمی دانستم قرار است پسرم جایزه بگیرد. او هم گفت ما هم نمی دانستیم که او بچه تو است. در مجموع می توانم بگویم مردمی بودن و فضایی مناسب برای ارائه استعدادهای جوان در یک فضای رقابتی و کاملا منصفانه از جمله امتیازات عمار است. جشنواره ای که الحق و الانصاف سال به سال از رشد و بالندگی بیشتری برخوردار می شود و استعدادهای جدیدی را به سینمای کشور معرفی می نماید، نکته ای که قطع به یقین نوید آینده ای درخشان تر برای سینمای ملی ما به ارمغان می آورد.

 

همچنین ببینید

۶

جزئیاتی از همکاری آقای جاسوس با موسسه شرمین و بیژن/با موسس مرکز ایران شناسی پرینستون بیشتر آشنا شوید!

  زی یو وانگ شهروند آمریکاست اما در چین (پکن) به دنیا آمده، در رشته‌ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *