عناوین مهم

گزارش ویژه؛

تلگرام چگونه مردم رو به خود مشغول کرده است؟+اینفوگرافی

براساس اینفوگرافی جدیدی که منتشر شده است، شبکه اجتماعی تلگرام با ردوبدل کردن روزانه ۱۵میلیارد پیام پرطرفدارترین شبکه اجتماعی در ایران است.

پایگاه جامع تبیینی نفوذ : دشمن در خصوص پروژه نفوذ حساب ويژه اي بر روي شبكه هاي مجازي و موبايلي باز كرده است. شاید یک روزی گفته می شد مردم تحت تاثیر ماهواره ممکن است به یک اخبار غلط دسترسي داشته باشند، اما  الان شبکه های اجتماعی براي هر فرد و متناسب با ذائقه اش برنامه ویژه ای دارد. قبلا باید می نشستند ماهواره روشن می کردند و يك خانواده ۴، ۵ نفري آن را نگاه می کردند، الان هر کس به تنهایی حتي اگر در ایستگاه اتوبوس هم هست می تواند استفاده را ببرد.

امروزه، شبکه‌های اجتماعی با نفوذ در میان مردم کشورمان هواداران زیادی برای خود دست‌وپا کرده است. براساس اینفوگرافی جدیدی که پژوهشگاه فضای مجازی منتشر کرده است، شبکه اجتماعی تلگرام با ردوبدل کردن روزانه ۱۵میلیارد پیام پرطرفدارترین شبکه اجتماعی در ایران است. مردم کشورمان در محیط تلگرام بیش از ۱۷۰ هزار شبکه تلگرامی به راه انداخته اند که در این میان ۱۱هزار کانال بیش از ۵۰۰۰نفر عضو دارد. هر کاربر ایرانی بطور میانگین در ۱۰کانال عضویت دارد و روزانه بیش از ۱۰۰مطلب را از تلگرام مطالعه میکنند.

5647094_147

اگرچه شبکه های اجتماعی مختلف در صورت استفاده صحیح و مناسب می توانند مزایای بسیاری را به همراه داشته باشد ولی ابعاد آسیب های این شبکه ها به حدی است که می تواند نه تنها یک فرد بلکه یک جامعه را به سمت انحطاط و فروپاشی ببرد. شاید در دوره کنونی سرد شدن روابط افراد در محیط خانواده، افزایش بزهکاری های اجتماعی، فراهم شدن بسترهای تبلیغات ناسالم و رد و بدل شدن اخبا دروغ و گسترش شایعه را می توان جز  اساسی آسیب های شبکه های اجتماعی نام برد.

گسترش آسیب شبکه های مجازی و اجتماعی بر محیط حقیقی انسان ها به قدری شده است که حتی کشورهای اروپایی هم از فضای ایجاد شده در این بستر احساس نگرانی کرده اند. در همین راستا، کمیسیون تدوین قوانین جدید حفاظت داده اتحادیه اروپا ، چندی پیش، پیش نویس قانونی را به نمایندگان پارلمان اروپا ارائه کرد که بر اساس آن، سن قانونی استفاده نوجوانان از شبکه های اجتماعی از ۱۳ به ۱۶ سال افزایش پیدا کند. این یعنی موج نگرانی والدین از تاثیرات مخرب شبکه های اجتماعی بر سلامت روانی و اخلاقی فرزندانشان، به قلب اروپا هم رسیده است.

به نظر می رسد در شرایط کنونی با توجه به افزایش گستره استفاده از شبکه های اجتماعی مختلف به خصوص تلگرام در ایران، علاوه براینکه خود افراد می بایست با رعایت برخی موارد، همچون عدم انتشار اطلاعات شخصی، مطرح نکردن اسرار خانوادگی و مشکلات زندگی خود در فضای مجازی و موضوعاتی از این قیبل از در معرض قرار گرفتن آسیب های این شبکه های اجتماعی مصون بمانند، نهادهای ذی ربط باید با رصد فعالیت این شبکه ها از بروز تهدیدات احتمالی که هم می تواند در گستره زندگی مردم و هم مسائل امنیتی را بوجود آورد، ممانعت به عمل آورد.

همچنین ببینید

2636

اهداف پشت پرده روحانی از متهم کردن رئیسی در موضوع فساد ۱۲هزار میلیاردی چه بود؟/واقعیت ماجرا چیست؟

ماجرای فساد ۱۲ هزارمیلیاردی که روحانی در مناظره برای سوء استفاده و جهت دهی نادرست …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *