عناوین مهم

گزارش//بررسی توافق روسیه و آمریکا درباره آتش بس در سوریه

صباح زنگنه:آمریکا از طریق توافق با مسکو،به دنبال نفوذ در محور مقاومت است

در گفت و گو با بهشتی پور و صباح زنگنه به بررسی توافق سوریه و آمریکا درباره آتش بس یک هفته ای در سوریه پرداختیم

پایگاه جامع تبیینی نفوذ: حسن بهشتی پور کارشناس برجسته مسائل بین الملل معتقدست حتی در صورت پایداری این توافق و برقراری صلح یک هفته ای نمی توان به راحتی از توافق بین روسیه و آمریکا سخن به میان آورد، چراکه این تازه آغاز کار است. پس از اجرایی شدن توافق تازه قرار بر این است گروه های تروریستی تعیین تکلیف شوند، نکته رای که به شدت این دوکشور بر سر آن اختلاف نظر دارند. دولت انتقالی و اختلاف بر سر آینده بشار اسد نیز از جمله اختلافاتی است که بهشتی پور بر آن تاکید دارد. نکته ای که به راحتی نمی توان از آن عبور کرد. اینکه دولت انتقالی با حضور کدام گروه ها و با چه فرآیندی سامان خواهد یافت موضوعی نیست که به راحتی آمریکا و روسیه بتوانند بر سر آن توافق کنند.

جایگاه محور مقاومت در توافق اخیر
وقتی خبر توافق آمریکا و روسیه بر سر صلح در سوریه روی تلکس خبرگزاری ها قرار گرفت اولین سوالی که در ذهن مخاطبین متبادر شد این بود که آیا ایران و محور مقاومت در جریان این توافق بوده است؟ هرچند سفر چندی پیش ربایکوف معاون وزیرخارجه روسیه به ایران را که بسیار تلاش شد رسانه ای نشود می توان در قالب توافق اخیر آمریکا و روسیه جهت احصاء نظر جمهوری اسلامی ارزیابی کرد، اما در این میان مقامات کشورمان تلاش کردند آن را به برجام نسبت دهند. صباح زنگنه در گفت و گویی فرضیه ای بحث برانگیز را مطرح کرد. وی معتقدست که گویی آمریکا و روسیه تصمیم گرفته اند که سرنوشت مسائل نظامی و سیاسی سوریه را دو قدرت بزرگ به طور مستقیم و بدون در نظر گرفتن طرف های دیگر از جمله ایران حل و فصل کنند. او ادامه داد: این نکته سوال های متعددی را ایجاد می کند. اینکه جای دولت سوریه در این توافقات چیست؟ جای ایران و نیروهای ایرانی در این توافق کجاست؟ جای نیروهای منطقه ای مثل حزب الله چطور؟ جای ترکیه کجاست؟ گروه های وابسته به ترکیه و کردها کجاست؟ این سوال ها می تواند صحنه ها را تا حدودی تغییر دهد.

صباح زنگنه:آمریکا از طریق توافق با مسکو،به دنبال نفوذ در محور مقاومت است
زنگنه همچنین شائبه تلاش آمریکا برای گسست در محور مقاومت را مردود نمی داند و احتمال این موضوع را نیز بالا می داند. وی می گوید: نکته حائز اهمیت اینکه آمریکا تمام تلاش خود را مصروف داشته که به تنهایی قضیه سوریه و حتی عراق را مدیریت کند. چیزی که روس ها و محور مقاومت در برابر آن ایستادگی خواهند کرد و اجازه چنین تحرکاتی را به ایالات متحده نخواهند داد. از طرفی آمریکا با فراهم نمودن شرایط نفوذ در محور مقاومت و کشاندن روسیه به پای توافقاتی که شاید در نگاه اول دوام چندانی هم نداشته باشد، تلاش می کند در ساختار محور مقاومت نفوذ و ایجاد گسست کند.

بهشتی پور:بدون ایران،هر توافقی درباره سوریه شکست می خورد
این در حالی است که بهشتی پور اساسا توافق را بسیار پیچیده تر از آن چیزی می داند که رسانه ها به مخاطبین ارائه کرده اند و می افزاید: بازی دادن طرف های منطقه ای از جمله محورمقاومت بر سر هر توافقی میان ایالات متحده و روسیه ضروری است. او می گوید بدون بازی دادن ایران و مقاومت، هر توافقی محکوم به شکست است.

واقعیت این است که هر چه قدر بحران سوریه جلوتر می رود پیچیدگی های این موضوع نیز دوچندان می شود. این نکته ای است که بهشتی پور بر آن تاکید می کند و می افزاید: به جای اینکه هرچه به جلو می رویم اوضاع سوریه وضعیت بهتری پیدا کند، موضوع نسبت به روز قبل خود پیچیده تر می شود.

همان طور که در بالا رفت روسیه و آمریکا چندان بر سر توافق های خویش پایبند نبوده اند و البته باید گفت این یانکی ها بوده اند که در برهه های مختلف زمانی به گواه تاریخ زیر میز توافق زده اند.
اما آیا این توافق هم سرنوشت محتوم به مرگ خواهد داشت؟ بهشتی پور مبدل شدن این توافق به سرنوشت توافق های قبلی را با تردید پاسخ داد و گفت: نمی شود دقیق و صریح گفت که آیا این توافق به سرنوشت توافقات قبلی دچار می شود یا نه، اما واقعیت این است که اکنون وضعیت به قدری حساس و پیچیده شده که باید یک توافقی به دست بیاورند و بتوانند به یک شکل مشکل را حل کنند. به هر حال نزدیک 5 میلیون نفر از سوریه مهاجرت کرده اند و 7 میلیون نفر در داخل جابه جا شده اند. وضعیت بسیار فجیعی در سوریه به وجود آمده است. روسیه نیز با توجه به این مهم شاید یک توافق بد را بر عدم توافق با جبهه معارض ارجح بداند.

اما زنگنه کارشناس مسائل بین الملل، از زاویه دیگری نسبت به ریشه های توافق اخیر سخن می گوید. او معتقدست: این اولین توافقی نیست که بین روسیه و آمریکا انجام می گیرد توافقات پیشینی هم بود و این توافقات عملا شکست خورد و این توافق باز هم ممکن است دچار همان سرنوشت باشد. اما نکته مهم این است که نیروهای گروه های مسلح معمولا از این آتش بس ها و توقف درگیری ها سوءاستفاده می کنند و احیانا از طریق ترکیه یا از طریق گروه های وابسته به آمریکا و عربستان مسلح می شوند و خودشان را آماده می کنند برای یک عملیات در منطقه ای دیگر. زنگنه برای جلوگیری از تکرار این موضوع تاکید می کند که روس ها باید راه های مقابله با این نقض آتش بس ها را پیدا و مطرح کنند.
نکته حائز اهمیت اینکه جمهوری اسلامی ایران سخنگوی وزارت خارجه نسبت به این توافق واکنش مثبتی نشان داد. وی گفت: ایران همواره از برقراری آتش‌بس در سوریه و تسهیل دسترسی همه مردم این کشور به کمکهای انساندوستانه استقبال کرده است. وی البته با صراحت عنوان کرد که آتش‌بس شامل گروه‌های تروریستی همچون داعش، جبهه النصره و گروه‌های تازه‌تأسیس انشعابی نیست و جامعه جهانی ملزم به برخورد جدی، قاطع، بدون شرط و بی‌وقفه با تروریسم افراطی تکفیری است. با توجه به تجربه چند ماه گذشته، آتش‌بس باید پایدار و دارای ضمانت اجرا بوده و به‌عنوان فرصتی برای تجدید قوا و انتقال جنگجویان و تسلیحات برای گروههای تروریستی مورد سوءاستفاده قرار نگیرد.

همچنین ببینید

۶

جزئیاتی از همکاری آقای جاسوس با موسسه شرمین و بیژن/با موسس مرکز ایران شناسی پرینستون بیشتر آشنا شوید!

  زی یو وانگ شهروند آمریکاست اما در چین (پکن) به دنیا آمده، در رشته‌ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *